[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
pokój opiekunki
4
gru

Jak Zostać Opiekunem Seniora – Przewodnik po Karierze i Wynagrodzeniach 2023

Opiekuj Się|Praca

Jak zostać opiekunem osoby starszej – praca pełna wyzwań i satysfakcji

Opieka nad seniorami to nie tylko zawód, ale misja, która wymaga od nas nie tylko empatii i cierpliwości, ale również wiedzy i kwalifikacji. W Polsce rośnie zapotrzebowanie na profesjonalnych opiekunów, wspierając senatorów w codziennym życiu i pomagając im w zachowaniu samodzielności. Rozważasz karierę w tym wymagającym, ale jakże ważnym zawodzie? W tym artykule dowiesz się, ile można zarobić opiekując się osobą starszą, jakie spełnić warunki, by podjąć pracę w tej branży, jak uzyskać status opiekuna, a także jak się to ma do sytuacji rynkowej w 2023 roku.


Czym zajmuje się opiekun osoby starszej?

Rola opiekuna osoby starszej to nie tylko zawód, ale często powołanie, które wymaga zaangażowania oraz szerokiego zakresu umiejętności. Zawiera ono nie tylko wykonywanie konkretnych czynności pielęgnacyjnych, ale także oferowanie pomocy w rutynowych czynnościach życiowych, jak również dostarczanie wsparcia emocjonalnego i towarzystwa w okresach wolnego czasu. Obowiązki, które realizuje opiekun, różnią się i są dostosowane indywidualnie, biorąc pod uwagę aktualną kondycję zdrowotną oraz konkretne oczekiwania i potrzeby seniora, któremu towarzyszy i pomaga.

Poniżej znajduje się rozbudowany opis niektórych z nich:

 1. Pomoc w czynnościach higienicznych - to zadanie może obejmować kąpiele, pomoc przy myciu zębów, czesaniu, goleniu oraz innych czynnościach związanych z higieną osobistą.
 2. Wsparcie w przyjmowaniu posiłków - może to dotyczyć przygotowywania zdrowych i zbilansowanych posiłków, pomagania w jedzeniu czy również monitorowania diety, szczególnie w przypadku osób z różnymi schorzeniami wymagającymi specjalnego żywienia.
 3. Podawanie leków - opiekun powinien kontrolować i przypominać o czasie przyjmowania leków, a także monitorować ewentualne skutki uboczne i reakcje.
 4. Ćwiczenia i rehabilitacja - w zależności od potrzeb seniora, obowiązkiem opiekuna może być wspomaganie w ćwiczeniach, które mają na celu utrzymanie sprawności ruchowej lub współpraca z fizjoterapeutą.
 5. Towarzyszenie i wsparcie emocjonalne - obecność opiekuna zapewnia poczucie bezpieczeństwa i może przeciwdziałać samotności. Często jest to także osoba, z którą senior może porozmawiać i która oferuje wsparcie psychiczne.
 6. Organizowanie czasu wolnego - planowanie aktywności takich jak spacer, czytanie, gry czy inne formy spędzania czasu, które dostarczają radości i rozrywki.
 7. Sprzątanie i utrzymanie porządku - opiekun może mieć także za zadanie utrzymanie czystości w miejscu zamieszkania osoby starszej, wliczając w to pranie, odkurzanie czy zmywanie naczyń.
 8. Zakupy i załatwianie spraw codziennych - czasem opiekun podejmuje również odpowiedzialność za robienie zakupów, płacenie rachunków czy organizowanie wizyt u lekarza.


Każde z tych zadań może być bardziej szczegółowo dopasowane do konkretnych wymagań i stanu zdrowia osoby będącej pod opieką. Rolą opiekuna jest nie tylko fizyczne wsparcie, ale także umożliwienie seniorowi zachowania niezależności i godności w jak największym stopniu.


Ile płacą za opiekę nad starszą osobą?

Zarobki opiekuna osoby starszej są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, kwalifikacje, zakres obowiązków, czy miejsce pracy. Średnie wynagrodzenie w Polsce kształtuje się na różnym poziomie – w 2023 roku możemy mówić o kwotach od 2500 do 5000 złotych brutto miesięcznie.

Istotne są też dodatkowe świadczenia oraz możliwość pracy za granicą, gdzie zarobki często są wyższe.

W Niemczech zarobki opiekuna osoby starszej są zazwyczaj wyższe niż w Polsce. Można spodziewać się pensji od około 1500 do 2500 euro brutto miesięcznie. Często praca ta wymaga komunikatywnej znajomości języka niemieckiego oraz posiadania odpowiednich certyfikatów lub doświadczenia w opiece. Dodatkowo, oferty pracy mogą zawierać zakwaterowanie i wyżywienie, co jest istotnym udogodnieniem finansowym dla opiekuna.


Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać opiekunem osoby starszej?

Aby zostać opiekunem, warto ukończyć odpowiednie kursy lub szkolenia, które przygotowują do tego zawodu, zwłaszcza że niektóre instytucje wymagają określonych kwalifikacji. Wiele osób decyduje się też na studia związane z gerontologią lub opieką zdrowotną. 


Oprócz fachowej wiedzy i odpowiednich kwalifikacji, bardzo ważne są również umiejętności interpersonalne. Pracodawcy często zwracają na nie uwagę, ponieważ mają one duże znaczenie w codziennej pracy z seniorami. Oto kilka kluczowych umiejętności interpersonalnych, które są cenne w tym zawodzie:

 1. Empatia - zdolność do rozumienia i współodczuwania emocji oraz doświadczeń osoby opiekowanej.
 2. Komunikacja - umiejętność skutecznego słuchania i wyrażania swoich myśli w jasny sposób, zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie.
 3. Cierpliwość - mogą pojawić się sytuacje stresujące lub wymagające powtarzania tej samej czynności wielokrotnie.
 4. Umiejętność budowania relacji - zdolność do tworzenia silnych i pozytywnych relacji z osobami starszymi, ich rodzinami oraz zespołem medycznym.
 5. Zdolności organizacyjne - zarządzanie czasem i koordynacja codziennych zadań jest niezbędna w tej pracy.
 6. Umiejętność radzenia sobie ze stresem - pracy opiekuna mogą towarzyszyć trudne emocje i sytuacje. Umiejętność zarządzania stresem jest ważna dla zachowania własnego zdrowia psychicznego i efektywności w pracy.
 7. Wsparcie emocjonalne - oprócz opieki fizycznej, opiekun musi również zapewniać wsparcie emocjonalne podopiecznym.
 8. Asertywność - zdolność do wyrażania własnych potrzeb i granic w sposób szanujący potrzeby innych, szczególnie w sytuacjach, gdy należy zadbać o dobro seniora.
 9. Rozwiązywanie problemów - umiejętność szybkiego myślenia i znajdywania skutecznych rozwiązań w przypadku nieoczekiwanych wyzwań.
 10. Czułość na potrzeby innych - umiejętność dostrzegania subtelnych sygnałów wskazujących na potrzeby lub problemy osoby starszej.


Każda z tych umiejętności może przyczynić się do lepszej jakości opieki, a także zwiększyć satysfakcję zawodową opiekuna. Pracodawcy szukają osób, które dysponują takim zestawem kompetencji, gdyż bezpośrednio przekładają się one na dobrostan opiekowanych osób starszych.

Zdolność do nawiązywania i pielęgnowania pozytywnych interpersonalnych relacji sprawia, że opiekun jest bardziej efektywny i potrafi stworzyć środowisko oparte na zaufaniu i bezpieczeństwie, co jest fundamentem dobrej opieki nad seniorami.


Jak uzyskać status opiekuna osoby starszej?

Status opiekuna można uzyskać poprzez zatrudnienie w domu opieki lub przez indywidualne świadczenie usług. Dodatkowo, w przypadku opieki nad członkiem rodziny, możliwe jest uzyskanie statusu opiekuna nieformalnego, co łączy się z prawem do zasiłków oraz wsparciem ze strony państwa.


Ile zarabia opiekun osoby starszej w 2023 roku?

Jak wspomniano, wynagrodzenia są różne. W roku 2023 możemy zaobserwować pewien wzrost zainteresowania tym zawodem, a co za tym idzie – podniesienie stawek wynagrodzeń. Opiekunowie, posiadający większe doświadczenie oraz specjalistyczne kwalifikacje, mogą liczyć na dochody na wyższym poziomie. Jednak należy pamiętać, że jest to także zawód wymagający dużego poświęcenia i elastyczności.


Organizacja pracy opiekuna

Jako opiekun, istotne jest, aby organizować swój czas pracy tak, aby była ona jak najbardziej efektywna i przynosząca korzyści zarówno Tobie, jak i osobie podopiecznej. Dobrym pomysłem jest stworzenie planu dnia, w którym uwzględnisz potrzeby seniora, ale również dbać o własne zdrowie psychiczne i fizyczne – tylko wtedy będziesz mógł świadczyć usługi na najwyższym poziomie.


Wyzwania zawodu opiekuna osoby starszej

Opieka nad osobą starszą może być czasami bardzo wymagająca, szczególnie w sytuacjach zdrowotnych czy dotyczących pogorszenia samopoczucia seniora. Warto wtedy poszukiwać wsparcia – zarówno w formie szkoleń, jak i osobistego rozwoju – aby lepiej radzić sobie ze stresującymi sytuacjami.


Wnioski i perspektywy zawodu opiekuna

Praca opiekuna osoby starszej jest działalnością, która zawsze będzie miała swoją wartość społeczną. Starzejące się społeczeństwo potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanej kadry opiekuńczej. Według prognoz, zawód ten ma przed sobą jasną przyszłość, pomimo wyzwań, jakie niesie ze sobą każdego dnia. Warto więc inwestować w rozwój umiejętności i wiedzy, by nie tylko móc liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, ale przede wszystkim czerpać satysfakcję z pomagania innym.


Podsumowanie

Bycie opiekunem osoby starszej to zawód, który wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale przede wszystkim dużego serca. Satysfakcja płynąca z pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej, jest nie do przecenienia. Dlatego jeśli czujesz powołanie do pomagania i szukasz zawodu z przyszłością, opieka nad osobą starszą może być właśnie dla Ciebie. Pamiętaj, że dzięki ciągłemu rozwojowi i zdobywaniu nowych doświadczeń, możesz nie tylko podnieść wartość swoich usług, ale przyczynić się do poprawy jakości życia wielu seniorów.


Jeśli po przeczytaniu tego artykułu czujesz, że opieka nad osobą starszą to zawód dla Ciebie, nie trać czasu – zdobywaj kwalifikacje, rozwijaj umiejętności i wkraczaj w świat pełen wyzwań, ale i niezwykłych ludzkich historii. Jesteśmy przekonani, że Twoja praca przyniesie korzyści nie tylko Tobie, ale i wielu osobom, które dzięki Tobie będą mogły cieszyć się lepszym życiem.

Zastanawiasz się nad kolejnymi krokami w tej dziedzinie? Chciałbyś rozwinąć swoje kompetencje lub poszukujesz praktycznych porad? Udaj się na szkolenia, skonsultuj się z ekspertami lub dołącz do społeczności opiekunów. Twoja podróż w świecie opieki nad seniorami dopiero się rozpoczyna!

Najnowsze posty