[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Potrzeby osób starszych
14
maj

Potrzeby osób starszych

Felizajob|Zdrowie

Każda osoba, niezależnie od wieku, maja prawo do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Są nimi prawo schronienia w tym mieszkania, higieny i pożywienia, pracy i realizacji aspiracji oraz miłości czy akceptacji. Oczywiście z wiekiem tych potrzeb jest więcej i są one inne. Na uwagę zasługuje potrzeba zdrowotna. Wynika to ze zmian zachodzących w pewnym wieku w organizmie.


Wraz z wiekiem trudniej się poruszać, wiele narządów odmawia posłuszeństwa, spowalnia praca mózgu a więc i następują znaczne zmiany w zachowaniu starszego człowieka. Zaczynają odczuwać tez ból wynikający z choroby, a prawo do jego uśmierzania powinno być priorytetem. Dużą pomocą okazuje się dostosowana do stanu seniora i jego możliwości aktywność fizyczna, dzięki której możliwe jest spowolnienie wielu procesów chorobowych i wzmocnienie ciała. Osoby mające do czynienia ze starszymi osobami powinny umieć wczuć się w potrzeby i oczekiwania podopiecznego. Opieka, zrozumienie i pomoc w wielu, nawet prostych dla nas czynnościach to kolejna potrzeba, nawet jeśli nie została wypowiedziana. Opiekuńczość gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, tak ważne dla osób w podeszłym wieku.


Niestety wiele osób wymagających wsparcia w trudnych dla siebie chwilach nie może liczyć na wsparcie bliskich. Zachowanie kontaktów z najbliższą rodziną jest jednak bardzo istotne. Osoby starsze powinny mieć powiernika, z którym mogą porozmawiać o wszelkich problemach, nie tylko zdrowotnych ale i ze sfery psychicznej. Chcą zwyczajnie współistnieć w społeczeństwie bo to wpływa na kondycję i zdrowie fizyczne. Brak zaspokajania potrzeb odbija się u takich osób poczuciem tego, że zwyczajnie są niepotrzebne, zapomniane, samotne. Stąd takie gro osób cierpi w podeszłym wieku na depresję. Stan taki powoduje, że stają się chwiejne emocjonalnie, niespokojne a czasem i agresywne. Osoby, które nie maja w swoim otoczeniu osób starszych z zaburzeniami mogą ocenić takie zachowania zbyt pochopnie.


Zainteresowanie seniorem, pomoc w codziennych obowiązkach, rozmowy potrafią odmienić zgorzkniałego starszego człowieka nie do poznania. To, że senior poczuje się ważny i potrzebny ma ogromny wpływ na jego działania i postrzeganie i siebie, i innych. Osoby młode nie mogą oceniać starszych na równi z sobą, by zrozumieć i zaakceptować takimi, jakimi są lub mogą być z naszą nawet niewielka pomocą.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Felizajob

Najnowsze posty