[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Nałogi u osób starszych
23
lip

Nałogi u osób starszych

Avanti Medic|Praca

Wiek starszy związany jest ze zmianą trybu życia, seniorzy muszą się dostosować do nowych warunków, często też związanych z ograniczonymi interakcjami społecznymi. U osób, które wycofały się z życia zawodowego, można zaobserwować większe ryzyko uzależnień. Niekiedy nałogi są ukrywane przez seniorów, którzy przez to nie pozwalają sobie pomóc. Nadużywanie leków, alkoholu czy palenie papierosów bardzo niekorzystnie wpływa na ich zdrowie, szczególnie, że wraz z wiekiem organizm staje się bardziej narażony na wystąpienie poważnych schorzeń. Czy zaobserwowałeś u swojego podopiecznego niepokojące sygnały, świadczące o jego uzależnieniu? Nie powinieneś ich lekceważyć.


Samotność, ograniczona samodzielność i problemy zdrowotne to tylko niektóre przyczyny nałogów u osób starszych. Nie wszyscy pogodzili się sytuacją, która jest związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Nałogi przypisuje się osobom w młodym wieku, zapominając, że dotyczą one każdego niezależnie od etapu życia, na którym jest aktualnie. U niektórych nałóg pojawia się znacznie wcześniej i trudno się z niego wyleczyć, nawet, jeżeli senior ma świadomość, że mu szkodzi. U innych występuje wraz z przejściem z etapu dorosłości w etap starczy. Niezależnie od tego, jak długo trwa, jest problemem, który powinien zainteresować opiekuna.


Przyczyny uzależnień u osób starszych 

Nałogi towarzyszą nam od wieków, wśród tych najpopularniejszych jest uzależnienie od alkoholu, papierosów i leków. Przyczyny są różne w zależności od wieku, niekiedy jednak niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, dlaczego senior sięga po używki. Wpływ na to może mieć wiele czynników, które się na siebie nakładają i potęgują problem. Osoby w starszym wieku nie zawsze dostrzegają ich niekorzystny wpływ na zdrowie. Dorastali w czasach, kiedy używki były powszechnie stosowane, a nawet modne. Nie mówiło się wtedy o tym, jakie skutki są nadużywania alkoholu, papierosów, a nawet narkotyków. Seniorzy, pomimo upływu czasu, nie zrezygnowali z dotychczasowych nawyków, a zbyt długi czas uzależnienia tylko utrudnia jego pokonanie.


Proces starzenia jest szczególnym okresem w życiu każdego człowieka, z psychologicznego punktu widzenia bardzo trudnym. Łatwo w tym czasie popaść w nałóg, który staje się dla osób starszych ucieczką od rzeczywistości. Doskwiera im samotność, w pewnym momencie przestają być samodzielni i potrzebują pomocy drugiej osoby, nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. O ile można zrozumieć ich postrzeganie sytuacji, w której się znaleźli, o tyle już sam nałóg należy traktować jako coś, co koniecznie trzeba wyeliminować i w żaden sposób jako opiekun nie powinieneś go akceptować.


Alkohol powszechnym problemem naszego społeczeństwa

Na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przeprowadzono badania, z których wynika, że prawie każda osoba po 65. roku życia od czasu do czasu spożywa alkohol. Większość sięga po alkohol okazjonalnie, co jednak niekoniecznie musi odzwierciedlać rzeczywistość. Osoby uzależnione nie są świadome swojego nałogu, a także obawiają się do niego przyznać. Problem dotyczy bardzo szerokiego grona starszego społeczeństwa, a pogłębia go fakt, że niektóre osoby starsze skutecznie starają się ukrywać go przed bliskimi. Będąc opiekunek, spędzasz ze swoim podopiecznym bardzo dużo czasu. Z pewnością dostrzeżesz, że zbyt często sięga on po alkohol. Brak akceptacji upływającego czasu jest najczęstszą przyczyną nadużywania alkoholu.


Lekomania wyniszczająca organizm

Osoby starsze zmagają się z wieloma dolegliwościami, co jest związane z koniecznością przyjmowania leków. Leczenie powinno jednak przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza, a codzienna dawka leków nie może zostać przekroczona. Przyczynami przyjmowania nadmiernej ilości leków są często dokuczliwe dolegliwości, z którymi osoba starsza nie może sobie poradzić. Powodują zatrucia, którym towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości. Osłabiony zostaje system nerwowy, osoba starsza staje się agresywna, nadpobudliwa, a w efekcie nie radzi sobie z własnymi emocjami. Bardzo częstym zjawiskiem jest nadużywanie leków nasennych, które, jak twierdzi senior, nie są w zalecanej dawce skuteczne. Aby zapobiec takim sytuacjom, przejmij kontrolę nad podawaniem leków, które zalecił lekarz i stosuj je w odpowiednich dawkach. Nie pozwól, aby Twój podopieczny sam przyjmował i dawkował leki.


Szkodliwy tytoń

Palenie papierosów to nałóg, który bardzo często ma swoje podłoże w latach młodzieńczych. Niektórzy, już jako nastolatkowie, sięgają po nikotynę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że u palaczy zawał serca występuje 7 razy częściej, a rak płuc nawet 30 razy częściej. Nikotyna jest bardzo uzależniającym środkiem. Tak naprawdę w wielu przypadkach palenie jest odruchem utrwalonym, nabytym. Organizm jest już przyzwyczajony do nikotyny, a brak silnej woli czy też motywacji nie pozwala się pozbyć tego uzależnienia.


Twoja pomoc jest ważna

Osoby starsze potrzebują zainteresowania ze strony drugiej osoby. Uzależnienie bardzo często wynika z samotności, niekiedy z braku zainteresowań i obowiązków. Rzadki kontakt z bliskimi powoduje, że spędzają większość czasu sami, co sprawia, że poszukują drogi ucieczki od poczucia, że nie są już nikomu potrzebni. Twoja rola w wyjściu z nałogu jest ogromna. To Ty jesteś tą osobą, która spędza z seniorem najwięcej czasu. Możesz kontrolować jego codzienne zachowania, ale również uświadamiasz go, że nie jest sam. Postaraj się możliwie jak najlepiej zorganizować mu czas, nie unikaj rozmów, które sprawiają, iż senior się otwiera i może z drugą osobą podzielić się swoimi wspomnieniami czy doświadczeniami. Pamiętaj jednak, że w wielu przypadkach, szczególnie przy uzależnieniu od alkoholu, potrzebna jest pomoc specjalisty. Wspólnymi siłami pomożecie osobie, która szkodzi swojemu zdrowiu. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty