[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Jak radzić sobie z agresją u osoby starszej?
28
maj

Jak radzić sobie z agresją u osoby starszej?

Professional Care 24|Praca

Praca opiekuna osoby starszej jest niezwykle wymagająca. Kondycja fizyczna oraz psychiczna seniorów nie jest tak dobra, jak kilkanaście lat wcześniej. Wielu z nich cierpi na depresję, demencję czy alzheimera – choroby mające ogromny wpływ na ich negatywne zachowania. Dość często osoby starsze są w stosunku do swoich opiekunów agresywne. Jak sobie z tym radzić?


Skąd bierze się agresja?

Główną przyczyną agresji u osób starszych są czynniki zarówno fizjologiczne, jak i psychiczne oraz społeczne. W przypadku czynników fizjologicznych najważniejszym powodem może być niedobór serotoniny, a także ból, omamy i urojenia. W takiej sytuacji konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Agresja może być też wynikiem złego samopoczucia seniora – problemu z zaakceptowaniem nowej rzeczywistości, obniżonej sprawności zarówno intelektualnej, jak i fizycznej. 

Opanowanie agresji u seniora może być wówczas bardzo trudne, zwłaszcza że może ona wynikać z czynników zewnętrznych, objawiać się jako reakcja na zachowania innych osób. Zdecydowanie nie powinniśmy traktować seniora jak dziecka, poprawiać go na każdym kroku ani sprawdzać jego pamięci.


Jak radzić sobie z agresją?

Pamiętajmy, że agresja może się objawiać pośrednio bądź bezpośrednio. W pierwszej kolejności wszelkie objawy agresji u osoby starszej zaleca się zdiagnozować u specjalisty. Należy wykonać szczegółowe badania, które wykażą, czy agresja nie jest skutkiem poważnych chorób. Doskonale wiemy, jak trudno przebywać na co dzień z agresywną osobą. Pomimo trudności, powinniśmy darzyć ją szacunkiem i nie traktować z góry. Ważny jest również sposób komunikacji – warto mówić cichym, ale zdecydowanym głosem. Wszelkie agresywne zachowania ze strony opiekuna są niepożądane. Kluczowe dla wyeliminowania agresywnych zachowań może być również podbudowywanie seniora. Warto go chwalić oraz pokazywać mu jego mocne strony. Dzięki temu podniesiemy samoocenę, która z kolei zapewni seniorowi lepszy nastrój, a w konsekwencji pozytywnie wpłynie na jego relację z otoczeniem. Skuteczne okazuje się również zachęcanie podopiecznych do nawiązywania znajomości z osobami znajdującymi się w gorszym położeniu. W takiej sytuacji ich problemy przestaną wydawać się takie poważne. Warto również wspominać przeszłość seniora, zwłaszcza okres życia, który pozwoli stworzyć pozytywny obraz swojej osoby. Nie zapominajmy, by mobilizować podopiecznych do samodzielnego wykonywania pewnych codziennych czynności, tak długo, jak będą im na to pozwalać zdrowie i siły. Pamiętajmy, że pozytywny obraz swojej osoby i utrzymywanie jak najwyższej samooceny pozwala lepiej radzić sobie ze starością, a w konsekwencji sprawia, że starsi ludzie są mniej agresywni.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty