Czy powinien Cię niepokoić nadmierny apetyt Twojego podopiecznego? Bardzo dużą uwagę zwraca się na problemy z żywieniem osób starszych, które odmawiają codziennych posiłków. Wciąż jednak zbyt mało mówi się o tzw. starczym głodzie, czyli chorobie, która objawia się wzmożonym apetytem, a nawet podjadaniem pomiędzy posiłkami oraz w nocy.
Układ pokarmowy starszego człowieka pracuje mniej intensywnie niż u osób młodych. Dochodzi do zaburzeń procesów metabolicznych, co ma wpływ na konieczność zmiany diety i nawyków żywieniowych. Wzrasta zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze, które należy uwzględnić przy tworzeniu tygodniowego jadłospisu. Kluczowe jest stosowanie zbilansowanej diety, w której znajdą się węglowodany, białko i tłuszcze. Nie powinno się ponadto zapominać o porcji witamin i minerałów, w przeciwnym razie organizmowi seniora będzie ich brakować, co zmusi go do częstego podjadania.
Starczy głód
Osoby starsze odczuwają mniejszy apetyt – to reguła, od której istnieją jednak wyjątki. Pomimo zjedzenia obfitego posiłku mogą czuć się nienajedzeni i potrzebują dodatkowej porcji jedzenia, często jednak spożywanej bez umiaru.
Starczy głód pojawia się z wielu przyczyn. Może być uwarunkowany stresem, który wywołuje u nich nieustanną potrzebę jedzenia. Czasami dotyczy on jedynie chwilowych momentów w życiu, np. po wydarzeniach, które związane były z dużym napięciem emocjonalnym. Zdarza się również, że seniorzy nadają się na zapas, co jest uwarunkowane obawą przed utratą dostępu do żywności. Wpływ na to mają wspomnienia z przeszłości, kiedy to produkty żywnościowe nie były tak ogólnodostępne jak dzisiaj.
Niekorzystne konsekwencje dla całego organizmu
Jedzenie dużych ilości pokarmów naraz wywołuje zaburzenia trawienia i procesów, jakie zachodzą w układzie pokarmowym. W diecie seniora powinny się zatem znaleźć potrawy lekkostrawne, które będzie spożywał w mniejszych ilościach, ale częściej. Jeżeli jest to możliwe, powinno się zachęcać podopiecznego do aktywności fizycznej, nawet półgodzinny spacer pozytywnie wpływa na organizm i zdrowie seniora.
Objadanie się powoduje wzrost wagi i może doprowadzić do otyłości i nadwagi, które z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca. Następuje również wzrost poziomu cholesterolu i pojawiają się częste zaparcia. Chcąc tego uniknąć, trzeba zadbać o zbilansowaną dietę podopiecznego, zapewnić mu odpowiednią porcję składników odżywczych i witamin, a w przypadku objawów starczego głodu, zapewnić mu wsparcie i pomoc, okazać zrozumienie i chęć rozmowy o jego problemach.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic