Opieka nad osobą, która potrzebuje naszej pomocy, wymaga bardzo dobrego jej poznania, jej potrzeb, oczekiwań, a także stylu życia. W przypadku seniora ważne jest, aby nie tylko mieć wiedzę na temat jej sprawności ruchowej oraz ewentualnych chorób, ale też codziennych przyzwyczajeń. Osoby starsze nie lubią radykalnych zmian, trudno jest im dostosować się do nowej sytuacji oraz warunków. Dlatego warto zdecydować się na rozmowę z jego rodziną.
Więcej informacji o podopiecznym
Rodzina podopiecznego to dla niego najbliższe osoby, znają go najlepiej i mogą odpowiedzieć na wiele kluczowych dla Ciebie pytań. To w znaczącym stopniu pomoże Ci w opiece nad seniorem, dostosowaniem diety do jego potrzeb i stanu zdrowia, aktywności fizycznej do jego możliwości i budowania z nim partnerskich relacji. Nie każdy senior jest osobą otwartą i chętnie mówi o swoich dolegliwościach i ograniczeniach. Jego rodzina jest zatem dla Ciebie wsparciem, szczególnie na początku, kiedy dopiero go poznajesz.
Wspólna opieka
Bardzo często rodzina seniora wykazuje chęć współpracy z opiekunem, chce dzielić się z nim obowiązkami. Dzięki temu Ty zyskujesz większą swobodę, masz czas dla siebie, na odpoczynek i regenerację sił. W pracy opiekuna jest to kluczowe, ponieważ sprzyja zachowaniu nieustannej motywacji do pracy i zapobiega wypaleniu zawodowemu.
Pomoc opiekuna nie musi oznaczać, że rodzina nie jest w stanie w żadnym stopniu zająć się bliską im osobą. Codzienna praca, obowiązki rodzinne czy też odległość uniemożliwia jej stałą opiekę. Dzięki kontaktom z rodziną możesz zyskać wolny weekend lub jedno bądź dwa popołudnia w tygodniu.
Komfort seniora
Osoby starsze cenią sobie bliskość i zainteresowanie ze strony swoich bliskich. Pamiętaj o tym i nie lekceważ sygnałów, które na to wskazują. Wspólna opieka sprzyja podtrzymaniu relacji rodzinnych, robisz więc dla swojego podopiecznego znacznie więcej, niż jesteś tego świadomy. Ponadto, podczas opieki mogą pojawić się problemy, z którymi nie będziesz w stanie samodzielnie sobie poradzić. Mogą dotyczyć zmiany zachowania seniora, której przyczyny nie będziesz mógł zdefiniować. Porozmawiaj z jego rodziną, być może jest on osobą wrażliwą, wspomnienia mogły wywołać u niego chwilową zmianę bądź też taka sytuacja pojawiała się już w przeszłości. Wspólnie zaradzicie problemowi i przywrócicie komfort psychiczny starszej osobie.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24