[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Jakie książki dla seniorów?
22
cze

Jakie książki dla seniorów?

Avanti Medic|Praca

Opieka nad seniorami to nie tylko podawanie im leków i posiłków. Do zadań opiekunek często należy także spędzanie wolnego czasu z osobami starszymi oraz dbanie o to, aby przyjemnie mijał im dzień. Jednym ze sposobów na nudę są książki. Jak dobrać odpowiednie, tak aby rzeczywiście dostarczyć seniorowi rozrywki? Sprawy zdecydowanie nie ułatwia fakt bariery językowej. Jednak i na to jest sposób! 


Najpierw zajrzyj do biblioteczki seniora

Najłatwiejszym sposobem na zachęcenie seniora do sięgnięcia po książkę jest wybranie jednej z pozycji, która znajduje się w jego bibliotece. Być może nie przeczytał jeszcze wszystkich opasłych tomów. Jeśli nawet już to zrobił, to niewykluczone, że chętnie wróci do ulubionej powieści. Co jednak zrobić, jeśli osoba starsza nie posiada własnej kolekcji? Poprosić o pomoc jego rodzinę. Całkiem prawdopodobne, że zechcą samodzielnie stworzyć mini biblioteczkę, która ułatwi seniorowi codzienną egzystencję. Wówczas Twoje zadanie będzie polegało jedynie na podsuwaniu osobie starszej nowych pozycji. Rodzina nie do końca chce jednak współpracować? Czas, abyś to Ty przejęła inicjatywę.


Najlepsze książki dla seniora

Najprostszym sposobem na dowiedzenie się tego, jakie książki będą najlepsze dla Twojego seniora, jest szczera rozmowa. Najprawdopodobniej ma on swoje ulubione rodzaje literackie i autorów. Niewykluczone, że możesz je w jego imieniu wypożyczyć z pobliskiej biblioteki. Co zrobić w sytuacji, kiedy osoba starsza na Twoje pytania wzrusza ramionami lub prosi, abyś to Ty wybrała jakąś ciekawą pozycję? Jak najbardziej możesz to zrobić nawet pomimo bariery językowej! Wówczas najlepiej postawić na międzynarodowe bestsellery, które zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym niemiecki. Oto kilka przykładów! Jeśli zachwyca się nimi cały świat, to z pewnością przypadną do gustu również seniorowi.


„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale'a Carmeie'a

Poradnik pisany luźnym językiem, który rzeczywiście pozwala przekonać do siebie ludzi. Seniorzy zazwyczaj są osobami samotnymi. Niektórzy lubią ten stan rzeczy. Inni natomiast chętnie nawiązaliby nowe znajomości. Dzięki prostym technikom przedstawionym w książce stanie się to dużo łatwiejsze. Choć autor nie przedstawia odkrywczych rzeczy, to uświadamia, że kluczem do nawiązania relacji przyjacielskiej jest odpowiednie traktowanie drugiego człowieka.


„Kto zabrał mój ser?” Spencera Johnsona

Krótka historia z morałem, idealna do przeczytania w jeden wieczór. Choć opowiada o perypetiach myszy, to zwierzętom zostały przypisane ludzkie cechy, które pozwalają czytelnikowi utożsamić się z nimi. Książka mówi o tym, że życie to ciągłe zmiany. Wygrywa ten, kto potrafi się do nich przystosować. To swego rodzaju motywacja, która może zachęcić seniora do pozytywnych zmian.


„7 nawyków skutecznego działania” Stephena R. Corveya

Książka, która pomaga pracować nad swoim charakterem ludziom w każdym wieku niezależnie od miejsca zamieszkania. Pokazuje inne spojrzenie na świat, sposoby, w jakie można lepiej komunikować się ze światem i go odbierać. Jest to również poradnik, który da się zacząć wdrażać w życie już od pierwszych stron.


„Mały Książę” Antonine'a de Saint-Exupery'ego

Opowieść, którą zna każdy z nas. Nie trzeba jej przedstawiać. Od lat zachwyca kolejne pokolenia, a adaptacje pojawiają się w salach kinowych. Senior z radością odkryje w sobie dziecko i razem z Małym Księciem będzie podróżował od planety do planety, aby na końcu wrócić do swojej Róży.


„Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena

Wśród poradników i książek z głębokim przesłaniem nie mogło zabraknąć też nieco luźniejszych pozycji. „Władca Pierścieni" to wciągająca trylogia, która potrafi zainteresować zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Jeśli senior dostanie komplet takich książek, z pewnością na długo przeniesie się do krainy fantasy.


„Świat Zofii” Josteina Gaardera

Książka, którą śmiało można nazwać wprowadzeniem do filozofii. Świetnie sprawdzi się jako pozycja dla seniorów, którzy lubią rozważania dotyczące sensu życia, a także niebanalne zakończenia. To pozycja, o której myśli się jeszcze długo po przeczytaniu ostatniej strony.


Albumy - niewymagające książki, które wciągają

To, jakie książki będą idealne dla seniora, w dużej mierze zależy od jego sprawności fizycznej i psychicznej. Osobom z demencją lub Alzheimerem poleca się korzystanie z albumów. Powieści czy poradniki byłyby dla nich zbyt trudne do przyswojenia. Natomiast kolorowe obrazy i zdjęcia pozytywnie wpływają na ich mózg. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych osobom z zaburzeniami pamięci. W zależności od upodobań seniora można wybrać książki w całości poświęcone psom, kotom, krajobrazom górskim, świętom i wielu, wielu innym zagadnieniom. Takie pozycje pomogą im miło spędzić czas i oderwać się od trosk dnia codziennego.


Podsumowując, o książkach dla seniora warto rozmawiać. Najlepiej z samym zainteresowanym, a w drugiej kolejności z jego rodziną. Tylko wtedy będą one dla niego przyjemnością, nad którą zechce spędzić część swojego dnia.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty