[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Nie tylko opiekunka. Kogo widzi w Tobie Twój podopieczny?
29
paź

Nie tylko opiekunka. Kogo widzi w Tobie Twój podopieczny?

Professional Care 24|Praca

Jako opiekunka pomagasz swojemu podopiecznemu w codziennych czynnościach. Jesteś mu potrzebna, aby mógł dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Zakres Twoich obowiązków różni się w zależności od stanu zdrowia oraz potrzeb seniora. W wielu sytuacjach jesteś traktowana nie jako pracownik, ale ktoś znacznie bliższy swojemu podopiecznemu. To właśnie Ty poświęcasz mu najwięcej uwagi, spędzasz z nim najwięcej czasu i pomagasz mu na co dzień. Między opiekunem, a jego podopiecznym często zawiązuje się silna więź, tworzą się przyjacielskie relacje. 


Opiekun domu

Tak, nie tylko osoby w niej mieszkającej, ale też całego gospodarstwa domowego. Na początku współpracy warto porozmawiać z podopiecznym i ustalić zakres Twoich obowiązków. Nie tylko będziesz wykonywał polecenia seniora, ale też będziesz zmuszony wykazać się samodzielnością. Szczególnie na początku osobie starszej trudno będzie prosić Cię o pomoc, dlatego musisz być dobrym obserwatorem. Powinieneś sobie uświadomić, że to Ty będziesz odpowiedzialna za prowadzenie domu – sprzątanie, zakupy, przygotowywanie posiłków, a niekiedy też drobne naprawy i prace w ogrodzie. Są też sytuacje, kiedy senior powierza Ci swój budżet. Musisz nim zarządzać, zapewniając mu wszystko, czego potrzebuje.


Opiekun seniora

Nie tylko opiekunka, jednak przede wszystkim ona. W centrum Twojego zainteresowania i wszelkich wykonywanych przez Ciebie działań musi stać zawsze Twój podopieczny. Oznacza to, że przede wszystkim nim musisz się zająć. Opieka obejmuje zarówno podstawowe, jak też wiele innych dodatkowych czynności. Jeżeli senior nie jest wystarczająco samodzielny, będziesz zobowiązany pomóc mu w ubieraniu i porannej oraz wieczornej toalecie. Do Twoich obowiązków należeć będzie nie tylko przygotowanie posiłku, ale też nakarmienie nim osoby starszej. Ponadto przydadzą się umiejętności opatrywania ran oraz pielęgnacji chorego. Opiekunka odpowiedzialna jest za podawanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Ponadto, jeżeli jest taka konieczność, zmienia opatrunki i smaruje specjalnymi preparatami rany i odleżyny. W oczach swojego podopiecznego możesz być też rehabilitantem oraz fizjoterapeutą. Oczywiście nie możesz samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem, wykonywać z seniorem ćwiczeń, ale możesz stosować się do jego zaleceń. Po urazach czy też przy chorobach układu ruchu lub profilaktycznie będziesz pomagać seniorowi w ćwiczeniach fizycznych i rehabilitacyjnych. 


Towarzyska rozmów i powierniczka sekretów

Jeżeli między Wami zawiąże się silna więź, dobrze się rozumiecie i dużo ze sobą rozmawiacie, Twój podopieczny może zacząć Cię traktować, jak przyjaciela lub jako członka rodziny. To Ty jesteś zawsze, kiedy w jego życiu wydarzy się coś ważnego, kiedy wraca myślami do nieprzyjemnych doświadczeń z przeszłości i kiedy potrzebuje rady i wskazówek w istotnych dla niego kwestiach. To Ty pomagasz seniorowi przy wyborze nowej bluzki, to z Tobą je podwieczorek w ogrodzie i to Ty chodzisz z nim na spacery. Tylko Ty wiesz, jak lubi spędzać popołudnia, jaka temperatura powinna być w jego sypialni, jaki serial jest jego ulubionym i czego nie zje nigdy na obiad. Wiesz o swoim podopiecznym bardzo dużo, a on ma pewność, że zawsze może na Ciebie liczyć. Taka relacja nie jest spotykana na co dzień. 


Rola opiekuna jest bardzo trudna, ale również przynosi wiele satysfakcji. Jest nauką, która przyda się w codziennym życiu, a także pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące światem. Dostrzegasz, że są ludzie, którzy potrafią okazywać wdzięczność, jak też zyskujesz większą świadomość skutków upływającego czasu. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty