[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Jak rozpoznać depresję u osób starszych?
31
lip

Jak rozpoznać depresję u osób starszych?

Avanti Medic|Zdrowie

Depresja depresji nierówna. Ta obserwowana u ludzi w młodszym wieku różni się objawami od tej dopadającej seniorów. Warto wiedzieć, że mimo iż w podeszłym wieku jest dosyć powszechna, nie zawsze wiadomo, jak ją rozpoznać.


Psycholodzy twierdzą, że depresja osób starszych przebiega zupełnie inaczej niż w przypadku młodszych ludzi. W dodatku wiele z jej objawów może przypominać te typowe dla innych chorób wieku starczego. Pojawiają się bowiem kłopoty z pamięcią lub koncentracją, bóle mięśni, osłabienie czy problemy ze snem. 


Objawy depresji osób starszych

Specjaliści jednogłośnie przekonują, że objawy typowe dla depresji seniora są trudne do zakwalifikowania tylko i wyłącznie jako symptomy tej choroby - dotyczą one zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Mimo to do typowych objawów można zaliczyć przede wszystkim zaburzenia nastroju – mowa tutaj przede wszystkim o uczuciu smutku, niepokoju lub lęku albo przygnębienia. Pojawiają się także problemy ze snem: w grę mogą wchodzić zarówno bezsenność, jak i zaburzenia rytmu snu, czyli bardzo wczesne budzenie się lub sypianie w ciągu dnia. Innymi ważnymi sygnałami są: apatia, trudności z podejmowaniem decyzji lub brak zainteresowań.


Warto również zwrócić uwagę na inne, mniej charakterystyczne dla tego typu depresji, oznaki. Można tutaj wskazać przede wszystkim na spowolnienie psychoruchowe, objawiające się chociażby wolniejszym poruszaniem się, cichszym mówieniem lub odczuciem nieustannego zmęczenia. Pojawić się mogą również problemy z pamięcią oraz koncentracją, które niekoniecznie mają swoje podłoże w demencji starczej, ale są związane z pogarszającym się stanem psychicznym. Niekiedy zauważa się także występowanie bólu, który zazwyczaj odczytuje się jako oznakę pojawienia się chorób somatycznych (na przykład reumatyzmu). Dodatkowo, wskazuje się na hipochondrię, skłonność do narzekania oraz drażliwość.


W przypadku, kiedy opiekun ma do czynienia z zaawansowaną formą depresji, chory nie wykazuje zainteresowania w kwestii dbania o siebie i otaczające go otoczenie. Może spędzać czas leżąc w łóżku, nie jeść oraz nie dbać o higienę osobistą.


Przyczyny pojawiania się depresji w podeszłym wieku

Istnieje wiele powodów, które mogą przyczyniać się do wykształcenia się tej choroby u osób w podeszłym wieku. Wiele z nich związanych jest ze zmianami, które następują w ich życiu (chociażby śmierci współmałżonka lub pojawienia się chorób). Bardzo często zauważa się, iż jednymi z głównych przyczyn zapadania na depresję w podeszłym wieku są po prostu samotność i izolacja od ludzi. Do jej pojawienia się przyczyniają się różnego rodzaju lęki, na przykład przed śmiercią, ale też o zdrowie i kwestie finansowe. Niekiedy, wskazuje się także na środki przyjmowane w leczeniu innych dolegliwości.


Czynnikami, które potencjalnie mogą wpływać na pojawienie się depresji, mogą być również stres powiązany ze zmianą stylu życia oraz jej występowanie we wcześniejszych etapach życia. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty