[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Niebezpieczne upadki u osób starszych
12
kwi

Niebezpieczne upadki u osób starszych

Professional Care 24|

Upadek można określić jako nagłe, niezamierzone znalezienie się na niższym poziomie, np. podłodze. Najczęstszym powodem upadków u osób starszych jest starzejący się, słaby organizm. Im więcej lat, tym większe spowolnienie ruchów, niższa sprawność fizyczna, jak również słabsze zdolności akomodacji oka. Na ewentualne upadki mogą wpływać też przyjmowane leki czy źle przystosowana przestrzeń.


Jakie mogą być konsekwencje?

Im osoba starsza, tym większe ryzyko upadku. Może to doprowadzić do złamania lub niewielkich powikłań w postaci otarć, krwiaków albo stłuczeń. Największym problemem są oczywiście złamania – kości udowej, promieniowej, kręgosłupa czy miednicy. Po takich wypadkach osobom starszym niezwykle trudno wrócić do sprawności sprzed wypadku. Bardzo często obserwuje się również zagrażające życiu urazy głowy bądź uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.


Zespół poupadkowy

Osoby starsze, które uległy wypadkowi, często cierpią na zespół poupadkowy polegający na odczuwaniu niepohamowanego lęku przed kolejnym upadkiem, wpływającego na ograniczenie aktywności fizycznej. Jak się objawia? Najczęściej w postaci strachu przed opuszczeniem własnego mieszkania czy pokoju. Osoba woli spędzać czas w łóżku lub innym bezpiecznym miejscu. Niestety, takie zachowanie prowadzi do kolejnych problemów. U osoby starszej bezruch powoduje osłabienie organizmu, ale też zmniejsza sprawność mięśni. Konsekwencją braku aktywności jest powstanie zespołu słabości, który również sprzyja upadkom.


Każdy upadek traktuj poważnie

Jeśli podopieczny upadnie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem – nawet w błahej sprawie. Tylko specjalista może prawidłowo ocenić stan zdrowia chorego i zalecić postępowanie, które zminimalizuje ryzyko kolejnych upadków. Najczęściej w takiej sytuacji pod lupę idą leki przyjmowane przez osobę chorą oraz choroby, z którymi się ona zmaga. Ważne jest odpowiednie leczenie zaburzeń, a przy tym przyjmowanie minimalnej ilości leków. Osobom starszym często zaleca się suplementację witaminy D3.


Zminimalizuj ryzyko 

Wiele upadków u osób starszych wynika z nieprawidłowego przystosowania przestrzeni do ich możliwości fizycznych. Z mieszkań osób chorych powinny zostać usunięte wszelkie dywany, chodniczki i inne przedmioty nieużywane na co dzień. Tylko porządkując przestrzeń, eliminując zbędne gadżety i akcesoria oraz zapewniając odpowiednie oświetlenie, jesteśmy w stanie zapewnić osobie starszej maksymalny komfort podczas poruszania się po mieszkaniu. Mogą okazać się pomocne również laski, balkoniki i odpowiednio dobrane obuwie zwiększające poczucie bezpieczeństwa.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty