Jak szacuje się, niemal 40 procent osób po 65. roku życia przewraca się przynajmniej raz do roku. W wyniku niektórych z tych upadków, seniorzy trafiają do szpitali z powodu urazów lub ich powikłań. Upadanie w przypadku osób starszych zalicza się do tak zwanych wielkich problemów geriatrycznych.
Lekarze geriatrzy twierdzą, że upadek zawsze wiąże się z zagrożeniem zdrowia lub życia i bardzo często staje się przyczyną późniejszego ograniczenia mobilności. W przypadku seniorów, konsekwencje przewrócenia się są poważniejsze niż u osób młodszych – w grę wchodzą nie tylko ograniczenie ruchu oraz większa skłonność do złamań, ale też strach.
Dlaczego osoby starsze częściej się przewracają?
Przyczyną, dla której ludzie w starszym wieku przewracają się o wiele częściej nie jest ich niezdarność. Winić należy tutaj przede wszystkim gorszy stan zdrowia wywołany na przykład chorobami neurologicznymi lub psychologicznymi, ale także ogólnym osłabieniem organizmu. U seniorów dodatkowo pogarszają się takie zmysły jak wzrok i słuch, a do tego zachodzą zmiany w obrębie układu stawowo-kostnego. Niekiedy przyczyną upadków może być również nieodpowiednie przystosowanie środowiska, w którym mieszka osoba starsza. Mowa tutaj na przykład o nieodpowiednim obuwiu lub chodnikach na podłodze. Powodem, dla którego senior upada, mogą być w końcu także niekorzystne warunki atmosferyczne.
Jak zapobiegać upadkom podopiecznych?
Chcąc zapobiec przewracaniu się najprościej jest przystosować mieszkanie do potrzeb seniora. Przede wszystkim dobrze jest zadbać o właściwe oświetlenie, ponieważ to pozwoli mu zobaczyć pomieszczenie, do którego zmierza. Pozostawienie chociażby korytarza lub łazienki w półmroku może być dla niego niebezpieczne.
Łazienka zresztą powinna stać się pomieszczeniem najbardziej przystosowanym do potrzeb osoby starszej. Chodzi o wyposażenie jej w specjalne uchwyty przy toalecie i prysznicu, aby uniknąć poślizgnięcia i umożliwić komfortowe wstawanie. Dobrze jest usunąć wszelkie dywaniki oraz maty, które mogą przesuwać się po podłodze. Kabina prysznicowa i specjalne krzesełko do siadania w trakcie kąpieli z pewnością będą pomocne.
Warto minimalizować możliwość upadku w całym domu: pozbyć się śliskich chodników i mat z podłogi, wyposażyć schody w poręcze z obu stron. Jednak przede wszystkim zadbać o to, aby senior mógł swobodnie poruszać się w specjalnym obuwiu – przylegającym do stopy, wyprofilowanym, bez sznurówek i prostym do zakładania.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych PoloniaCARE24