[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
2 LIS Najczęstsze dolegliwości chorobowe towarzyszące osobom starszym
1
lis

Najczęstsze dolegliwości chorobowe towarzyszące osobom starszym

OpiekujSie.pl|Choroby

W większości przypadków opieka nad osobą starszą nie ogranicza się jedynie do zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowych i towarzystwa, ale również opieki medycznej. Osoby starsze cierpią na wiele schorzeń, które wymagają codziennego podawania leków, podstawowych zbiegów opieki medycznej, częstych wizyt lekarskich a nawet obserwacji mającej na celu zapobieżenie poważnych komplikacji zdrowotnych.


Najczęstszym, poważnym schorzeniem jakie dotyka osoby w podeszłym wieku jest cukrzyca. Jest to jednostek chorobowa, która oprócz regularnego podawania leków wymaga stosowania odpowiedniej diety. W takim przypadku rola opiekunki w dużej mierze sprowadza się do zapewnienia jak najlepszych warunków i opieki medycznej. W związku z tym zakres codziennych zadań dodatkowo obejmuje podawanie leków, analizę krwi przy użyciu specjalnego gleukometru, a w niektórych przypadkach iniekcję insuliny. Ogromne znacznie u podopiecznych leczonych na cukrzycę jest obowiązkowe przestrzeganie zaleceń lekarskich w zakresie przygotowywania codziennych posiłków i czasu ich podawania.


W diecie zalecanej dla osób cierpiących na cukrzycę należy wyeliminować pokarmy zawierające podwyższoną zawartość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć ilość spożywanej soli, słodyczy oraz alkoholu. Dla utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi warto zrezygnować z białej mąki wysokiego przemiału i w miarę możliwości zastąpić ją mąką razową. Warto również koniecznie pamiętać, że w diecie cukrzycowej zalecana jest również odpowiednia obróbka produktów. Smażenie mięsa w głębokim tłuszczu należy zastąpić jego pieczeniem, duszeniem bądź grillowaniem. Bardzo ważny element codziennej diety stanowi odpowiednia dawka warzyw, które dla zachowania swoich właściwości odżywczych należy poddawać bardzo krótkiej obróbce termicznej i przyrządzać tuż przed spożyciem.


Ponieważ cukrzyca w wieku podeszłym to jedno z najczęstszych, a przy tym bardzo niebezpiecznych schorzeń, by jak najwcześniej je zdiagnozować i podjąć właściwe leczenie należy bardzo dokładnie obserwować podopiecznego. W przypadku zaobserwowania takich symptomów jak na przykład długo utrzymujące się złe samopoczucie, osłabienie pamięci, nietrzymanie moczu i często go oddawanie, problemy ze snem, zaburzenia widzenia, trudno gojące się rany a nawet brak pragnienia trzeba natychmiast powiadomić jego rodzinę i lekarza.

Najnowsze posty