[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Przewlekły ból u osób starszych
18
kwi

Przewlekły ból u osób starszych

Professional Care 24|Praca

Dolegliwości bólowe występujące u osób starszych to zjawisko, które najczęściej jest bagatelizowane oraz marginalizowane z powodu przeświadczenia o tym, że jest to czynnik nieodzownie kojarzący się ze starością. O wyższości tego stwierdzenia świadczy również fakt, iż skuteczna terapia jest ograniczona przez inne przyczyny powiązane bezpośrednio z dolegliwościami podeszłego wieku. 


Ból to nic innego jak nieprzyjemne i subiektywne doznanie czuciowe oraz emocjonalne. Najczęściej jest on dzielony na dwa typy: ostry oraz przewlekły. Ten ostatni w szczególności związany jest z postępującym wiekiem – szacuje się, że niemal 50% osób po 65. roku życia doświadcza objawów bólowych w formie przewlekłej. 


Miejsce występowania bólu u osób w podeszłym wieku

Można wyróżnić kilka obszarów, w związku z którymi seniorzy mogą uskarżać się na ból. Przede wszystkim należą do nich takie części ciała, jak: plecy, stawy, ręce, szyja, stopy, głowa, klatka piersiowa, kości oraz brzuch. Dolegliwości te mogą pojawiać się również w związku z chorobami: zwyrodnieniem stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, osteoporozy, nowotworów oraz wielu innych. 


Trzeba pamiętać, że występowanie bólu przewlekłego, szczególnie wynikającego z długotrwałej choroby, może znacznie obniżać jakość życia seniorów. Szczególnie, jeśli towarzyszą mu zaburzenia snu, a także zaburzenia w funkcjonowaniu w życiu społecznym i zachowaniu aktywności fizycznej. Przewlekłe objawy bólowe sprzyjają powstawaniu depresji oraz zaburzeń poznawczych. 


Leczenie bólu u osób w starszym wieku

Zapobieganie bólowi o osób starszych to trudne zadanie, jednak nie niewykonalne. Zazwyczaj zaraz po ustaleniu miejsca jego występowania oraz natężenia, można rozpocząć jego leczenie. Lekarze zazwyczaj rozpoczynają terapię od wyeliminowania bólu ostrego, którego początek i czas trwania można określić. Jest to istotne z tego powodu, iż nieleczony może z czasem przejść w formę przewlekłą, która z zasady jest trudniejsza do wyleczenia i opiera się głównie na stosowaniu środków przeciwbólowych. 

Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, że nieleczenie dolegliwości bólowych może mieć katastrofalne skutki, nie tylko dla obniżenia jakości życia seniora, ale przede wszystkim dla jego samopoczucia. Długotrwały ból może wywołać depresję, wpłynąć na wycofanie się z życia, a także powodować zaburzenia poznawcze, lękowe oraz problemy ze snem. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty