[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Witaminowa dieta – jakie witaminy dla seniora?
16
mar

Witaminowa dieta – jakie witaminy dla seniora?

Felizajob|Zdrowie

Metabolizm osoby starszej różni się od metabolizmu młodego człowieka. To oznacza, że zmienia się jego zapotrzebowanie na konkretne witaminy czy minerały. W zaspokojeniu zapotrzebowania nie pomaga zmniejszony apetyt, który pojawia się wraz z wiekiem. Zmiany nawyków żywieniowych powinny być ukierunkowane na ryzyko wystąpienia niedoboru kluczowych dla organizmu seniora witamin. Bardzo często naturalne ich źródła nie wystarczają i należy je uzupełniać na drodze suplementacji. 


Witaminowy niezbędnik seniora 

Podobnie jak w przypadku osób młodszych senior powinien otrzymywać codziennie odpowiednią porcję witaminy C. Ten naturalny silny antyoksydant chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Co więcej, jest ona niezbędna do produkcji kolagenu odpowiadającego za elastyczność i sprawne funkcjonowanie stawów, a także gładką skórę, mocne paznokcie i włosy. 


Osoby starsze zmagają się nierzadko z problemami narządu wzroku. Aby zminimalizować ryzyko pogłębienia się wady wzroku, a nawet zapobiec jej przedwczesnemu wystąpieniu, należy zadbać o obecność witaminy A w diecie starszej osoby. Podobnie na organizm człowieka oddziałuje witamina E. 


Osoby starsze znacznie rzadziej przebywają na słońcu, nie pozwalając tym samym swojemu organizmowi na produkcję witaminy D. Jej suplementacja jest zatem niezbędna. 

Wiek ma także wpływ na spadek luteiny w organizmie. To substancja odpowiadająca za prawidłowe widzenie i proces gojenia się ran. Niedobów luteiny przyczynia się do zaburzeń w pracy układu nerwowego i niewydolności krążenia. 


Inne witaminy, na które należy zwrócić uwagę w diecie i suplementacji seniora to: witaminy z grupy B, cholina, niacyna i biotyna. 


Dieta i suplementy

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie wszystkich tych witamin i minerałów wraz z pożywieniem. Nie jest to jednak możliwe ze względu na często pojawiający się wraz z wiekiem spadek apetytu oraz ograniczenia w jedzeniu niektórych potraw. Osoby starsze jedzą mniej, często trzeba je namawiać do obiadu czy śniadania. To znacznie utrudnia troskę o ich zdrowie. Lekarze w większości przypadków zalecają stosowanie suplementów – kompleksów witamin – które uzupełniają niedobór tych, których brakuje, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu osoby starszej. Stosowanie suplementów nie zwalnia nas jednak w trosce o zbilansowaną dietę podopiecznego, witaminy w tabletkach czy syropie mają za zadanie tylko wspomagać organizm. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Felizajob

Najnowsze posty