[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Jak poradzić sobie ze śmiercią podopiecznego?
28
maj

Jak poradzić sobie ze śmiercią podopiecznego?

Avanti Medic|Praca

Opiekun osoby starszej najczęściej wkłada w swoją pracę całe serce. Nie zawsze jest łatwo – zdarzają się trudne sytuacje, które ciężko zaakceptować. Jedną z najtrudniejszych jest śmierć podopiecznego. Trudność jest tym większa, im większe zaangażowanie emocjonalne opiekuna. Nic w tym dziwnego. Opiekunowie z powołania mocno przeżywają wspomnianą sytuację. Są w stałym kontakcie z osobą starszą, towarzyszą jej na co dzień, zapewniają nie tylko podstawową opiekę, lecz często także jedyne wsparcie. Śmierć dla każdego jest przykrym oraz stresującym wydarzeniem. Podejmując się pracy w zawodzie opiekuna, należy się z nią liczyć. To naturalna kolej rzeczy, zwłaszcza jeśli podopieczni są bardzo schorowani i wyraźnie znajdują się u kresu swoich dni. Opiekun przede wszystkim powinien pamiętać, że nie da rady zapobiec śmierci.


Być opiekunem, czy przyjacielem?

Decydując się na pracę w zawodzie opiekuna, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że prędzej czy później stanie się życiowym kompanem osoby starszej, kimś niezwykle ważnym. Dość często zdarza się, że zarówno podopieczny, jak i jego rodzina traktują opiekuna jak członka rodziny. Często opiekunowie również traktują pracodawców jak drugą rodzinę. Takie zachowanie nie dziwi – przebywając z kimś 24/7, łatwo się przywiązać. Opiekunowie powinni też wiedzieć, że nie jest to ani nic dziwnego, ani niepożądanego. Wręcz przeciwnie – nawiązanie porozumienia i pojawienie się sympatii pomiędzy opiekunem a osobą starszą sprawia, iż opieka oraz wspólnie spędzany czas stają się przyjemniejsze.


Mało kto zdaje sobie sprawę, że opiekun osoby starszej jest nie tylko pomocnikiem w codziennych czynnościach, lecz także przyjacielem, który udzieli wsparcia w trudnych momentach, dlatego przyjacielska relacja może się okazać niezwykle pomocna. Trudność pojawia się w momencie śmierci – zdarzenia niestety nieuniknionego i bardzo trudnego do zaakceptowania dla części opiekunów. Nawet do tego stopnia, że rezygnują z dalszej pracy w zawodzie bądź zmagają się z problemami emocjonalnymi. Przed rozpoczęciem pracy opiekun powinien więc uświadomić sobie, że śmierć podopiecznego jest niezależna od jego starań i woli. Należy po prostu to zaakceptować.


Jak powinien postąpić opiekun w przypadku śmierci podopiecznego?

Opiekun wykonujący swoje obowiązki w domu podopiecznego jest za niego odpowiedzialny. Dość często to jedyna bliska osoba, przebywająca w otoczeniu osoby starszej. W przypadku śmierci lub innej trudnej sytuacji opiekun jako pierwszy powinien zareagować, podejmując odpowiednie działania. Najważniejsze jest racjonalne podejście i zachowanie zimnej krwi. W przypadku śmierci konieczne jest natychmiastowe powiadomienie lekarza – tylko on będzie mógł stwierdzić zgon, a następnie sporządzić niezbędną dokumentację medyczną. Kolejnym krokiem, jaki powinien wykonać opiekun osoby starszej, jest sprawne powiadomienie rodziny, wraz z prośbą o jak najszybsze przybycie na miejsce.


Opiekunowie zatrudniani za pośrednictwem agencji pracy powinni powiadomić o zaistniałej sytuacji również swoją firmę. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że praca opiekuna osoby starszej często nie kończy się w momencie śmierci podopiecznego. Podpisana umowa nadal obowiązuje, a opiekun musi dopełnić wszelkich formalności. Najczęściej powinien pozostać w domu podopiecznego, dopóki nie przyjadą najbliżsi. Z uwagi na fakt, iż to on po raz ostatni kontaktował się z osobą starszą przed śmiercią, często przekonuje najbliższych, że zapewnił podopiecznemu należytą opiekę i jak najwyższy komfort w ostatnich chwilach życia. Wbrew pozorom takie zapewnienia są bardzo ważne dla rodziny zmarłego. Wielu opiekunów decyduje się na pozostanie z rodziną do czasu pogrzebu oraz na wzięcie udziału w uroczystościach pogrzebowych.


Jak sobie poradzić ze śmiercią podopiecznego?

Śmierć osoby starszej jest dla opiekunów bolesnym przeżyciem – doświadczają wtedy silnych negatywnych emocji i nie potrafią sobie poradzić. Pamiętajmy jednak, że nie warto na siłę walczyć ze smutkiem. Naszym opiekunom zalecamy, aby dali sobie czas nie tylko na odpoczynek, lecz także przemyślenia. Najlepsze w takiej sytuacji będzie wzięcie urlopu i odwiedzenie najbliższych. Zaznaczamy również, że nie należy pochopnie rezygnować z pracy opiekuna. Warto się wyciszyć i zaakceptować zaistniałą sytuację. Jeśli opiekunowi bardzo trudno pogodzić się z odejściem podopiecznego, zachęcamy do wizyty u psychologa, który pomoże się uporać z negatywnymi emocjami.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty