[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Osoba leżąca – co może Ci pomóc w opiece?
31
paź

Osoba leżąca – co może Ci pomóc w opiece?

Professional Care 24|Zdrowie

Opiekun czasami musi zmierzyć się z bardzo dużym wyzwaniem. Jego podopiecznym może być osoba nie tylko mająca problemu z poruszaniem się, ale nawet niewstająca z łóżka. Duże ograniczenie ruchowe wywołane poważną chorobą uniemożliwia jej wstawanie i przebywanie w innej pozycji. Opieka nad taką osobą wymaga bardzo silnej psychiki i poświęcenia. Ogromne znaczenie ma ponadto nasza sprawność fizyczna oraz siła. 


Zanim rozpoczniemy współpracę z taką osobą, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy jej mieszkanie jest odpowiednio przystosowane do osób niepełnosprawnych. W przeciwnym razie możemy mieć trudności z podstawowymi czynnościami, jak przebranie podopiecznego, umycie go czy nawet podanie posiłku. Jeżeli dostrzegamy brak pomocnych urządzeń, powinniśmy skonsultować się z rodziną seniora i wspólnie ustalić, czego będziemy potrzebować. 


Najważniejsze jest łóżko 

To w nim osoba niepełnosprawna spędza praktycznie cały swój dzień, szczególnie kiedy nie może znajdować się w innej pozycji, jak leżąca. Wygodne łóżko to podstawa, a w szczególności materac, który odpowiednio dobrany zapobiega wystąpieniu odleżyn. Materac najlepiej, kiedy jest miękki i elastyczny, sam dopasowuje się do ciężaru i kształtu ciała. Nie może jednak być zbyt miękki, gdyż nie zapewnia stabilnej podpory kręgosłupa. 


Sama konstrukcja łóżka powinna być wyposażona w regulację, aby można było łatwo dostosować je do indywidualnych potrzeb chorego. Regulacja pozwala zmieniać pozycję z leżącej na półleżącą lub siedząca, a to z kolei ułatwia spożywanie posiłków. 


Większa samodzielność chorego 

Osoby starsze przebywające tylko w pozycji leżącej bardzo często czują się na tyle bezradne, że wywołuje to u nich agresję, lęki, a nawet depresję. Należy zadbać o to, aby umożliwić im możliwie jak największą samodzielność. Liczy się każdy szczegół, np. możliwość samodzielnego podciągnięcia się do pozycji siedzącej lub też zjedzenie posiłku bez pomocy opiekuna. Dlatego tak ważne jest, aby przy łóżku znajdowały się poręcze, a posiłki podawać podopiecznemu na regulowanym stoliku. W ten sposób osoba starsza może wykonać niektóre czynności samodzielnie. 


Przy wyborze łóżka, jak też akcesoriów, zawsze należy zwracać uwagę, czy są one bezpieczne w użytkowaniu, czy wykonane zostały z solidnych i trwałych materiałów, a także czy są przystosowane do tak dużych ograniczeń osób, które będą z nich korzystały. Pamiętajmy, że są one także wsparciem dla Ciebie. Odciążają Cię z czynności i obowiązków, których wykonywanie często jest ponad Twoje siły. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty