[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
W jak sposób poprawić pamięć seniora
21
sie

W jak sposób poprawić pamięć seniora

Professional Care 24|Praca

Kłopoty z pamięcią u osób starszych to proces naturalny, który towarzyszy starzeniu się. Z wiekiem zmieniają się funkcje poznawcze, a zapamiętywanie, szczególnie w obrębie pamięci krótkotrwałej, znacznie pogarsza się. Na szczęście istnieją sposoby, aby nieco polepszyć te zdolności.


Pamięć to nic innego jak umiejętność rejestrowania, przechowywania i odtwarzania w odpowiednim czasie informacji. Dzieli się na trzy rodzaje: pamięć bezpośrednia to spostrzeżenie, krótkotrwała – określony czas przechowywania informacji, natomiast pamięć długotrwała to zdolność wieloletniego przechowywania informacji, na przykład o rodzinie lub wspomnień.


Przyczyny zapominania

Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność organizmu. Podobnie ma się rzecz ze zdolnościami poznawczymi: inne są zdolności zapamiętywania, uczenia się oraz kojarzenia. Za problemy z koncentracją może odpowiadać zmniejszająca się masa mózgu oraz obniżająca się liczba połączeń między komórkami mózgowymi.

Istnieje wiele przyczyn, powodujących pogarszanie się pamięci. Jedną z nich z pewnością jest wiek, jednak sporo czynników wpływających na zapamiętywanie bierze się także z niewłaściwego stylu życia, różnego rodzaju chorób (somatycznych lub neurologicznych), niedoborów witamin, problemów z alkoholem lub kłopotów z nastrojem. Co więcej, jak twierdzą lekarze, pogorszenie pamięci może być skutkiem przyjmowania niektórych leków lub przebytych infekcji wirusowych lub bakteryjnych.


Poprawa pamięci seniora

W przypadków lekkich problemów z zapamiętywaniem często rozwiązaniem jest zalecenie przyjmowania leków zwiększających możliwości pamięci. To, czy takie działanie jest potrzebne można stwierdzić w trakcie badania pamięci. Jego zakres może obejmować proste czynności, jak na przykład liczenie lub czytanie albo pisanie.


Ważne jest, aby pamiętać, że poprawę zapamiętywania można osiągnąć również poprzez codzienne ćwiczenie pamięci. Istnieje wiele sposobów, a do najprostszych z nich należą: rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku, zmiana nastawienia albo gra na instrumencie, w szachy, brydża, nauka nowego języka. Do poprawy mogą przyczynić się również unikanie alkoholu oraz zmiana diety. Szczególnie dieta śródziemnomorska, której składniki zawierają sporo antyoksydantów, może być tutaj szczególnie pomocna.


W zapewnieniu dobrego samopoczucia osób starszych zwraca się szczególną uwagę na występowanie aktywności fizycznej, która może również dobroczynnie wpłynąć na poprawienie się pamięci u seniorów. Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi, a co za tym idzie, umożliwiają lepsze natlenienie i odżywienie komórek nerwowych. A dodatkowo zmniejsza stres, który uznawany jest za jeden z czynników, które mają wpływ na pogorszenie się zdolności zapamiętywania.


Na zakończenie warto przypomnieć również o tym, iż osoby starsze, które spędzają sporo czasu ze swoimi przyjaciółmi oraz bliskimi o wiele rzadziej skarżą się na kłopoty z pamięcią i koncentracją. Warto zatem pielęgnować relację, gdyż to wychodzi na zdrowie. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty