[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zdrowie seniora, czyli badania kontrolne, o których powinieneś pamiętać
5
sty

Zdrowie seniora, czyli badania kontrolne, o których powinieneś pamiętać

Felizajob|Zdrowie

Profilaktyczne badania zalecane są w każdym wieku, niezależnie od tego, ile mamy lat oraz jaki jest nasz stan zdrowia, powinniśmy się badać. Im jednak człowiek jest starszy, tym jego odporność jest słabsza i większe ryzyko wystąpienia chorób. Regularne badania kontrolne pozwalają dłużej zachować zdrowie, dobre samopoczucie, sprawność fizyczną oraz umysłową. Jako opiekun powinieneś o tym pamiętać. 


Podstawa – morfologia krwi 

Morfologia krwi jest badaniem diagnostycznym, które w większości przypadków pozwala stwierdzić, czy coś złego nie dzieje się w naszym organizmie. Z wiekiem dochodzi do spadku ilości komórek macierzystych i ich odpowiedzi na czynniki wzrostowe, co prowadzi nierzadko do niedokrwistości. Jeżeli choroba zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, w początkowym stadium, jej leczenie jest proste, natomiast samo schorzenie nie powinno niepokoić. 


Badaniu krwi powinni się poddać przede wszystkim Ci seniorzy, którzy szybko tracą na wadzę, spożywają tłuste potrawy, odczuwają ciągłe zmęczeni lub na jego ciele pojawiają się siniaki. 


Narządy, które oczyszczają organizm 

Znaczną uwagę powinno się poświęcić takim narządom, jak wątroba i nerki. Pełnią one w organizmie funkcję detoksykacyjną, czyli usuwają z niego toksyny i szkodliwe substancje. Ich obciążenie wzrasta wraz z upływem lat, ponieważ każdego dnia narażone są na bardzo intensywną pracę. Tracą na wydajności i efektywności, dlatego senior powinien regularnie poddawać się badaniu prób wątrobowych i stężenia produktów metabolizmu azotowego. 


Zdrowe kości 

Po 70. roku życia wzrasta ryzyko zachorować na osteoporozę, która jest jedną z częściej występujących chorób starczych. Przyczyną jest spadek poziomu hormonów odpowiedzialnych za ochronę kości. Aby temu zapobiec lub stwierdzić występowanie problemu odpowiednio wcześnie, zaleca się poddanie ocenie gospodarki mineralnej. 


Dwa razy w roku badanie moczu 

Osoby młodsze badaniu moczu poddają się rzadziej, ponieważ są w mniejszym stopniu narażone na zmiany neurologiczne. Warto zwrócić uwagę na regularność badania, przede wszystkim w przypadku osób mających problem z nietrzymaniem moczu oraz chorujących na cukrzycę. Nieleczone schorzenia mogą doprowadzić do zakażeń w układzie moczowo-płciowym. 


Po wykonaniu badania, z seniorem należy udać się do lekarza w celu fachowej oceny wyników. Samodzielna ich interpretacja nawet z pomocą odpowiednich źródeł wiedzy nie jest gwarancją, że będzie ona właściwa. Jedynie lekarz posiada wiedzę i kompetencje, które umożliwiają postawienie słusznej diagnozy. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Felizajob

Najnowsze posty