[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Seniorzy wychodzą z domu. Jak zapobiegać ich zaginięciu?
15
mar

Seniorzy wychodzą z domu. Jak zapobiegać ich zaginięciu?

Professional Care 24|Praca

Bardzo często słyszymy o zaginięciu osób starszych, którzy wychodzą z domu i już nie wracają. Niekiedy bliscy bądź sąsiedzi znajdują ich np. na ławce w pobliskim parku. Zaginięcie osób starszych jest wszechobecnym problemem, o którym początkujący opiekunowie nie zawsze wiedzą albo nie są świadomi, że może on dotyczyć również ich sytuacji. Im jesteśmy starsi, tym większe niesprawności pojawiają się w naszym organizmie. Należą do nich m.in. zaburzenia pamięci i stany lękowe. To właśnie jedne z przyczyn zaginięć. 


Aż 20% wszystkich zaginionych to osoby starsze. Przede wszystkim wynika to z chorób oraz dolegliwości starczych związanych z zanikami pamięci, które towarzyszą Alzheimerowi, udarom czy wylewom. Senior wychodzi z domu niepostrzeżenie, a potem przyprowadzony przez sąsiada tłumaczy, że chciał odwiedzić znajomego z dawnych lat lub córkę mieszkającą w innym mieście. Zdarza się jednak, że zaginiony trafia do szpitala, nie mając przy sobie dokumentów. Osoba starsza może ponadto wsiąść do pociągu lub autobusu jadącego w nieznane mu miejsce. Poszukiwania są wtedy szczególnie trudne.


Zanim osoba starsza zaginie

Warto wiedzieć, jak zapobiegać zaginięciu, aby uniknąć nieprzyjemnych, a niekiedy tragicznych w skutkach sytuacji. Bądź aktywnym obserwatorem, kontroluj, co się dzieje z Twoim podopiecznym, kiedy np. wyszedłeś na zakupy. Wystarczy krótka rozmowa przez telefon. Dobrym sposobem jest naszycie od wewnętrznej strony ubrania, chociażby na metce, kartki z imieniem, nazwiskiem, adresem i numerem kontaktowym. To pomoże w odnalezieniu zaginionej osoby. W przypadku osoby chorej, szczególnie na choroby, którym towarzyszą zaburzenia pamięci, dopilnuj, aby zawsze brała ona wszystkie leki. Powinieneś dobrze znać swojego podopiecznego, wiedzieć, jakie ubrania znajdują się w jego szafie oraz w co ubiera się najczęściej; jakie są jego ulubione miejsca, gdzie chętnie chodzi na spacery, a także gdzie mieszkają jego ewentualni znajomi czy rodzina. Wszystko to pomoże Ci odpowiednio zareagować na zaginięcie seniora. Będziesz mógł dobrze opisać jego ubiór oraz samodzielnie podjąć próby znalezienia go, sprawdzając ulubione miejsca i kontaktując się z rodziną.


Równie ważne są dobre relacje z podopiecznym. Dużo z nim rozmawiaj. Powinieneś być dla niego wsparciem oraz dobrym przyjacielem. Im większe będzie miał do Ciebie zaufanie i większą obdarzy Cię sympatią, tym będzie bardziej skłonny do zwierzeń. To może zapobiec zaginięciu np. osób starszych ze stanami lękowymi lub depresją.


Kiedy osoba starsza już zaginie

Po pierwsze powinieneś zawiadomić policję, która będzie miała szansę podjąć działania, być może zanim osoba starsza odejdzie daleko od domu. To mocno zawęża zakres poszukiwań. Zostaniesz poproszony o dokładny opis zaginionego. Będziesz musiał powiedzieć jak był ubrany, jak wygląda, a także podać znaki szczególne. Z pewnością przyda się jego zdjęcie. Koniecznie skontaktuj się z rodziną, gdyż może ona pomóc w odnalezieniu go. Przeszukaj miejsca, w które chodzicie najczęściej, sprawdź szpitale oraz zadzwoń do znajomych. Warto też rozwiesić plakaty ze zdjęciem, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś go widział i rozpoznał. 

Każdy senior potrzebuje innej opieki, a w niektórych przypadkach zaangażowanie, zrozumienie i czujność muszą być znacznie większe. Jeżeli Twój podopieczny ma problemy z pamięcią, nie bagatelizuj wzmożonego ryzyka jego zaginięcia. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty