[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Jak zaplanować aktywność fizyczną dla seniora
6
wrz

Jak zaplanować aktywność fizyczną dla seniora

PoloniaCARE24|Zdrowie

Ruch niezbędny jest każdemu – dzięki ćwiczeniom organizm pracuje lepiej, poprawia się między innymi krążenie krwi, które odpowiada nie tylko za lepsze natlenienie mózgu i pozostałych mięśni, ale również sprawia, że osoba ćwicząca jest bardziej zrelaksowana. A co za tym idzie, ma bardziej pozytywne nastawienie do życia.


Trzeba jednak pamiętać, że aktywność fizyczna osób starszych powinna być dopasowana do ich kondycji, ale także stanu ich zdrowia. Niektóre schorzenia bowiem wykluczają wykonywanie określonych czynności, a niekiedy zakres ruchu jest ograniczony w wyniku przebytych wcześniej schorzeń.


Jakie ćwiczenia dla seniora pełnosprawnego

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że bez względu na rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej, w podeszłym wieku zadaniem ćwiczeń jest przede wszystkim utrzymanie równowagi, prostej sylwetki, a także zahamowanie zmian związanych z postępującym procesem starzenia. Z kolei w przypadku osób z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi priorytetem jest ich zmniejszenie lub całkowite usunięcie.


Ćwiczenia fizyczne o działaniu ogólnym mają na celu utrzymanie na zastanym poziomie sprawności układu krążeniowo-oddechowego, ruchu oraz nerwowego. Aktywność, którą można tutaj zalecić to przede wszystkim ćwiczenia oddechowe, ogólnokondycyjne, odbywające się w wodzie, zajęcia rekreacyjne lub gimnastyka poranna. Ze względu na szeroki wybór ruchów, ćwiczenia takie pozwalają na dłuższe zachowanie stanu samoobsługi i stanowią doskonały trening. W przypadku, kiedy istnieje potrzeba poprawienia sprawności rąk, aktywność ogólnokondycyjna także przyniesie dobre efekty.


Codzienna aktywność połączona z regularnym wysiłkiem intelektualnym i fizycznym zwiększają ogólną sprawność seniorów i poprawiają prace poszczególnych układów w ciele. Do ćwiczeń, które można wykonywać codziennie należą marsze, spacery, uprawianie niektórych dyscyplin sportu.


Seniorzy ze schorzeniami

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności fizycznej dobrze jest zdiagnozować poziom sprawności seniora. W przypadku osób, które borykają się z chorobami oraz urazami istotną kwestią jest dokładne określenie, jakich ruchów nie wolno im wykonywać i jakie są przeciwskazania dla podejmowania aktywności. Trzeba pamiętać, że żadne ćwiczenia nie są obojętne dla organizmu, podobnie jak ich intensywność i częstotliwość wykonywania. Zbyt wiele bodźców może powodować negatywne reakcje chociażby ze strony układu krążenia, oddechowego itp., co szczególnie rzutuje na samopoczucie osób chorych i osłabionych.


W przypadku, kiedy proces chorobotwórczy jest zaawansowany, w momencie świadczenia opieki paliatywnej, leczenie ruchem nie może być stosowane. Warto jednak postawić na leczenie ułożeniowe, które przeciwdziała przykurczom oraz odleżynom, a także ułatwia wentylację układu oddechowego.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych PoloniaCARE24

Najnowsze posty