Braki w uzębieniu, pogorszenie wydolności żucia, zmiany w błonie śluzowej i ogólne osłabienie zębów powodują, iż osoby starsze powinny w sposób szczególny zadbać o higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów, stosowanie specjalistycznych past i płynów do płukania nie są jedynymi czynnikami, jakie mają wpływ na stan zębów i dziąseł. Konieczne są systematyczne wizyty u dentysty, o których niestety nie każdy senior pamięta.
Najczęstsze problemy
Tzw. „bierne wyrzynanie zębów” to najczęściej pojawiający się problem związany z uzębieniem u osób starszych. Wydłuża się kliniczna koronka zębów, co skutkuje również obnażeniem szyjki zębowej. Dochodzi do zaniku dziąseł i kości. W obrębie twardych tkanek ścierają się powierzchnie zgryzowe. Jeżeli dodatkowo zaniedbamy codzienną higienę jamy ustnej oraz nie uzupełnimy ubytków może to doprowadzić do chorób przyzębia, próchnicy i utraty kolejnych zębów. To z tego powodu bardzo często osoby starsze mają problemy z brakami w uzębieniu i są skazane na protezy, które wymagają szczególnej troski o higienę jamy ustnej.
Obecność protezy niekorzystnie wpływa na sposób odżywiania. Niemożliwe okazuje się jedzenie twardych owoców i warzyw, których organizm seniora bardzo potrzebuje ze względu na dużą zawartość witamin i błonnika. W konsekwencji pojawia się niedobór wapnia, protein i witamin, a to przekłada się na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.
Ogromnym problemem jest ponadto zanik brodawek na języku, pogłębianie się na nich bruzd i powiększenie się jego objętości. Nadciśnienie i niewydolność krążenia są przyczynami pojawienia się na jego powierzchni widocznych żylakowatości. Należy również mieć na uwadze fakt, że u osób starszych zmniejsza się ilość kubków smakowych, co skutkuje zmniejszoną odczuwalnością smaków słonego i słodkiego.
Jak dbać o zęby?
Koniecznie trzeba pilnować, by senior regularnie mył zęby, stosując przy tym miękką lub średnią szczoteczkę. Wizyty u dentysty powinny odbywać się regularnie, natomiast wśród podstawowych zabiegów optymalnie jest, kiedy znajdzie się lakierowanie szyjek zębowych. Ubytki należy natychmiast uzupełniać, natomiast ruchome protezy myć dokładnie z wykorzystaniem odpowiednich środków po każdym posiłku. Dieta powinna być dostosowana nie tylko do możliwości żucia i gryzienia, ale także o zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze wzmacniające zęby i dziąsła. Rezygnujemy z ostrych przypraw, a pożywienie powinno być łagodne w smaku. Gruczoły ślinowe doskonale pobudzają pastylki bez cukru i tabletki z witaminą C, a także mrożone owoce, jak np. banan.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych PoloniaCARE24