[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Senior w szpitalu – problemy z adaptacją do hospitalizacji
31
paź

Senior w szpitalu – problemy z adaptacją do hospitalizacji

PoloniaCARE24|

Jesień życia związana jest z pogarszającym się stanem fizycznym seniorów. Wczesne diagnozowanie czynników mogących wpływać na obniżanie się stanu samodzielności oraz zapadalność na różnego rodzaju choroby może prowadzić do wyeliminowania potrzeby hospitalizacji bądź jej odroczenia na późniejszy czas.


Wraz ze zmianami dokonującymi się w społeczeństwach, coraz większą rolę w sprawowaniu opieki nad osobami starszymi odgrywają nie tylko członkowie rodzin seniorów, ale również wszelkiego rodzaju ośrodki opiekuńcze i zdrowotne, w tym również szpitale. Z tego też powodu placówki te muszą brać pod uwagę specyficzne problemy i potrzeby osób starszych, a także zdawać sobie sprawę z trudności związanych z hospitalizacji pacjentów w podeszłym wieku.


Hospitalizacja osób starszych -lęki i obawy pacjentów

W niedawnym badaniu mającym na celu stwierdzenie zakresu działań związanych z przebywaniem na oddziałach szpitalnych wykazano, iż niemal 46% respondentów wykazywało różnego rodzaju obawy związane ze swoim bezpieczeństwem. Natomiast 11% z nich nie czuło się w szpitalach bezpiecznie. Największa grupa, licząca 48%, wskazywała na obawy związane z odczuwaniem bólu, lęku przed cierpieniem i pogorszeniem stanu zdrowia. Pacjenci obawiali się również osamotnienia oraz uzależnienia od pomocy ze strony innych osób. Ponadto wskazano również na obawy przed zabiegami medycznymi. Dodatkowo, pobyt w szpitalu wiązał się w opinii pytanych z takimi nieprzyjemnymi problemami, jak: brak intymności i prywatności oraz poszanowania godności osobistej, brak fachowości ze strony personelu medycznego oraz rozłąka z rodziną.


Poczucie bezpieczeństwa było niższe u kobiet powyżej 70. roku życia niż u mężczyzn w tym samym wieku. Wiązało się ono również z posiadanym wykształceniem -niższe poczucie bezpieczeństwa wykazywali pacjenci o niskim poziomie wykształcenia.


Potrzeby i oczekiwania chorych

Do głównych oczekiwań związanych z przebywaniem w szpitalu należą przede wszystkim leczenie, rehabilitacja oraz informowanie o efektach leczenia. Co więcej, wraz z wiekiem zdaje się mieć coraz większe znacznie kwestia łagodzenia dolegliwości bólowych.


W przypadku oczekiwań związanych z personelem medycznym, wśród tych najczęściej wymienianych wskazać należy przytoczyć przede wszystkim kwestie związane ze świadczonymi usługami opiekuńczymi: przygotowaniem do samoopieki, poprawą bezpieczeństwa oraz zorganizowaniem opieki domowej. Szczególnie ten ostatni czynnik był istotny w przypadku osób po 70. roku życia. Wszelkie porady uzyskiwali oni od lekarzy, pielęgniarek, a także osób duchownych.


Senior w szpitalu

Warto pamiętać o tym, że osoby starsze trudniej adaptują się do nowych i nieznanych warunków, a do takich należą przecież oddziały szpitalne. Nieznane osoby, nowe sytuacje przyczyniają się do powstawania ogromnego stresu. Dobrze zatem słuchać i zaspokajać potrzeby osób starszych dla poprawienia ich samopoczucia w nowym środowisku i przyśpieszenia poprawy ich zdrowia. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych PoloniaCARE24

Najnowsze posty