[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Problem nietrzymania moczu u seniora, opieka osób starszych oferty pracy
7
maj

Problem nietrzymania moczu u seniora – jak opiekować się podopiecznym?

PoloniaCARE24|Zdrowie

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, to problem, który dotyczy wiele osób w wieku starszym. Wciąż jest tematem, na który rozmawia się rzadko, unikamy są ze względu na wstyd, jak też uważamy, że nas to nie dotyczy. Opiekunowie muszą niekiedy zmierzyć się z bardzo trudnymi problemami. Mają pod swoją opieką również inkontynentnych seniorów. W jaki sposób radzić sobie z tą wstydliwą dolegliwością?


Różne oblicza nietrzymania moczu u osób starszych 

Istnieje wiele rodzajów tej dolegliwości. Wśród nich jest m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu, z którym zmagają się głównie kobiety (90% wszystkich chorych). Spowodowane jest najczęściej osłabionymi mięśniami dna miednicy. Mężczyzn częściej dotyka naglące nietrzymanie moczu, co ma związek z przerośniętą prostatą. Funkcjonalne nietrzymanie moczu oznacza, że chory nie może pójść do toalety ze względu na swoje ograniczenia fizyczne lub psychiczne. Możemy się także spotkać z neurologiczną odmianą tego schorzenia, której towarzyszy brak komunikacji między mózgiem i układem moczowym. 


Osoby starsze narażone są na występowanie wiele chorób, co wynika z zaburzeń pracy ich organizmu. Nietrzymanie moczu jest bardzo często wynikiem innych schorzeń, do których zaliczyć należy chorobę Parkinsona, demencję, wylew czy udar. 


Czy możesz pomóc swojemu podopiecznemu?

Oczywiście, że tak! Jeżeli może on samodzielnie korzystać z toalety, szybsze dotarcie do niej ułatwi usunięcie sprzed łóżka i trasy do toalety niepotrzebnych przedmiotów. Pamiętaj, aby zawsze miał na sobie ubrania, które może szybko i łatwo zdjąć. Po kilkudniowej obserwacji jego zachowania, będziesz wiedział, w jakich godzinach i okolicznościach oraz jak często musi skorzystać z toalety. To pozwoli Ci odpowiednio wcześnie zareagować. 


Zdarza się jednak, iż osoba starsza nie może korzystać samodzielnie z toalety. Wymaga zakładania i regularnej zmiany pampersów, a nawet cewnika. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób to odpowiednio robić, możesz poprosić o pomoc pielęgniarkę, która pokaże Ci, jak zadbać o higienę seniora. Pamiętaj, że w tym przypadku ważny jest również jego komfort psychiczny, nietrzymanie moczu to wstydliwa choroba. Musisz przekonać go, że dla Ciebie jest to rzeczą normalną, obowiązkiem, z którego jesteś gotowy się wywiązać. To kwestia profesjonalizmu i empatii, czyli cech, które powinien posiadać każdy opiekun. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych PoloniaCARE24

Najnowsze posty