[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Opiekun osób starszych – cechy, które powinieneś posiadać
30
wrz

Opiekun osób starszych – cechy, które powinieneś posiadać

Felizajob|Praca

Opieka nad osobami starszymi to ciężka i wymagająca zaangażowania praca. Jednocześnie przynosi ona dużo satysfakcji, jak też jest doskonałą lekcją zrozumienia drugiego człowieka, empatii i odpowiedzialności. Każdy, kto decyduje się jej podjąć, powinien być świadomy obowiązków, z jakich będzie musiał się wywiązać. O powodzeniu decydują przede wszystkim cechy charakteru, jakie posiadamy, dzięki którym możemy zapewnić podopiecznemu nie tylko właściwą opiekę, ale umożliwić mu czuć się w naszym towarzystwie dobrze i komfortowo. 


Cierpliwy i tolerancyjny 

Wraz z wiekiem u człowieka pojawiają się nie tylko choroby, ale zmienia się jego usposobienia. Przestaje być samodzielny, potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach. Komunikaty wysyłane w jego stronę nierzadko nie są przez niego kodowane, co oznacza, że nie zawsze są przez niego odbierane. Konieczne okazuje się ich kilkukrotne powtarzanie, niekiedy w bardzo małych odstępach czasu. 


Opiekun musi mieć świadomość tego, że każdego dnia jego cierpliwość będzie wystawiana na próbę. Wiedząc, jaka jest przyczyna problemów z zapamiętywaniem niektórych rzeczy przez jego podopiecznego, łatwiej jest mu zaakceptować taki stan rzeczy. 


Odporny na stres 

Opieka nad seniorem to praca, która związana jest z dużą odpowiedzialnością. Bardzo często spotykamy się z sytuacjami, które nas zaskakują, a które nie powinny mieć miejsca. Może się zdarzyć, że będziemy musieli bardzo szybko zareagować, podjąć decyzję decydującą o zdrowiu i bezpieczeństwie osoby starszej. To powoduje, iż pojawia się stres, który może działać na nas motywująco lub wręcz przeciwnie. Umiejętność zachowania spokoju jest jedną z ważniejszych cech, która powinna znaleźć się na liście wzorowego opiekuna osób starszych. 


Wrażliwy i empatyczny 

Naszym podopiecznym może być osoba jeszcze sprawna fizycznie, potrafiąca w dużym stopniu zadbać o siebie i zaspokoić swoje codzienne potrzeby. Niewykluczone jednak, że będziemy musieli zaopiekować się osobą o znacznie ograniczonej sprawności ruchowej, potrzebującej pomocy przy toalecie, ubieraniu się, poruszaniu i podawaniu leków. Wrażliwość na szkodę drugiego człowieka pozwala nie tylko zaakceptować sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, ale przede wszystkim wykazać się dużym zaangażowaniem w pracę.


Asertywny i komunikatywny 

Podopieczny może oczekiwać od nas czegoś, co szkodzi jego zdrowiu i zagraża niebezpieczeństwu, czego nie będziemy mogli dla niego zrobić. W takiej sytuacji należy powiedzieć „nie”, stanowczo, ale w sposób, który będzie wskazywał na naszą troskę o jego dobro. O tym, czy zostaniemy zrozumiani, decyduje w znaczącym stopniu nasza relacja z seniorem. Częste rozmowy, podtrzymywanie dobrych kontaktów i jego zaufanie to czynniki, warunkujące wzajemne zrozumienie. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Felizajob

Najnowsze posty