[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Organizm w lepszej kondycji. Zabiegi prozdrowotne dla seniora
10
paź

Organizm w lepszej kondycji. Zabiegi prozdrowotne dla seniora

Professional Care 24|Zdrowie

Dobrym zdrowiem nie będziemy cieszyć się przez całe życie. Wraz z wiekiem dostrzegać będziemy zmiany. To jednak od tego, jak dbamy o nasze ciało oraz umysł, zależy jak szybko proces starzenia będzie postępował. Doskonale widać te różnice u osób starszych. Niektórzy cieszą się doskonałą kondycją, inni zaś zmagają się z wieloma chorobami, pomimo iż są w tym samym wieku. Przekłada się to też na ich samopoczucie, jedni tryskają optymizmem i radością, inni są przygnębieni i bez chęci do działania. A jak jest u Twojego podopiecznego? Aby wesprzeć jego kondycję, znajdź dla niego zabiegi prozdrowotne.


Zabiegi prozdrowotne są stosowane w tym celu, aby poprawić ogólny stan zdrowia człowieka. Przekłada się to też na lepsze samopoczucie, a więc osobie starszej możesz zagwarantować lepsze zdrowie i humor. W zależności od tego, jakie wybierzemy, będą zapobiegać konkretnym chorobom, a także łagodzić objawy już występujących.


Który zabieg prozdrowotny najlepszy?

W wyborze pomoże Wam lekarz pierwszego kontaktu lub fizjoterapeuta i dietetyk. W każdym przypadku, niezależnie od kondycji i zdolności do poruszania się, będą to ćwiczenia ruchowe, mniej i bardziej angażujące poszczególne partie ciała. Jeżeli Twój podopieczny jest sprawny i bez problemu porusza się samodzielnie, zalecany jest rower, zajęcia fitness dla osób starszych bądź też aerobik w wodzie. Na co dzień koniecznie wspólne spacery, co też dobrze wpłynie na Twoje zdrowie i poprawi Ci nastrój.


Jeżeli jednak senior nie jest aktywny, ze względu na konkretne choroby ma problemy z poruszaniem się lub jest osobą leżącą, zalecane są ćwiczenia bierne. To zabiegi, które zapobiegają wystąpieniu odleżyn i zanikowi mięśni. Wzmacniają też te partie ciała, które są sprawniejsze i pozwalają jeszcze w pewnym stopniu zachować sprawność seniorowi. 

Ciało osoby starszej również się męczy i wykonuje ciężką pracę, nawet jeżeli nie jesteśmy tego w pełni świadomi. To, co dla młodszej osoby jest czynnością, którą wykonuje bez najmniejszego wysiłku, dla starszej może oznaczać konieczność użycia znacznie większej siły. Na zmęczone ciało bardzo dobrze wpływa masaż. Świetnie sprawdza się na przykurcz mięśni, co jest charakterystyczne dla osób mniej aktywnych. Relaksacyjny masaż świetnie wpływa na układ krążenia, również niweluje napięcie mięśni. Jest doskonałym „lekiem” na stres oraz zmęczenie. Pozwala na relaks fizyczny i psychiczny. Może również Ty się skusisz?


Zacznij od spacerów

Nie wszystkie osoby starsze są otarte na zmiany i nowe doświadczenia. Nie każdy podopieczny z przyjemnością i entuzjazmem zgodzi się na regularne masaże relaksacyjne czy też zajęcia z aerobiku. Jeżeli nie wykazuje on takiej chęci, nie zmuszaj go do robienia czegoś wbrew własnej woli. Częściej proponuj wspólne spacery, nawet krótkie, 30-minutowe. Już pół godziny spacerowania po parku pozwala dotlenić organizm oraz pobudzić mięśnie do pracy. Spacery to także fantastyczna opcja dla osób, które nie poruszają się o własnych siłach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać na spacer osobę niepełnosprawną na wózku lub balkonik do chodzenia. Świeże powietrze poprawia nastrój, a pobyt na zewnątrz i zmiana otoczenia bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy człowieka.


Prozdrowotne zabiegi to dla Twojego podopiecznego szansa na zachowanie zdrowia na dłużej i poprawę samopoczucia na co dzień. Mogą być to zabiegi rehabilitacyjne, grupowe zajęcia fizyczne, masaże, ale też zwykłe spacery. Ważne jest, aby osoba starsza miała możliwie jak najwięcej ruchu, który angażuje całe ciało do pracy. Oczywiście zawsze aktywność musi być dostosowana do jego możliwości. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty