[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Jak zadbać o aktywność fizyczną osób starszych?
21
sie

Jak zadbać o aktywność fizyczną osób starszych?

Avanti Medic|Zdrowie

Ruch to niezwykle ważny aspekt życia każdego człowieka. Dbając o formę, dostarczamy naszemu organizmowi dawki energii oraz dbamy o jakość funkcjonowania naszych stawów, mięśni i ogólnie pojętego aparatu ruchu. Jakie ćwiczenia fizyczne warto wdrożyć w codziennym życiu seniora? Dlaczego osoba pracująca jako opiekunka osoby starszej nie powinna o tym zapominać?


Ruch seniora- Bardzo ważny aspekt codziennego funkcjonowania

Mówi się, że ruch to zdrowie. Jest to oczywiście prawda, o której nie należy zapominać. Aktywność fizyczna zalecana jest osobom w każdym wieku. Szczególnego znaczenia nabiera w przypadku osób po 50. roku życia, kiedy ilość mazi stawowej zaczyna się zmniejszać, a zewsząd zaczynają dochodzić sygnały bólowe. Zmiany zachodzące w naszym ciele nie pomijają żadnego układu. Seniorzy bardzo często skarzą się na bóle stawów i kręgosłupa, co często ogranicza ich możliwości motoryczne. To właśnie złe samopoczucie sprawia, że nie mają ochoty na sport. Fizjoterapeuci są jednak zgodni, że dzienna dawka aktywności mobilizuje organizm do działania mimo przeżytych lat. Zamiast codziennej dawki ćwiczeń, zdecydować można się także na 2-3 niewielkie treningi składające się z partii niezbyt wymagających ćwiczeń. Oczywiście przed podjęciem aktywności swój stan należy skonsultować u lekarza prowadzącego, który stwierdzi, czy w przypadku konkretnego seniora ruch będzie wskazany, czy też mógłby doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. 


Jakie korzyści ma aktywność ruchowa seniorów?

Zdrowie, samopoczucie oraz jakość życia to nieodłączne od siebie segmenty. Organizm każdego człowieka został stworzony w taki sposób, aby się ruszać. Wiek nie powinien stanowić żadnego ograniczenia, jeżeli do tej pory wprowadzane były, chociaż niewielkie dawki ruchu. Na początku warto zaznaczyć, że sprawność fizyczna przekłada się na zdrowie intelektualne osoby starszej. Dzięki nim senior staje się bardziej wrażliwy, zdolny do samodzielnego myślenia, a także ma większą zdolność koncentracji. To także doskonały sposób na redukcję stresu oraz napięcia. W przypadku braku równowagi psychicznej bardzo trudno jest mówić o całkowitym zdrowiu. Aktywność osób starszych powinna być jednak ściśle dopasowana do wieku oraz możliwości. Dlaczego aktywność jest tak ważna?


  • Podnosi odporność organizmu,
  • zmniejsza intensywność przebiegu wielu chorób,
  • zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób,
  • łagodzi ból,
  • usprawnia funkcjonowanie poszczególnych układów,
  • pomaga w regulacji poziomu cukru,
  • to ważny element profilaktyki przeciwnowotworowej,
  • pozwala zmniejszyć/kontrolować masę ciała.


Jakie formy aktywności wprowadzać w przypadku seniorów?

Wymienić można wiele różnych form aktywności, a ich dobór uzależniony jest od preferencji i możliwości osoby starszej. Jeżeli osoba starsza czuje się doskonale i ma dobre wyniki badań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet chodziła na siłownię! Z pewnością wśród bezpieczniejszych form aktywności wymienić można spacer, który zmotywuje aparat ruchu i pozwoli się dotlenić. Ostatnio wśród osób starszych niesłabnącą popularnością cieszy się nordic walking. Warto jedna pamiętać, o tym, że nieprawidłowe chodzenie z kijkami może doprowadzić do większych szkód, niż pożytku, dlatego warto skonsultować to ze specjalistą. Oczywiście dla osób starszych zalecane jest także pływanie. Możliwości jest więc mnóstwo, dlatego warto z nich korzystać! Oczywiście osoby starsze mogą wykonywać także ćwiczenia w domu. Wystarczy rozłożyć koc lub matę do ćwiczeń oraz włączyć filmiki z ćwiczeniami dostępnymi w internecie. Zaleca się jednak, aby ich poprawność zweryfikował lekarz lub fizjoterapeuta.


Aktywność fizyczna seniorów- Przeciwwskazania

Nie można zapominać o ograniczeniach, jakie związane są z aktywnością osób starszych. Chociaż nie ma ich dużo, nie można o nich zapominać. Wśród przeciwwskazań wymienić można tętniaka aorty, bardzo wysokie nadciśnienie tętnicze oraz krańcową niewydolność krążenia. Chociaż ruch to zdrowie, nie zawsze jest wskazany. Wszelkie ćwiczenia opiekun powinien skonsultować z rehabilitantem lub lekarzem. Niestety niepoprawne ruchy mogą sprawić więcej bólu niż pożytku. To samo dotyczy osób z nadwagą. Ilość aktywności powinna być stopniowo zwiększana, aby nie obciążyć nadmiernie narządów wewnętrznych.


Aktywność fizyczna a dieta

W celu zachowania jak najlepszego zdrowia i samopoczucia osoby starszej oprócz wdrożenia aktywności fizycznej w życiu seniora, konieczne jest także przestrzeganie zasad diety i tworzenie posiłków zgodnie z zaleceniami lekarza. Tylko ruch połączony ze zbilansowaną dietą zapewniającą dzienne zapotrzebowanie kaloryczne możliwe będzie zadbanie o stan zdrowia seniora. W diecie nie może zabraknąć ryb, warzyw strączkowych, a także nabiału. Ważne są też zdrowe węglowodany, aby zagwarantowały dzienną dawkę sił na każdy dzień. Warto także pamiętać, że seniorzy bardzo często wstydzą się swoich ograniczeń. Należy ich wspierać oraz rozumieć ewentualne niepowodzenia. Wsparcie, zrozumienie oraz empatia to klucz do sukcesu długiego i szczęśliwego życia osoby starszej. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty