Wybierając aktywność fizyczną dla swojego podopiecznego, nie ograniczaj się jedynie do standardowych form spędzania czasu wolnego. Zaangażuj go w to, co oferują dzisiejsze kluby fitness, które w swojej ofercie mają zajęcia dla seniorów. Wśród nich jest joga, która obecnie przeżywa prawdziwe oblężenie zarówno wśród młodych, jak też starszych osób. Zajęcia z jogi mają pozytywny wpływ na zdrowie seniora, sprzyjają utrzymaniu dobrej formy pomimo upływu lat.
Terapia dla ciała i ducha
Joga ma swoje korzenie w tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju człowieka. Należy do indyjskich systemów filozoficznych, jest związana z poszukiwaniem wewnętrznej harmonii i spokoju, ale też ruchem ciała, który wzmacnia i rozciąga mięśnie oraz stawy. Zajęcia z jogi bazują przede wszystkim na pozycjach statycznych – stojących, siedzących i leżących. W jednej pozycji nie pozostaje się zbyt długo, jednak ich zmiany nie są szybkie, co w przypadku seniorów ma bardzo duże znaczenie. Podczas zajęć prowadzący koncentruje się na usuwaniu napięć z mięśni, rozciąganiu poszczególnych części ciała i zwalczaniu sztywności mięśni i stawów. Pozycje mają wzmocnić podbrzusze, pomóc się zrelaksować i zwiększyć ogólną stabilność tułowia.
Zajęcia grupowe dla osób starszych to również terapia dla ich ducha i umysłu. Mają możliwość spędzić czas wolny w gronie swoich rówieśników. Wśród osób w swoim wieku czują się pewniej i swobodniej, wiedzą, że na co dzień zmagają się z podobnymi problemami. Często podczas zajęć nawiązują się przyjaźnie, co jest tylko dowodem na to, że wiek w relacjach międzyludzkich nie ma najmniejszego znaczenia.
W jaki sposób joga wpływa na stan fizyczny osoby starszej?
Celem ćwiczeń wykonywanych podczas zajęć z jogi jest uelastycznienie ciała i usunięcie napięć i sztywności, które pojawiły się w wyniku braku codziennej aktywności fizycznej. Ponadto joga odgrywa ważną rolę w profilaktyce i spowolnieniu postępowania zwyrodnień występujących w obrębie układu kostnego. Ćwiczenia oddziałują na całe ciało kompleksowo, wzmacniają i rozciągają mięśnie oraz wspierają pracę narządów wewnętrznych. Odciążają narządy ruchu i mają pozytywny wpływ na ruchomość stawów. Joga doskonale sprawdzi się u osób cierpiących na dolegliwości bólowe kręgosłupa i mięśni.
Ważne jest również to, że joga minimalizuje ryzyko wystąpienia depresji starczej, zmniejsza poziom stresu i tym samym pozwala się zrelaksować.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych PoloniaCARE24