Przez całe życie organizm człowieka się zmienia, jednak w momencie starzenia się, te zmiany są szczególnie dokuczliwe, utrudniają nam bowiem funkcjonowanie. Opiekunowie seniorów często muszą zmagać się z niechęcią do jedzenia u swoich podopiecznych, co dla młodych ludzi często jest irracjonalne. W jaki sposób radzić sobie w takiej sytuacji?
Geneza problemu
Większość sytuacji najłatwiej jest rozwiązać, poznając ich przyczynę. Niechęć do przyjmowania pokarmów przez osobę starszą niekoniecznie musi wiązać się z brakiem apetytu. Jednym z powodów mogą być problemy gastryczne, podopieczny jest głodny, jednak dyskomfort związany z wydzielaniem gazów, biegunką czy zatwardzeniem zniechęca go do zjedzenia posiłku.
Kłopotliwe mogą być również braki w uzębieniu, zwiotczenie mięśnia przełyku, czy nawet noszenie protezy. Niestety, te dolegliwości bywają na tyle wstydliwe, że seniorzy nie chcą o nich mówić, tłumacząc, że po prostu nie są głodni. Sytuacja jest na tyle delikatna, że zniecierpliwieni opiekunowie niekiedy sami zniechęcają osobę starszą do ukończenia posiłku. Warto zwrócić uwagę na rodzaj podawanego pożywienia, jego konsystencję. Jeżeli senior konsumuje powoli, trzęsą mu się dłonie, powinniśmy mu pomóc, jednak nie traktować go jak małego dziecka.
Zadbaj o jakość dań
Opiekun spędza z seniorem większość czasu, dlatego niejednokrotnie ma okazję zaobserwować któryś z powyższych symptomów i wyciągnąć z niego wnioski. Jednym z naszych obowiązków względem podopiecznego jest dopilnowanie, aby odżywiał się regularnie. Jedzenie bowiem nie tylko służy do dostarczania organizmowi odpowiednich wartości odżywczych, jest również dużą przyjemnością.
Dlatego warto zadbać o to, aby przygotowywane przez nas posiłki były smaczne i urozmaicone. Jeśli senior wyraźnie zaznacza, że nie przepada za konkretną potrawą uszanujmy to, mamy ogromna różnorodność innych dań do wyboru.
Zadbajmy również o wygodę, ciężkie do przeżucia dania powodują dyskomfort również u młodszych osób. Zwracajmy uwagę również na to, aby składniki dań nie były zbyt ciężko strawne, mogą wywołać bowiem kłopotliwe gazy. Jeżeli konieczne jest zastosowanie diety w postaci zmielonych potraw, zadbajmy o ich oprawę – czasem zwykła pietruszka może zmienić wygląd dania.
Przełamywanie barier
Rzadko zdarza się, żeby seniorzy odmawiali zjedzenia posiłku, aby zrobić na złość opiekunowi. Często jest to wynikiem kłopotliwych sytuacji jakie miały miejsce w przeszłości – może poprzednia opiekunka była niecierpliwa, poganiała podopiecznego? Dlatego, aby przełamać niechęć pacjenta, warto zadbać o jego samopoczucie.
Spożywanie posiłku powinno kojarzyć się z czymś miłym, przyjazna atmosfera przy stole może pomóc przezwyciężyć problemy. Niektóre osoby po prostu nie lubią jeść w samotności, dlatego warto samemu zjeść choć trochę, dla towarzystwa. Pomagajmy taktownie, obserwujmy, w jaki sposób senior radzi sobie z jedzeniem, nie bądźmy nadopiekuńczy, pozwólmy być mu samodzielnym.
Jeżeli wykażemy się dużą dozą cierpliwości i empatii z czasem zauważymy postępy, natomiast nasz podopieczny z pewnością doceni duży wysiłek, jaki w to włożyliśmy.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Felizajob