Sprawność fizyczna u osób starszych jest różna, jednak zawsze mniejsza niż w ich latach młodości. Trzeba jednak mieć świadomość, że jeden senior może z zapałem jeździć na rowerze, podczas gdy inny będzie miał kłopoty z zejściem ze schodów czy porannym wstawaniem z łóżka. Przyczyną kłopotów z poruszaniem się są najczęściej stawy, a dokładnie ich zmniejszona ruchomość. Towarzyszy temu mniejszy lub większy ból, jednak zawsze ma to wpływ na codzienne funkcjonowanie.
U osób starszych w większości przypadków stwierdza się chorobę zwyrodnieniową, która objawia się wyraźnymi trudnościami w poruszaniu, ostrym bólem oraz problemami w wykonywaniu prostych czynności. Jest to choroba rozwijająca się powoli, a zatem kluczowe znaczenie ma moment, w którym podejmiemy odpowiednie kroki i leczenie. Najczęściej występuje ona u seniorów z nadwagą, a także przy niskiej aktywności fizycznej.
Jak zapobiegać?
Jeżeli Twój podopieczny nie ma problemów ze stawami i czuje się dobrze, to powinieneś zadbać o to, aby w przyszłości nie pojawiły się u niego kłopoty z poruszaniem oraz ból. Troszcząc się o jego regularną aktywność fizyczną, wspierasz kondycję jego stawów. Doskonale sprawdzi się nordic walking, ale też regularne spacery. Starszych ludzi zachęca się ponadto do ćwiczeń w wodzie, które nie obciążają stawów, a wspierają ich ruchomość.
Oprócz aktywności fizycznej duże znaczenie ma dieta. Mniejsza ilość ruchu oznacza zmianę nawyków żywieniowych, aby uniknąć niebezpiecznej dla stawów nadwagi. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się ryby bogate w kwasy omega-3, świeże warzywa i owoce, chude wędliny i produkty pełnoziarniste, jak kasze, płatki owsiane czy ciemne makarony oraz ryż.
Jak leczyć?
Jeżeli Twój podopieczny skarży się na ból stawów i ma problemy z poruszaniem się, może to oznaczać, iż choroba zwyrodnieniowa rozwija się już od dłuższego czasu. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badania i wyboru sposobu leczenia. Zazwyczaj lekarz stosuje leczenie farmakologiczne, przepisując leki mające na celu złagodzenie objawów choroby. W zaawansowanym stadium niezbędna może okazać się operacja. Stawy leczy się ponadto z wykorzystaniem ultradźwięków oraz fizjoterapii. Ból skutecznie łagodzą ciepłe i zimne okłady.
Nie zawsze możesz pomóc swojemu podopiecznemu. Zawsze jednak możesz zmienić jego styl życia w celu zapobiegnięcia wystąpienia potencjalnego bólu i choroby.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych PoloniaCARE24