[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Nieszczęśliwe wypadki i nieplanowane zdarzenia podczas opieki za granicą. Bądź dobrze przygotowany!
18
gru

Nieszczęśliwe wypadki i nieplanowane zdarzenia podczas opieki za granicą. Bądź dobrze przygotowany!

Avanti Medic|Praca

Praca zarówno w kraju, jak też za granicą związana jest z ryzykiem wystąpienia wypadków, które nie są zależne od nas. Wynikają one ze specyfiki pracy, ale też prowadzonego przez nas trybu życia. Ponadto nie wszystko możemy przewidzieć i zaplanować. Decydując się na pracę w opiece za granicą, powinieneś zadbać w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo. To od tego zależy Twój komfort, co przekłada się też na jakość wykonywanych przez Ciebie obowiązków. Aby tak było, powinieneś skorzystać z legalnego zatrudnienia w oparciu o umowę, dzięki której otrzymujesz ubezpieczenie, a także gwarancję odprowadzanych składek. 


Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Jest ono potrzebne każdej osobie, która wyjeżdża za granicę. Dotyczy to zarówno osób podróżujących w celach rekreacyjnych, jak też tych, które podejmują pracę poza granicami naszego kraju. Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków. Jak sama nazwa wskazuje, to gwarancja pomocy w przypadkach, które zaistniały niezależnie od nas, zdarzyły się nieoczekiwanie, nie mieliśmy na nie większego wpływu. Ubezpieczenie NNW w zależności od ubezpieczyciela obejmuje inny zakres. W pracy opiekuna jest ono bardzo ważne, ponieważ każdego dnia jesteśmy narażeni na chociażby potrącenie przez samochód czy też zachorowanie na konkretną chorobę. W skład pakietu NNW mogą wchodzić m.in.: ogólna pomoc medyczna, refundacja leków, leczenie rehabilitacyjne, opieka i pobyt w szpitalu w przypadkach wymagających hospitalizacji, a także wsparcie finansowe na wypadek tymczasowej i stałej niezdolności do pracy. NNW obejmuje też świadczenia na skutek śmierci, która jest następstwem nieszczęśliwego wypadku.


Brak ubezpieczenia NNW oznacza dodatkowe koszty leczenia, a także wynikające z zakupu niezbędnych leków. Trzeba wiedzieć, że leczenie w Niemczech bez refundacji jest drogie. Nie możesz jednak zakładać, że nie będziesz go potrzebował. Choroba może pojawić się zarówno podczas krótkiego, jak też stałego pobytu. Trzeba to uwzględnić jeszcze przed wyjazdem. Zakup NNW oferują wraz z umową o prace agencje, które w ten sposób zapewniają kompleksowe wsparcie przed i w trakcie wyjazdu swoim opiekunom. 


Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Jest to ubezpieczenie, o którym bardzo często zapominamy przed wyjazdem za granicę, sądząc, że dotyczy ono tylko pojazdów. Tak naprawdę w przypadku osób pracujących za granicą ma ono kluczowe znaczenie. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pozwala na wypłatę odszkodowania osobom, którym to Ty wyrządziłeś krzywdę w następstwie jakiegoś, niekoniecznie zamierzonego działania. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby zarysować samochód na parkingu pod sklepem czy też stłuc zabytkowy wazon w domu seniora. Każdemu zdarzają się wypadki i każdy ma prawo do popełniania błędów. Jeżeli jednak nie posiadasz OC, zmuszony jesteś ponieść koszty naprawy szkody z własnej kieszeni. W niektórych przypadkach są one bardzo wysokie, co powoduje, że będziesz zobowiązany stracić więcej niż równowartość swojej jednej pensji. Nie warto narażać się na niepotrzebny stres i nerwy. Mając OC, możesz być pewien, że otrzymasz pomoc w sytuacji, kiedy to Ty będziesz sprawcą, a niekoniecznie poszkodowanym. 


Przydatne świadczenia i składki 

Legalne zatrudnienie i podpisanie umowy o pracę związane jest też z obowiązkiem odprowadzania odpowiednich składek przez pracodawcę. Nawiązując współpracę z agencją, otrzymujesz też gwarancję opłacania składek socjalnych i chorobowych. Dzięki temu jesteś zabezpieczony finansowo na wypadek choroby i wypadku. Ponadto masz prawo do emerytury, należnej po 5 latach pracy i wypłacanej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Równie ważne jest to, że przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnych. W momencie chwilowego braku pracy, nie pozostajesz bez żadnych środków do życia. Kobiety podczas pobyty za granicą, gdzie pracują jako opiekunki osób starszych, zakładają rodziny i mają dzieci. Dzięki umowie zawartej za pośrednictwem agencji mają one prawo do pobierania świadczenia Kindergeld. Od 1 lipca 2019 roku zasiłek ten wynosi następująco: 204 euro na pierwsze i drugie dziecko, 210 euro na trzecie dziecko i 235 euro na każde kolejne dziecko. Z każdym kolejnym rokiem kwota ta się zwiększa. Warto jest mieć prawo do pobierania tego typu świadczenia, co na pewno dla rodziców jest dużą pomocą finansową. 


Nie możemy wszystkiego zaplanować i przewidzieć. Nie na wszystko mamy wpływ i nie wszystko możemy kontrolować. Możemy jednak przygotować się na ewentualne skutki nieszczęśliwych wypadków i nieplanowanych zdarzeń. Zanim wyjedziesz do pracy jako opiekun osoby starszej, podpisz stosowną umowę, która zagwarantuje Ci nie tylko wypłacalność comiesięcznej pensji w określonej wysokości, ale też zapewni Ci opiekę medyczną, pomoc przy zdarzeniach z Twojej winy, a także możliwość korzystania z niemieckich świadczeń. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty