[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Geriatra – lekarz, który pomoże Twojemu podopiecznemu
23
lip

Geriatra – lekarz, który pomoże Twojemu podopiecznemu

Professional Care 24|Zdrowie

Osoby starsze zmagają się z wieloma dolegliwościami. To wymusza na nich częste wizyty u specjalistów. Najczęściej konsultują się z lekarzem pierwszego kontaktu, a w szczególnych sytuacjach również z kardiologiem i neurologiem. Ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób, zaburzenia mechanizmów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a także z powodu jego osłabienia, senior powinien korzystać z pomocy geriatry. To lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu, leczeniu i profilaktyce chorób wieku podeszłego.


Dlaczego geriatra?

Geriatrią nazywamy medycynę podeszłego wieku. Jest to specjalizacja obejmująca całościowo problemy zdrowotne osób starszych. Lekarze specjalizują się w leczeniu seniorów, dysponując odpowiednią wiedzą z zakresu mechanizmów i zmian, jakie zachodzą w organizmie wraz z postępującym czasem. Wiedza umożliwia im postawienie diagnozy, a także skierowanie na konkretne badania, które mają na celu zlokalizowanie źródła problemu. Ponadto mogą zdecydować o zażywanych lekach i ich dawkach. Lekarz pierwszego kontaktu jest specjalistą ogólnym, leczy dzieci, dorosłych i ludzi starszych. Im jesteśmy starsi, tym bardziej potrzebujemy bardziej specjalistycznej opieki, dlatego warto jest zadbać o to, aby nasz podopieczny mógł korzystać z leczenia, przystosowanego do jego starzejącego się organizmu.


Regularne wizyty u geriatry

Organizm osoby starszej zmienia się szybciej niż u ludzi młodszych. To sprawia, że należy regularnie kontrolować stan ich zdrowia, aby zapobiec lub spowolnić rozwój konkretnych chorób i dolegliwości. Podczas konsultacji z geriatrą przeprowadzany jest wywiad z pacjentem. Być może o odpowiedzenie na kilka pytań zostaniesz poproszony również Ty, osoba, która - na co dzień - obserwuje zachowanie osoby starszej, kontroluje dawki leków i troszczy się o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Lekarz zleca badania, niekiedy profilaktyczne, innym razem dotyczące konkretnego problemu. Analizuje ich wyniki, na podstawie których dostosowuje metody i formy leczenia. Pomoże również Tobie, udzielając Ci wskazówek, jak postępować z osobą starszą z konkretnymi dolegliwościami. Jeżeli zlokalizuje większe zmiany w konkretnym obszarze może skierować pacjenta do specjalisty, tj. okulista, neurolog, dermatolog, kardiolog lub chirurg.


Pacjenci geriatryczni i ich najczęściej występujące problemy

Bardzo często u pacjentów geriatrycznych występuje wielochorobowość. Wynika to z osłabionego organizmu, który nie radzi sobie ze zmianami, jakie już w nim zaszły. Mając bóle stawowe mogą zmagać się też z nadciśnieniem tętniczym. Geriatra musi dobrze poznać swojego pacjenta, aby skutecznie mu pomóc. Z jego wsparciem możliwe jest uniknięcie wystąpienia niektórych schorzeń, jakie warunkują występujące już zmiany.


Chore osoby starsze nierzadko nie potrafią pogodzić się z zaistniałą sytuacją i z ograniczoną samodzielnością. To wywołuje u nich lęki i stany depresyjne. Zdarza się, że w takiej sytuacji bardzo trudno jest przeprowadzić wywiad z pacjentem, aby lepiej poznać jego dolegliwości. Geriatra musi wykazywać się dużym zrozumieniem, empatią, ale też stanowczością. Kluczowe mogą być dla niego informacje, które otrzymuje od Ciebie, wobec czego postaraj się jak najlepiej obserwować swojego podopiecznego. Trzeba jeszcze wspomnieć, że im więcej chorób, tym więcej tabletek senior musi zażywać. Czasami ich ilość można ograniczyć ze względu na wielokierunkowe ich działanie. Duża ilość leków niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy osoby starszej oraz funkcjonowanie wątroby. Zadaniem geriatry jest dopasowanie leków w taki sposób, aby jak najbardziej skuteczne i jednocześnie nie wyniszczały organizmu pacjenta.


Współpraca z geriatrą przynosi ogromne korzyści dla osoby starszej, ale jest też ważna dla Ciebie, jako opiekuna. Regularne konsultacje i badania kontrolne pozwalają uniknąć rozwoju choroby i doskwierających dolegliwości, a także zwiększyć komfort codziennego życia seniora.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty