[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Senior z cukrzycą – wymagająca opieka
31
paź

Senior z cukrzycą – wymagająca opieka

Avanti Medic|Choroby

Cukrzyca jest jedną z częściej występujących chorób u osób starszych, nie zawsze jednak daje typowe objawy i można ją samodzielnie zdiagnozować. Dopiero po wykonaniu odpowiednich badań, lekarz informuje pacjenta, że jest chory, musi przyjmować odpowiednie leki i zmienić swoje nawyki żywieniowe. Na cukrzyce typu 2 cierpi ok. 40% osób po 65. roku życia, nie wszyscy są jednak tego świadomi. 


Senior z cukrzycą wymaga innej opieki niż taki, u którego nie stwierdzono tej choroby. Opiekun powinien przede wszystkim dostosować dietę do jego potrzeb oraz pilnować, aby jego podopieczny zażywał regularnie leki. 


Cukrzyca typu 2. – objawy i dieta 

Przyczyną wystąpienia cukrzycy typu 2. jest najczęściej insulinooporność, z którą osoba zmaga się już od dłuższego czasu. Związana jest z zaburzeniami wydzielania insuliny i zmniejszoną wrażliwością na ten hormon. Wraz z wiekiem następuje zwiększenie stężenia glukozy we krwi, co powoduje pojawienie się cukrzycy. 


Najważniejszymi objawami sygnalizującymi pojawienie się choroby są: utrata wagi, oddawanie dużej ilości moczu, zmiany skórne, wzmożone pragnienie oraz osłabienie organizmu. Jeżeli zauważysz podobne symptomy u swojego podopiecznego, umów go na wizytę u lekarza, który zleci wykonanie odpowiednich badań. 


Dieta takiej osoby powinna być bogata w błonnik, produkty zbożowe pełnoziarniste i białkowe niskotłuszczowe. Należy komponować posiłki z produktów o niskim indeksie glikemicznym, aby uniknąć szybkiego i często niekontrolowanego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Są to ryże i makarony pełnoziarniste, płatki owsiane, oleje roślinne oraz nabiał. 


Cukrzyca starcza, czyli choroba wieku dojrzałego 

Pojawia się bardzo często, szczególnie kiedy spożywamy w dużych ilościach produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Dieta powinna być podobna, jak w przypadku osób z cukrzycą typu 2. 


Należy pamiętać, że niektóre produkty zmieniają swój indeks glikemiczny na skutek obróbki cieplnej, przykładem są warzywa, tj. marchew, które gotowane znacznie szybciej podnoszą stężenie glukozy we krwi. Jeżeli jest to możliwe powinny one być spożywane na surowo, a gotowane w znacznie mniejszych ilościach. 


Powinniśmy unikać smażenia potraw, a przyrządzać je na parze lub gotować. Nie rozgotowujemy warzyw, staramy się, aby były al dente. Senior powinien spożywać 3-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Niekorzystnie na jego zdrowie wpływają słodycze, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Unikamy soli, którą zastępujemy ziołami, dbamy również o aktywność fizyczną chorego – proponujemy spacery, pływanie, jazdę na rowerze lub aqua aerobic. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty