Rozmowa to element budujący relacje z innymi ludźmi. Komunikujemy się z innymi nie tylko w celu przekazania ważnych informacji, lecz także aby bliżej ich poznać. Często opiekuna i jego podopiecznego dzielą aż dwa pokolenia. Nietrudno dostrzec między nimi różnice w postrzeganiu rzeczywistości i w codziennym funkcjonowaniu. Jak pokonać tę bardzo wysoką i wymagającą przeszkodę?
Inne tempo życia i... wypowiedzi
Dla starszego pokolenia tempo życia młodych ludzi jest bardzo szybkie. Nie rozumieją, dlaczego wciąż się śpieszymy i tak mało czasu poświęcamy jednej czynności. Jest to widoczne również podczas rozmowy. Młody człowiek myśli szybciej i tym samym wypowiada są po krótszym zastanowieniu, często jest to reakcja bezwarunkowa. Senior musi niekiedy przypomnieć sobie okoliczności pewnych sytuacji, aby udzielić nam odpowiedzi. Analizuje krok po kroku, co się wydarzyło i dopiero wtedy może udzielić nam informacji, o którą prosimy.
Osoby starsze zwracają także uwagę na to, jak są odbierane przez inne osoby. Młody człowiek o bardziej podzielnej uwadze jest w stanie wykonywać kilka czynności jednocześnie, co może być postrzegane jako brak skoncentrowania na drugiej osobie. Senior czuje się zlekceważony, co bardzo niekorzystnie wpływa na relacje międzypokoleniowe. Powinieneś więc być bardziej wyrozumiały dla swojego podopiecznego, kiedy ten potrzebuje więcej czasu na udzielenie Ci odpowiedzi. Kiedy rozmawiacie, postaraj się nie przygotowywać w tym czasie obiadu, a utrzymuj z nim kontakt wzrokowy. Kiedy wymagają tego okoliczności, powtórz wypowiedziane słowa, zachowaj cierpliwość i spokój.
Komunikacja werbalna i niewerbalna
Komunikaty możemy przekazywać innym w sposób werbalny, ale też niewerbalny. Z mimiki twarzy i gestów bardzo często odczytać można radość, podekscytowanie, ale też ból i cierpienie. Nierzadko sygnały werbalne i niewerbalne są sprzeczne. Senior informuje Cię, że czuje się dobrze, podczas gdy grymas na jego twarzy wskazuje na coś zupełnie innego. Bądź dobrym obserwatorem, musisz rozumieć nie tylko wypowiadane słowa, lecz także gesty, którymi osoba starsza często usiłuje Ci powiedzieć, że coś jej dolega, jednak jest to dla niej bardzo krępujące.
Wyobraź sobie, że rozmawiasz z kilkuletnim dzieckiem lub nastolatkiem. Dostrzegasz różnice między Wami? Już nawet kilka lat, które Was dzieli, potrafi utrudnić wzajemne zrozumienie i komunikację. Dwa pokolenia to już ogromna przepaść, ale nie ma przeszkód nie do pokonania.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Felizajob