[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Groźne choroby występujące u seniorów
22
wrz

Groźne choroby występujące u seniorów

Avanti Medic|

Opieka nad osobami starszymi jest bardzo wymagającym zajęciem. Osoba podejmująca się pracy opiekunki powinna wykazywać się empatią, ciepłem w stosunku do osoby w podeszłym wieku, ale też spostrzegawczością. Wyłapywanie pierwszych symptomów, które świadczą o rozwoju groźnych dolegliwości u seniorów może pomóc w krótkim czasie postawić trafną diagnozę przez specjalistów i wdrożyć leczenie, które zahamuje postęp choroby. Posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu medycyny z pewnością jest przydatną umiejętnością, która pozwala lepiej sprawować pieczę nad osobą starszą. Warto dowiedzieć się, jakie groźne choroby najczęściej występują u seniorów oraz jakie objawy im towarzyszą.

Niebezpieczne choroby wieku starczego - co warto wiedzieć?

Starzenie się organizmu jest naturalnym, fizjologicznym i rozłożonym w czasie procesem, który występuje u wszystkim organizmów żywych. Dolegliwości związane z upływem czasu zaczynają pojawiać się już w wieku średnim, niemniej jednak nasilają się w okresie starczym, zwłaszcza po ukończeniu 65 roku życia. Wiele seniorów wymaga specjalistycznej opieki opiekunek, które pomagają im godnie przeżyć starości troszczą się o ich kondycję fizyczną oraz psychiczną.

Wraz z upływem czasu układ immunologiczny człowieka oraz jego elementy budulcowe stają się mniej sprawne. Wiek bezsprzecznie przyczynia się do zużycia najważniejszych organów, które na skutek nieprawidłowego działania prowadzą do rozwoju groźnych dla seniorów, ogólnoustrojowych chorób.

 

Starzenie się organizmu jest widoczne na czterech płaszczyznach, do których zalicza się:

  • stan biologiczny - metabolizm i fizykochemiczne właściwości komórek ulegają dysfunkcji oraz zaburzonej pracy,
  • stan psychiczny - podczas starzenia się dochodzi do znacznego zmniejszenia psychofizycznej aktywności mózgu, co związane jest z uszkodzeniem i obumieraniem komórek nerwowych,
  • stan społeczny - sprawność fizyczna i intelektualna seniora obniża się, co skutkuje koniecznością posiadania opieki całodniowej lub częściowej,
  • stan duchowy - senior izoluje się od społeczeństwa i spędza więcej czasu sam ze sobą. 

Groźne choroby wieku starszego - jakie są najczęstsze dolegliwości pojawiające się u seniorów?

Troska o stan zdrowia seniora jest bardzo ważną częścią pracy opiekunki. Warto wiedzieć, że w przypadku osób starszych bardzo ważne znaczenie ma prowadzony styl życia. Warto zachęcać podopiecznego do umiarkowanej aktywności fizycznej, zmiany diety na lekkostrawną, unikanie nadmiernej ekspozycji na stres oraz zaprzestanie stosowania używek. Dzięki zmianie stylu życia rozwój groźnych chorób może zostać opóźniony, co pozwoli na bycie sprawnym intelektualnie oraz fizycznie do późnego okresu starości. Niemniej jednak, aby w porę właściwie zareagować, warto dowiedzieć się, jakie groźne choroby mogą wystąpić u seniorów.


Reumatyzm - zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów, czyli reumatyzm jest bardzo częstą dolegliwością wieku starczego. Choroba rozwija się przez wiele lat, a jej źródłem jest degradacja tkanki stawowej, która w kolaboracji z przeciążeniem prowadzi do rozwoju dolegliwości. Reumatyzm jest chorobą postępującą, a jej pierwszymi objawami są problemy z poruszaniem, bóle stawów oraz niemożność wykonywania podstawowych ruchów. Wczesne zauważenie symptomów zwyrodnienia stawów pozwoli wprowadzić odpowiednie leczenie oraz rehabilitację, która pozwoli seniorom zachować sprawność aparatu ruchu przez długi okres czasu.


Choroby wieńcowe u osób starszych

Serce jest jednym z najważniejszych narządów człowieka. Jego nieustanna praca w połączeniu z niezdrowym stylem życia i stosowaniem używek może prowadzić do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, która jest bardzo niebezpieczna dla osób w podeszłym wieku. Osobę sprawującą opiekę nad seniorem powinny zaniepokoić częste kołatania serca, duszności, nudności oraz silny ból w klatce piersiowej, wędrujący do ramienia. Bagatelizowanie objawów może prowadzić do zatrzymania akcji serca oraz zawału, co jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia.


Nowotwory

Osoby starsze, ze względu na fizjologiczną degradację i zmianę kodu DNA komórek organizmu są narażone na rozwój chorób nowotworowych. Pojawienie się bólu o nieznanym podłożu, utrudnienia codziennego funkcjonowania, utrata apetytu, duszności oraz ogólne osłabienie są symptomami, które powinny zaniepokoić osobę opiekującą się seniorem. Najczęstszymi nowotworami diagnozowanymi u osób starszych jest rak płuc, jelita grubego, przełyku, żołądka oraz narządów płciowych. Wczesne wykrycie choroby daje szansę na skuteczne leczenie, które może wydłużyć życie seniora.

 

 

Miażdżyca i cukrzyca

Miażdżyca i cukrzyca są chorobami cywilizacyjnymi, co oznacza, że coraz większa część społeczeństwa boryka się z dymi dolegliwościami. Rozwój chorób rozpoczyna się zazwyczaj w wieku średnim, a w okresie starczym nasila się, co może doprowadzić nawet do śmierci seniora. Oprócz wprowadzenia leczenia farmakologicznego w przypadku wykrycia miażdżycy i cukrzycy, niezwykle ważna jest zmiana stylu życia. Osoby opiekujące się seniorem powinny zachęcać osoby starsze do aktywności fizycznej, częstych spacerów oraz zmiany diety na lekkostrawną, co przyczynia się do skutecznego leczenia i niwelowania objawów choroby.

Opieka nad osobami starszymi jest bardzo wymagającym zajęciem. Znajomość podstawowych chorób okresu starczego pozwala opiekunkom w porę rozpoznać objawy dolegliwości, czego efektem jest wprowadzenie skutecznego leczenia i podniesienie jakości życia seniora.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty