Większość osób, które zajmuje się opieką nad seniorami stanowią kobiety. W sytuacji, kiedy przychodzi nam zajmować się mężczyzną, z początku może się pojawić dyskomfort związany z różnicami w płci. Opiekunki mają liczne obawy związane z podjęciem takiej pracy, szczególnie jeśli nie mają zbyt wielkiego doświadczenia. Dlatego warto dowiedzieć się, jakich niespodzianek możemy się spodziewać oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić.
Ograniczenia fizyczne opiekunki
Nawet najbardziej uzdolniona opiekunka czasami nie jest w stanie przeskoczyć ograniczeń, jakie nakłada na nią własne ciało, a dokładnie mięśnie, które nie są tak rozwinięte, jak u płci przeciwnej.
Szczególnie problematyczne są sytuacje, kiedy przychodzi nam opiekować się mężczyzną, pomagać mu w chodzeniu, wstawaniu z łóżka. Panowie są bowiem przeważnie ciężsi od pań, a systematyczne nadwyrężanie mięśni bądź kręgosłupa może odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego przed podjęciem pracy warto zastanowić się, czy sprostamy wysiłkowi.
Codzienne obowiązki w domu seniora
Potrzeby każdego seniora różnią się między sobą, jednak w przypadku odmiennych płci te rozbieżności jeszcze bardziej się pogłębiają. W tym przypadku jednak często okazuje się, że to panowie są mniej wymagający niż panie. Przede wszystkim seniorzy nie przywiązują tak dużej wagi do sposobu składania pościeli czy miejsca przechowywania rzeczy, okazują również większą wdzięczność za pomoc, są też mniej wybredni w kwestii jedzenia.
Opiekunka jest dla nich ostoją, wyręczając z codziennych czynności, które nawet w młodości były dla nich uciążliwe. Panowie pozostawiają jej więcej swobody, nie wtrącają się przeważnie do listy zakupów, chętnie pozwalają opiekunce organizować swój wolny czas, bez zbędnych komentarzy. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, jednak pamiętajmy, iż mężczyźni są mniej skłonni do podjęcia zbędnej konfrontacji z opiekunką niż seniorki.
Troska o higienę osobistą u mężczyzny
Dla wielu opiekunek, zwłaszcza młodych dziewcząt, najbardziej problematyczna jest codzienna pomoc przy myciu i ubieraniu mężczyzny, natomiast spory odsetek seniorów potrzebuje w tym naszej asekuracji.
Dyskomfort jest tym większy, gdy ciało mężczyzny reaguje na kobiecy dotyk, mimo że intencje seniora nie są związane z seksualnością. Jest to często odruch bezwarunkowy, występujący nawet w podeszłym wieku i tak należy go traktować. Wówczas opiekunka powinna zachować zdrowy rozsądek i nie wywoływać u podopiecznego jeszcze większego poczucia wstydu.
Dystans w pracy z mężczyzną przydaje się również w sytuacjach, kiedy pacjent czyni dwuznaczne aluzje w stosunku do opiekunki. Oczywiście, zdarzają się rubaszni panowie, którzy nadużywają dobrej woli kobiety, jednak większość takich sytuacji spowodowanych jest demencją. Mężczyźni mylą opiekunkę z żoną lub partnerką, nie mając złych intencji. Wraz ze zdobytym doświadczeniem łatwiej jest odpowiednio reagować w takim momencie, rozumiejąc mechanizmy, jakie zachodzą w mózgu osoby cierpiącej na demencję. Dlatego początkująca opiekunka powinna postarać się zachować zimną krew.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24