[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Lato, wiosna, a nawet wczesna jesień sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Można spacerować, biegać, a także jeździć na rowerze. Dotyczy to osób w każdym wieku, również tych starszych, czyli Twojego podopiecznego także
23
sie

Rower dla seniora? Dlaczego nie?!

Professional Care 24|Zdrowie

Lato, wiosna, a nawet wczesna jesień sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Można spacerować, biegać, a także jeździć na rowerze. Dotyczy to osób w każdym wieku, również tych starszych, czyli Twojego podopiecznego także. Oczywiście aktywność fizyczną zawsze wybieramy z uwzględnieniem możliwości ruchowych i stanu zdrowia seniora. Nie możemy też narzucić mu formy spędzania czasu wolnego, która w żaden sposób nie odpowiada jego preferencjom. Ale jeżeli rower nie jest mu obcy i wykazuje chęć powrotu na dwa kółka, to warto wybrać się jeden, a później drugi raz na wspólną wycieczkę. 


Korzystnie dla zdrowia 

Jak każdy sport, również jazda na rowerze, związana jest z pewnym wysiłkiem, do którego zmuszany jest nasz organizm. Nie trzeba jednak od razu rozwijać zawrotnych prędkości, co nie jest wskazane w przypadku osób starszych. Postaw na rekreacyjną jazdę. Taka forma spędzania czasu wolnego pozytywnie wpływa na zdrowie osób, zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, chorujących na cukrzycę, a także mających problemy z nadwagą. Zwiększona pojemność płuc sprawia, że krew jest lepiej dotleniona, coz kolei skutkuje sprawniejszą pracą serca. 


Rower polecany jest też osobom, mającym problemy ze stawem kolanowym. To dobry sposób na wzmocnienie stawów i mięśni całych nóg. Skutecznie przeciwdziała to powstawaniu zakrzepów. Należy jednak też wspomnieć o tym, że jazda na rowerze pozytywnie wpływa na nastrój człowieka. Wysiłek fizyczny powoduje, że uwalniają się hormony szczęścia, co dodatkowo potęguje słońce i ładna pogoda. To dobry sposób na aktywny relaks i odprężenie dla Twojego podopiecznego, ale też Ciebie. 


Wybieramy rower dla seniora

Nie może być to przypadkowy sprzęt, ponieważ oprócz tego, że ma być wygodny, to jeszcze musi być bezpieczny. Najlepiej sprawdzają się rowery z niską, wygiętą ramę, łatwiej jest na nie wsiadać, co jest ważne, kiedy stawy i kości nie są już tak sprawne, jak kiedyś. Siodełko musi być koniecznie profilowane i duże, pozwalając jednocześnie osobie jadącej utrzymać prostą pozycję ciała. Sprawdź, czy jest odpowiednio miękkie i szerokie, zrezygnuj ze zbyt twardego oraz wąskiego. 


Przed każdą wycieczką dokładnie sprawdź stan roweru swojego i seniora. Koniecznie zwróć uwagę na powietrze w oponach, czy przerzutki i hamulce działają poprawnie oraz czy działa dzwonek i światła. 


Wyznaczamy trasę 

Czas jazdy i trasę dostosuj do możliwości i kondycji seniora. Na początek warto wybrać się do pobliskiego parku, aby podopieczny mógł oswoić się ponownie z rowerem, szczególnie, jeżeli jest to nowy sprzęt. Unikaj tras z dużymi nierównościami, ścieżki leśne, które nie są utwardzone nie będą najlepszym wyborem. Najlepiej sprawdzają się drogi przeznaczone dla ruchu rowerzystów, czyli ścieżki rowerowe. Jeżeli senior czuje się na siłach i dobrze radzi sobie na rowerze, możecie wydłużać trasy, jednak zawsze uwzględniaj konieczność wcześniejszego powrotu. 


W przypadku ładnej pogody, zastanów się np. nad piknikiem w jakieś zielonej okolicy. Wycieczka rowerowa z odpoczynkiem na świeżym powietrzu to doskonałe połączenie, które na pewno pozwoli Wam się odprężyć i zrelaksować. Może przy okazji lepiej poznasz okolicę? 


Rower to dobry pomysł w każdym wieku. Jest tylko jeden warunek – trzeba być sprawnym fizycznie, większe ograniczenia ruchowe uniemożliwiają bezpieczną jazdę. Wycieczki rowerowe mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka, ale tylko wtedy, kiedy mu nie zagrażają. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty