[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Przysługuje Ci nie tylko wynagrodzenie. Twoje prawa i przywileje jako opiekuna.
10
maj

Przysługuje Ci nie tylko wynagrodzenie. Twoje prawa i przywileje jako opiekuna.

Avanti Medic|

Opiekun osób starszych to zawód, który, jak każdy inny, związany jest z konkretnymi wymaganiami, obowiązkami, ale również prawami i przywilejami. Podejmując się tej pracy powinieneś być świadomy ich wszystkich. Wiesz, że oczekuje się od Ciebie zaangażowania, empatii, zrozumienia potrzeb drugiego człowieka oraz odpowiedzialności. Powinieneś znać język niemiecki przynajmniej na poziomie komunikatywnym, mile widziane jest doświadczenie w pracy w opiece, a także prawo jazdy i wykształcenie kierunkowe. Zdecydowanie mniej mówi się o Twoich przywilejach i Twoich prawach. Są one równie ważne, jak wymagania, które musisz spełnić. 


Wynagrodzenie za wykonaną pracę

Praca jest to wysiłek, jaki wkładamy w celu wytworzenia konkretnego dobra lub też realizacji zamierzonego celu, które zostają, zgodnie z prawem pracy, odpowiednio wynagrodzone. Za wykonaną pracę opiekunowi należy się wynagrodzenie, które wcześniej jest ustalane przez obie strony. Wysokość wynagrodzenia powinna być adekwatna zarówno do zakresu wykonywanych obowiązków, jak też kwalifikacji, doświadczenia i umiejętności opiekuna. Składa się na nie wynagrodzenie podstawowe, a niekiedy również dodatkowe premie. Wynagrodzenie musi być wypłacane w pełnej wysokości w terminie. Jeżeli pracodawca wypłaca tylko jego część, jest to działanie niezgodne z prawem. 

Legalne zatrudnienie 


O wypłacalności wynagrodzenia w znaczącym stopniu decyduje forma zatrudnienia. Tylko umowa zawarta pomiędzy stronami jest dokumentem pozwalającym na wyegzekwowanie wypłaty pensji. To właśnie ona stanowi potwierdzenie pracy w konkretnym zakresie oraz zawiera wszystkie Twoje obowiązki i przywileje. Umowa stanowi podstawę legalnego zatrudnienia. Jej brak oznacza, że pracujesz nielegalnie, co może doprowadzić do nałożenia na Ciebie kary pieniężnej. Nierzadko zdarza się też, że nie zostaje takim opiekunom wypłacone wynagrodzenie. Nie można udowodnić, że rzeczywiście wykonywałeś konkretną pracę. Jeżeli jednak pobierasz „pensję”, a nie jesteś zatrudniony, jest to niezgodne z prawem i skutkuje karą finansową.


Umowa i legalne zatrudnienie oznacza dla Ciebie też prawo do zasiłku dla bezrobotnych, Kindergeld oraz ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego. Są opłacane za Ciebie składki socjalne i chorobowe, a także posiadasz ubezpieczenie NWW. Ponadto należy Ci się dzięki temu emerytura po przepracowaniu 5 lat. To Twoje przywileje, wynikające z legalnego zatrudnienia, które jako opiekunowi osób starszych należą Ci się, jak każdemu innemu pracownikowi. 

Chwile dla siebie, odpoczynek i relaks


Praca za granicą często jest kojarzona jako praca przez całą dobę. Opieka nad osobą starszą oczywiście wymaga większego zaangażowania, czasami musisz wykonywać swoje obowiązki w innych godzinach niż pracownicy z innych branży. Nie oznacza to jednak, że nie masz prawa do odpoczynku. Senior pozostaje pod Twoją opieką przez całą dobę, ale nie musisz być przez cały czas do jego dyspozycji. Jak każdy, potrzebujesz snu i odpoczynku, aby móc prawidłowo funkcjonować. Zmęczony organizm, pozbawiony sił i energii, nie jest zdolny do pracy. Twoje zmęczenie przekłada się na mniej efektywną pracę. Nie jesteś w stanie dobrze zajmować się podopiecznym.


Znajdź czas dla siebie, może być to nawet kilkadziesiąt minut w ciągu dnia, np. kiedy senior śpi. Poczytaj książkę, obejrzyj ulubiony serial, porozmawiaj z przyjaciółką przez telefon, wypij kawę i zjedz coś dobrego, co sprawi, że poczujesz się lepiej. Jeżeli Twój podopieczny jest samodzielny, dobrze radzi sobie z codziennymi obowiązkami, możesz w ciągu dnia wybrać się na spacer, iść na siłownię czy pobiegać po parku. Niektórzy opiekunowie seniorów decydują się też na kursy językowe, odbywające się np. 2 razy w tygodniu. To, jak zorganizujesz sobie swój czas wolny, zależy jednak nie tylko od Ciebie, ale też od stanu zdrowia osoby starszej. Nie bez znaczenia jest też zaangażowanie rodziny podopiecznego. Zdarza się, że bardzo pomagają w opiece i tym samym masz więcej czasu dla siebie.


Zrozumienie i szacunek

Tak samo, jak oczekuje się szacunku i zrozumienia od Ciebie, tak samo Ty powinieneś go otrzymać od swojego podopiecznego. Nie jest to jednak w pełni zależne od Ciebie. Należą się one jednak każdemu człowiekowi, ponieważ są fundamentami dobrych relacji międzyludzkich. W społeczeństwie są pewne zależności, które w większości przypadków się sprawdzają. Tak, jak zachowujemy się w stosunku do innych, tak oni zachowują się w stosunku do nas. Wykaż się więc zrozumieniem wobec seniora, akceptacją jego ewentualnych niedoskonałości i dysfunkcji, szacunkiem, ale również empatią i zrozumieniem. Pokaż, że jesteś tutaj dla niego, aby mu pomóc i wspierać go w zwykłej codzienności. Istnieje duża szansa, że odwzajemni Twoje nastawienie. Jeżeli jednak spotkasz się z brakiem szacunku, nie pozostawaj obojętny. Porozmawiaj o tym z seniorem, jego rodziną i koordynatorem z agencji.


Jeżeli ktoś oczekuje czegoś od Ciebie, masz prawo oczekiwać od drugiej osoby tego samego. Jeżeli wykonujesz jakieś obowiązki, które są związane z Twoją pracą, powinieneś otrzymać za to odpowiednie wynagrodzenie. Pracodawca ma też obowiązek zapewnienia Ci właściwych warunków pracy, abyś miał prawo do bezpłatnego leczenia i opieki medycznej, a w późniejszym czasie wypłaty emerytury. Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty