[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych, jakie ciśnienie jest niebezpieczne?
30
lis

Prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych, jakie ciśnienie jest niebezpieczne?

Avanti Medic|

Prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych, jakie ciśnienie jest niebezpieczne?

Opieka nad osobą starszą podobnie, jak w przypadku zajmowania się dzieckiem wymaga poznania pewnych symptomów, które mogą świadczyć o tym, że z naszym podopiecznym dzieje się coś niedobrego. Niestety w przypadku osób starszych, rozpoznanie niepokojących objawów może być trudne, ponieważ niejednokrotnie bagatelizują je, albo sprytnie je markują. W jaki sposób rozpoznać niebezpieczny stan związany z ciśnieniem, czy pulsem u osoby starszej?


Choroba, czy nie?

Osoby w podeszłym wieku niekiedy nie chcą chodzić do lekarza, ani też przyjmować leków. Dzieje się tak często z przekonań własnych człowieka albo, co także jest nierzadkie, osoba nie odczuwa dyskomfortu związanego ze złymi parametrami zdrowotnymi, mimo iż dłuższe utrzymywanie takiego stanu rzeczy jest bardzo niekorzystne dla jego organizmu. Jeżeli osoba zmaga się z nadciśnieniem, czy też z niedociśnieniem przez dłuższy czas, jego organizm przyzwyczaja się do funkcjonowania przy tych niekorzystnych parametrach, co nie znaczy, że np. wysokie ciśnienie nie robi w tym czasie szkód w organizmie. Problem ten dotyczy najczęściej osób z nadciśnieniem, czyli ciśnieniem zbyt wysokim w stosunku do przyjętych norm.


Jakie ciśnienie uznaje się za prawidłowe?

Wynik pomiaru ciśnienia krwi może być różnie interpretowany, ponieważ tutaj pod uwagę należy wziąć nie tylko wynik, ale także wiek badanego. W przypadku dzieci normy prawidłowego ciśnienia krwi i tętna znacznie różnią się, niż w przypadku ludzi dorosłych, a i w ich przypadku następują niewielkie różnice w normach. Im człowiek starszy, tym wyższe może mieć ciśnienie krwi, uznane za normalne. Dla przykładu u osoby młodej za idealny pomiar uznaje się 120/80, u  czterdziestolatka za normę przyjmuje się ciśnienie 125/83, jeżeli chodzi o pięćdziesięciolatka, będzie to 129/85, a w przypadku osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia, za prawidłowe można uznać nawet ciśnienie 135/88.


Dlaczego ważne jest sprawdzenie ciśnienie krwi?

U osoby starszej za nawyk powinno uchodzić codzienne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi, w szczególności, kiedy pojawiają się problemy na tym polu. Regularne dokonywanie pomiarów pozwoli też w naturalny sposób dostosowywać dawki leków, dlatego każda osoba starsza, która ma problemy z ciśnieniem, powinna prowadzić regularne notatki. Zapis pomiarów ciśnienia rano, a także w ciągu dnia znacznie ułatwi lekarzowi postawienie trafnej diagnozy i właściwe dopasowanie dawek przyjmowanych leków – w przypadku znacznych wahań ciśnienia, czy też wysokości pomiaru pulsu lekarz może wskazać opiekunce, w przypadku, których parametrów dawkę przyjmowanego leku należy zwiększyć, kiedy zmniejszyć, a kiedy dołożyć jeszcze kolejny lek. Mimo iż brzmi to na skomplikowane, po kilku dniach nie będzie to już sprawiało problemów.


Właściwy pomiar ciśnienia

Jeżeli chodzi o badanie ciśnienia krwi, bardzo ważne jest, by dokonany pomiar był przeprowadzony prawidłowo, ponieważ nieprawidłowości przy czynnościach pomiarowych, mogą zaburzać wynik. Ważne jest by osoba, jeżeli jest chodząca, a pomiaru dokonujmy w pozycji siedzącej, siadła wygodnie, wyprostowała plecy i swobodnie położyła przedramię na stole. Przed dokonaniem pomiaru, warto usiąść i chwilę zająć straszą osobę rozmową, by ta uspokoiła się i odpoczęła, jeżeli miała wcześniej jakiś wysiłek. Warto ustalić z osobą starszą, że podczas badania powinna powstrzymać się od mówienia, najlepiej, jeżeli będzie siedziała nieruchomo, spokojnie, a jej ramię, położone na stole będzie znajdowało się na wysokości serca.


Bardzo ważny parametr – puls

Podczas pomiaru ciśnienia tętniczego, otrzymujemy jeszcze jeden ważny parametr, którego wysokość także powinniśmy notować – puls. Ilość  uderzeń serca na minutę, także może wiele pokazać o stanie zdrowia osoby badanej. W przypadku zbyt wysokiego pulsu mówimy o schorzeniu nazywanym tachykardią, czyli inaczej częstoskurczem, a w przypadku pomiaru zbyt niskiego to bradykardia. Za tachykardie uznaje się stan, kiedy puls osiąga wartość wyższą niż 100 uderzeń na minutę, a za bradykardię ten poniżej 60.


Kiedy ciśnienie krwi i puls mogą być niebezpieczne?

Za stany, o których możemy mówić, że ich przekroczenie zagraża życiu, uważa się sytuację, kiedy ciśnienie przekracza wartości od 140 do 160 skurczowe i rozkurczowe od 90 do 95. W przypadku pulsu są to stany powyżej 100 albo poniżej 60. Każda z takich sytuacji wymaga dalszej diagnostyki specjalistycznej i leczenia. Należy pamiętać, że w sytuacji stresowej, przy wysiłku parametry te najczęściej wzrastają, dlatego osoby, u których problemy takie się pojawiają, powinny unikać sytuacji stresujących, jak i nadmiernego wysiłku np. dźwigania ciężarów.


Podczas opieki nad osobą starszą poznajemy ją, po relatywnie niedługim czasie poznamy też ich mimikę, zachowania, także i te które, mimo że nie powiedziane wprost, będą wskazywać na złe samopoczucie, dyskomfort, czy ból. W przypadku, kiedy podejrzewamy, że dzieje się coś złego nie wato czekać, zawsze kontrolnie można zmierzyć ciśnienie, puls, temperaturę – sprawdzenie tych parametrów zajmuje dosłownie chwilę,  a może zdecydowanie pomóc w szybkim udzieleniu pomocy.Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty