[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka niemieckiego?
2
lis

Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka niemieckiego?

Avanti Medic|Nauka

Język niemiecki w naszym kraju często wywołuje negatywne skojarzenia. Na to największy wpływ mają skojarzenia z burzliwą historią relacji polsko-niemieckich, a także obowiązkowe zajęcia języka naszych zachodnich sąsiadów w szkołach. Warto jednak odrzucić swoje uprzedzenia, ponieważ znajomość niemieckiego może okazać się nadzwyczaj przydatna w dzisiejszym świecie.


Istnieją dziesiątki (jak nie setki) kursów językowych, które oferują zarówno dokładną naukę ukierunkowaną na zdobywanie certyfikatów, jak i ekspresowe przyswojenie podstaw niemieckiego. Skorzystanie z tego typu ofert może okazać się nad wyraz pomocne w nauce języka, jednak wymaga sporego nakładu finansowego. Jeśli mamy możliwość wykupienia i uczestniczenia w zajęciach językowych, to warto rozważyć taką opcję, by zdobywać wiedzę pod okiem osoby doświadczonej. Przy ograniczonym budżecie dobrym pomysłem może okazać się zakupienie kursu do nauki samodzielnej. Brak funduszy na kursy językowe i materiały dydaktyczne nie przekreśla jednak wcale naszych szans na szybką i skuteczną naukę. W czasach, w których nieograniczony zasób informacji jest dostępny dla wszystkich, wiele umiejętności można opanować samodzielnie. Najważniejsze w nauce języka i tak jest nasze zaangażowanie i praca nad opanowywaniem coraz to nowszych zagadnień. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na naukę samodzielną, czy chcemy skorzystać z pomocy lektora, podstawowe zasady gwarantujące szybkie efekty pozostają takie same.


Przede wszystkim ważne jest, aby nie mieć od siebie nierealnych wymagań. Szybka nauka języka to taka, przy której po kilku tygodniach zaczynamy widzieć jej efekty. Nie oczekujmy spektakularnych efektów po pierwszych lekcjach, bo w ten sposób bardzo szybko możemy stracić zapał. Zachowajmy też umiar w zaopatrywaniu się w podręczniki i pomoce do nauki- jeden podręcznik z pewnością wystarczy na dobry początek. Dopiero po opanowaniu materiału z jednej książki zastanówmy się nad zakupem kolejnej. Niestety ilość wiedzy nie rośnie wraz z nabywaniem coraz to nowszych podręczników, a potem takie zdobycze kurzą się na półkach. Żeby nie ulec szałowi zakupów i nie zostać przytłoczonym zbyt dużą ilością materiałów do nauki niemieckiego rozsądnie jest wybrać sobie jeden podręcznik/lekcje gramatyki i do tego dodać np. oglądanie tematycznych filmów na YouTube albo słuchanie podcastów, w zależności od tego, co najbardziej nam się spodoba. Bo kolejną istotną rzeczą jest to, by przyswajać wiedzę na podstawie materiałów, które nam się naprawdę podobają i sprawiają nam przyjemność. Oczywiście nie każde zagadnienie gramatyczne będzie dla nas radosnym doświadczeniem, jednak istnieją setki możliwości kontaktu z językiem niemieckim- z pewnością każdy może wybrać jakąś dla siebie. Dla jednej osoby najlepsze będzie oglądanie ulubionych seriali w oryginale, dla innej zaś tłumaczenie piosenek. Istnieją także niezliczone gry, czy aplikacje na telefon, które mogą zdjąć klątwę z języka niemieckiego i pozwolić nam się z nim osłuchać.


Niezależnie od tego, czy wybierzemy naukę pod okiem specjalisty, kurs audio, czy może postanowimy samodzielnie podjąć się opanowania języka niemieckiego, najważniejsza zasada gwarantująca wyniki jest ta sama. Jest nią regularność. Nie ważne, czy postanowisz uczyć się codziennie 5 minut, czy godzinę. Najbardziej istotne jest to, żeby przeznaczać na opanowywanie materiału dokładnie tyle, ile się postanowiło. Może to być jeden dział z podręcznika na dwa dni, czy pół godziny rozwiązywania zadań w aplikacji. Warto wybrać sobie formę i czas nauki tak, by pasowała do naszego trybu życia. Jeśli będziemy regularnie zapoznawać się z coraz to nowszymi materiałami, nawet nie zorientujemy się, kiedy zauważymy pierwsze efekty. To organizacja czasu i systematyczność są kluczem do efektywnej nauki, dlatego to na niej powinniśmy skupić się na pierwszym miejscu, jeśli zależy nam na szybkim opanowaniu języka niemieckiego. Przy zbyt długiej i nieregularnej nauce szybko stracimy bowiem zapał i efekt będzie przeciwny do zamierzonego.


Jeśli zależy nam na szybkiej i skutecznej nauce języka niemieckiego, najistotniejsze jest zaplanowanie, kiedy chcemy poświęcić czas na naukę i regularne realizowanie swoich postanowień. Ponadto warto szukać kontaktu z językiem obcym w ulubionej formie i znaleźć sposób nauki, który naprawdę sprawia nam radość. Przy ogromnej dostępności i różnorodności pomocy naukowych, tematycznych kanałów na YouTube, czy podcastów, każdy może wybrać coś dla siebie. Przy nauce też powinniśmy być dla siebie jak najbardziej wyrozumiali i nie wymagać zbyt wiele- mowa nie tylko o zbyt dużych oczekiwaniach względem szybkości nauki, ale i o wyborze materiału. Jeśli przerobiliśmy jedną konstrukcję gramatyczną i nie opanowaliśmy jej perfekcyjnie, to nie złośćmy się na siebie i nie przerabiajmy tego samego tematu trzeci raz z rzędu. Dużo istotniejsze jest skupienie się na zwrotach i słówkach, które przydadzą nam się w życiu codziennym. Język jest przede wszystkim narzędziem komunikacji i po to też się go uczymy.

 

 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty