[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Senior w podróży. W jaki sposób przygotować go do wyjazdu?
31
sie

Senior w podróży. W jaki sposób przygotować go do wyjazdu?

Avanti Medic|Zdrowie

Osoby starsze coraz częściej decydują się na wakacyjne wyjazdy. Stanowią bardzo liczną grupę turystów korzystających przede wszystkim z biur podróży i wycieczek zorganizowanych. Będąc opiekunką osoby starszej, na pewno po upływie pewnego czasu dostrzeżesz, jakie są zainteresowania Twojego podopiecznego. Możesz dzięki temu zaproponować mu wakacyjny odpoczynek i zaoferować swoja pomoc w poszukiwaniu oferty i przygotowaniu do wyjazdu. Nierzadko zdarza się, że jesteś o to proszony przez samego seniora lub jego rodzinę. 


Gdzie na wakacje? 

Pierwsze pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie Twój podopieczny, to gdzie właściwie chce wypoczywać. Powinna być to jego decyzja, on ma czuć się dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Niektórzy nie lubią nowych miejsc i dalekich podróży, inni z kolei jeszcze w podeszłym wieku chcą poznawać odległe zakątki Europy i świata. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz w stanie spełnić prośbę podopiecznego. Musisz uwzględnić jego stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Jeżeli on nie pozwala na daleką podróż, musisz odradzić mu ten pomysł, proponując inną wycieczkę. 


Osoby starsze w większości przypadków nie lubią upałów, skutki zmiany klimatu odczuwają one znacznie intensywniej, niż osoby młodsze. Różnice temperatur w klimatyzowanych pomieszczeniach i na zewnątrz mogą wywołać infekcje i przeziębienia. Warto zatem wybrać taki cel podróży, z którego senior nie przywiezie niechcianej pamiątki w postaci choroby. 


Góry czy morze? A może wycieczka do stolicy jednego z europejskich krajów? Taką decyzję powinieneś podjąć przy konsultacji z seniorem, jego rodziną i lekarzem. Dla niektórych wskazany będzie pobyt nad morzem, innym absolutnie może nie służyć. Podobnie jest w przypadku górskiego świeżego powietrza, góry jednak nie są najlepszym pomysłem dla osób z problemami ciśnieniowymi. To w takim razie Rzym, Paryż lub Madryt? Takie wycieczki związane są ze zwiedzaniem, czyli długimi wędrówkami. Senior musi zatem być sprawny fizycznie, a jego stan zdrowia nie może ograniczać go ruchowo. 


Przygotowania do podróży 

Zapytaj swojego podopiecznego, jak często podróżuje i jak spędza swoje wakacje. To pomoże Ci się zorientować, jak bardzo potrzebuje on Twojej pomocy podczas przygotowania do kolejnej lub pierwszej w jego życiu wycieczki. Będziesz potrzebować wygodnej walizki na kółkach, która nie wymaga noszenia i na pewno lepiej sprawdzi się dla osoby starszej. A co do niej zapakować? To zależy od tego, gdzie nasz podopieczny wyjeżdża. Powinny się w niej jednak znaleźć zarówno rzeczy na ciepłe, jak też na chłodniejsze dni, bielizna na każdy dzień, wygodne buty, nakrycie głowy i oczywiście kosmetyki pielęgnacyjne. Nie można zapominać o lekach, które senior zażywa na co dzień, jak też takie, które mogą mu się przydać przy ewentualnych dolegliwościach bólowych lub skaleczeniach. Senior musi także posiadać ubezpieczenie. 


Wiek nie powinien stawać na przeszkodzie wakacyjnym odpoczynkom. Jeżeli tylko jest to możliwe, trzeba wyjeżdżać chociaż na kilka dni w roku. Taka zmiana klimatu, oderwanie się od monotonii, poznawanie nowych ludzi i miejsc bardzo dobrze wpływają na komfort psychiczny osoby starszej. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty