[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Jak przygotować się do pracy w charakterze opiekunki osoby starszej
27
paź

Jak przygotować się do pracy w charakterze opiekunki osoby starszej

OpiekujSie.pl|Nauka

Wbrew ogólnie panującej opinii opieka nad osobą starszą jest bardzo dużym wyzwaniem zawodowym, wymagającym nie tylko olbrzymiej dawki cierpliwości, ale również umiejętnego odczytywania potrzeb podopiecznych, a nawet w niektórych przypadkach znajomości najważniejszych zasad opieki medycznej. 


Przed wyjazdem i podjęciem pracy warto wcześniej odpowiednio się przygotować do pierwszego spotkania z podopiecznym. Koniecznie trzeba sprawdzić zwyczaje kulturowe regionu, w którym podjęte zostanie zatrudnienie. Świadomość lokalnego stylu życia w znaczny sposób może ułatwić kontakt z podopiecznym oraz jego rodziną i stanowi duże wsparcie w codziennej pracy. Warto dokładnie dopytać pracodawcę o zakres zadań związanych z zatrudnieniem, by na miejscu nie spotkać się z nieprzyjemnymi sytuacjami. W związku z tym, że opieka nad osobą straszą wymaga stałej gotowości nawet przez dwadzieścia cztery godziny na dobę w zależności od jej kondycji fizycznej i stanu zdrowia, trzeba koniecznie wcześniej uzgodnić, kto sprawować będzie nad nią opiekę podczas godzin wolnych od pracy.


Ponieważ osoby starsze w większości przypadków wymagają podawania leków, a nawet niekiedy przeprowadzania podstawowych zbiegów medycznych takich jak na przykład inhalacje czy oklepywanie pleców oraz zabiegów higienicznych warto wcześniej przygotować się do ich sprawnego wykonania.


O zdobyciu zaufania i nawiązania przyjaznych stosunków zarówno z samym podopiecznym jak i jego rodziną w bardzo dużej mierze decyduje pierwsze spotkanie. Już pierwszego dnia trzeba poprosić o oprowadzeniu po mieszkaniu i przedstawienie codziennego planu dnia. Osoby w starszym wieku nie lubią zmian wprowadzania do ich życia dlatego należy koniecznie w miarę możliwości dostosować się do ich zwyczajów. Warto również dopytać o szczegóły pracy takie jak na przykład kto będzie robił zakupy, czy towarzyszył podopiecznemu podczas wizyt lekarskich. W przypadku gdy do codziennych obowiązków należeć będzie również przygotowywanie posiłków trzeba obowiązkowo zapytać o preferencje żywieniowe oraz ewentualne zalecenia dietetyczne.


Jak najwcześniejsze poznanie codziennych rytuałów, zwyczajów a nawet stylu życia podopiecznego ułatwi szybkie zaaklimatyzowanie się i odpowiednie wykonywanie zadań związanych z jego codzienną opieką.

Najnowsze posty