Jesteś człowiekiem młodym, pełnym empatii, współczucia i dużą chęcią do niesienia pomocy innym, jednak boisz się, że brak doświadczenia uniemożliwi Ci pracę w roli opiekuna osoby starszej. A może jesteś osobą już dojrzałą, która jednak obawia się, że nie najlepsza kondycja fizyczna nie pozwoli jej realizować się w pełni w zawodzie opiekuna? Czy opiekun osoby starszej powinien być młody czy starszy? Czy wiek ma w tym przypadku jakiekolwiek znaczenie?
Energiczna i zmotywowana, ale… bez doświadczenia
Osoby młode mają doskonałe predyspozycje, aby sprostać tak dużemu wyzwaniu, jakim jest opieka nas starszymi osobami. Mają niespożyte pokłady energii, dużo motywacji oraz pewności siebie, chęci do podejmowania się nowych zajęć, a także chcą się rozwijać w wielu kierunkach. Ich dużą zaletą jest dobra znajomość języków obcych, co w pracy za granicą jest niezwykle ważnym aspektem.
Jest jednak druga strona medalu. Młode pokolenie nie ma jeszcze doświadczenia w pracy z ludźmi o dużych potrzebach. Często jest nieświadome obowiązków, które je czeka, nie znają wszystkich swoich możliwości i niezwykle trudno jest im racjonalnie ocenić, jak wiele potrafią i na jak dużo ich stać, jak bardzo mogą poświęcić się dla innych. Opieka nad osobami starszymi wymaga odpowiedzialności i cierpliwości, których nierzadko brakuje młodym osobom.
Każdy człowiek jest inny, dlatego nigdy nie należy się sugerować decyzjami, sukcesami czy porażkami rówieśników. Nawet osoby bardzo młode mogą świetnie sprawdzić się w roli opiekuna, czego dowodem jest rosnące zainteresowanie wśród nich tym zawodem i chęć kontynuowania opieki nad swoimi podopiecznymi.
Doświadczona i odpowiedzialna, ale… z nie najlepszą kondycją fizyczną
W opiece nad osobą starszą doceniane jest także doświadczenie, szczególnie jeżeli musimy zająć się seniorem niesamodzielnym i cierpiącym na poważne choroby. Niekiedy wymagana jest specjalistyczna wiedza dotycząca konkretnej choroby oraz sposobu postępowania w przypadku jej występowania. Starszy opiekun jest bez wątpienia bardziej doświadczony niż młodsze pokolenie. Potrafi ocenić swoje możliwości oraz wie, jak postępować w trudnych sytuacjach, jest bardziej doświadczony życiowo i często również zawodowo. Pojawia się jednak problem słabszej kondycji, takie osoby nie zawsze są już wystarczająco silne i wytrzymałe, aby pomóc starszej osobie np. podnieść się z łóżka czy też przenieść ją z krzesła na wózek inwalidzki. Nie jest to jednak regułą, ponieważ wiele osób bardzo długo zachowuje młodość i cieszy się fantastyczną formą.
Wiek nie jest głównym kryterium kwalifikujących nas do roli opiekuna osób starszych. Zarówno młody, jak też dorosły człowiek ma doskonałe predyspozycje ku temu, by zajmować się seniorami. Najważniejsze są chęci, motywacja i zdecydowanie, że jest to zajęcie, które chcę robić.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych PoloniaCARE24