[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zostań opiekunką osoby starszej
8
lis

Zostań opiekunką osoby starszej

OpiekujSie.pl|Praca

Nie tylko w naszym kraju ale niemalże we wszystkich państwach europejskich pojawia się problem samotności osób starszych. Gdy jeszcze do niedawna społeczeństwo charakteryzowały wielopokoleniowe rodziny, który wspólnie zamieszkiwały, w dzisiejszych czasach w wielu przypadkach dzieci wkraczające w dorosłość „opuszczają gniazdo rodzinne”, by rozpocząć samodzielne życie. Coraz większa grupa osób starszych, mieszka samotnie, a stan ich zdrowia i osłabiona kondycja fizyczna wymaga wsparcia i pomocy osób trzecich. Taka sytuacja zmusza ich do zatrudniania pełnoetatowych opiekunów, którzy zamieszkują ze swoimi podopiecznymi i ich praca polega na zapewnieniu im nie tylko towarzystwa, ale również przejęcia obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego a nawet zapewnienia podstawowej opieki medycznej.


Żeby zostać opiekunem osoby starszej nie trzeba posiadać ani dużego doświadczenia zawodowego w tym charakterze ani specjalnego wykształcenia. Wystarczy jedynie duża cierpliwość i zrozumienie potrzeb osób w podeszłym wieku. W przypadku opieki nad osobą chorą wystarczy przeszkolenie w wykonywaniu podstawowych zabiegów medycznych takich jak dla przykładu masaż, inhalacja czy iniekcja zastrzyków, by doraźnie bez większego problemu i konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej bądź pielęgniarskiej wspomóc chorego w łagodzeniu jego dolegliwości.


Na terenie naszego kraju zatrudnienie w roli opiekuna osoby starszej nie jest tak popularne jak w bardziej rozwiniętych ekonomicznie krajach europejskich. Usługi polskich opiekunów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród zagranicznych pracodawców, stąd tak olbrzymie zainteresowanie zagranicznego rynku pracy zatrudnianiem na takie stanowisko. Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie zatrudnienia w roli opiekuna seniora co jest podyktowane nie tylko trudnościami ze zdobyciem pracy na polskim rynku ale przede wszystkim z wysokością zarobków i brakiem określonych wymogów wykształcenia zawodowego. Pomimo, że opieka nad osobami starszymi wymaga niekiedy gotowości nawet przez dwadzieścia cztery godziny na dobę oraz długiej rozłąki ze swoimi najbliższymi bardzo duża grupa osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie.

Najnowsze posty