[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Gdzie znajdziesz bezpieczną pracę opiekuna osób starszych?
21
lis

Gdzie znajdziesz bezpieczną pracę opiekuna osób starszych?

Avanti Medic|Praca

Opiekunowie osób starszych chętnie wyjeżdżają za granicę, aby to właśnie tam podjąć lepiej płatną pracę. Rynek niemiecki przyciąga ich wyższymi zarobkami i lepszymi warunkami pracy. Można wybierać spośród wielu ofert pracy, wydaje się, że dla każdego starczy miejsca i każdy będzie mógł „od zaraz” podjąć satysfakcjonującą go pracę. W rzeczywistości jednak nie wszystkie oferty pracy pochodzą z bezpiecznych źródeł, niektóre powinny wzbudzić Twoją wątpliwość i zmusić Cię do weryfikacji swojego potencjalnego pracodawcy. Ogłoszenia możesz znaleźć dzisiaj praktycznie wszędzie. Czy oferowana praca zawsze jest jednak legalna? Czy po jednej rozmowie telefonicznej i kilku mailach jesteś gotowy bez podpisania umowy wyruszyć „w świat”? Warto wcześniej zastanowić się nad konsekwencjami.


Znajomy poleca, ale czy gwarantuje stabilne zatrudnienie? 

Wiele osób podejmuje pracę, którą otrzymało z polecenia znajomego czy kogoś z rodziny. O ile w Polsce jest to dobry sposób na szybkie znalezienie pracy, o tyle za granicą może skutkować już dużym problemem. Czasami za bardzo ufamy ludziom, wierząc, że chcą nam pomóc. Być może tak też jest, przecież znajomy czy przyjaciel chce dla Ciebie jak najlepiej, jednak nie zawsze jest do końca pewien tego, co poleca. Zdarza się, że sam otrzymał on propozycję pracy w opiece za granicą, ale nie chce z niej skorzystać lub chciałby wyjechać do pracy z Tobą. Należy jednak wcześniej zweryfikować warunki, na jakich zostaniesz zatrudniony i czy w ogóle będzie to praca legalna. Decyduj się tylko na sprawdzone oferty. Jeżeli znajomy był już i pracował u seniora, u którego teraz Ty miałbyś go zastąpić i był zatrudniony przez sprawdzoną agencję, to jest to atrakcyjna propozycja, na którą możesz się zdecydować. Nigdy jednak nie wyjeżdżaj do pracy w ciemno z nadzieją i przekonaniem, że tam już czeka na Ciebie mnóstwo obowiązków i satysfakcjonująca pensja. Możesz się rozczarować. 


Osoby prywatne też się ogłaszają. Czy warto? 

Rodziny często poszukują opiekunów dla swoich bliskich – dla mamy, taty, babci, wujka czy innego członka rodziny. Ogłaszają się na różnych forach i portalach internetowych, gdzie mogą znaleźć potencjalnych kandydatów do pracy. Takie oferty znajdziesz tez w gazetach. Zazwyczaj jest tylko krótka informacja, że jest poszukiwany opiekun dla osoby starszej i numer telefonu. Po nawiązaniu kontaktu, następuje wyznaczenie terminu przybycia pod wskazany adres i…tyle. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że pod tym adresem spotkamy osobę starszą potrzebującą naszej pomocy i czy rodzina będzie w stanie wypłacić nam należność za wywiązanie się ze swoich obowiązków. W wielu takich sytuacjach opiekunowie nie podpisują żadnej umowy, która gwarantowałaby im stabilną pracę, ubezpieczenie oraz składki zdrowotne i społeczne. Nie mogą oni tym samym skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej i nie otrzymają odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Zdarza się też, że sami muszą znaleźć sobie miejsce do zamieszkania, co początkowo może okazać się trudne, jak też wiąże się z dodatkowymi kosztami.


Legalnie przez agencję

We wszystkich wyżej wspomnianych przypadkach nigdy nie ma mamy pewności, że podejmujemy się pracy legalnej i otrzymamy za nią stosowne wynagrodzenie. Brak umowy to brak stabilności i zobowiązań wobec siebie. Ty nie musisz wywiązywać się ze swoich obowiązków, a senior lub jego rodzina nie musi wypłacić Ci pensji. Taki układ jest nielegalny i podlega karze pieniężnej. Jeżeli chcesz mieć pewność, że praca, którą będziesz wykonywać jest legalna i zgodna z prawem, zdecyduj się skorzystać z pomocy agencji. Jeszcze przed wyjazdem za granicę podpisujesz umowę, a także dowiadujesz się, u kogo będziesz pracować. Masz zapewnione ubezpieczenie i nie musisz się martwić o podatki oraz składki socjalną i chorobą. Po stronie agencji jest też zapewnienie Ci transportu i zakwaterowania. Na podpisywanej umowie znajdziesz wszystkie informacje dotyczące warunków zatrudnienia i pracy, a więc, co należy do Twoich obowiązków, ile będziesz zarabiać i którego dnia będzie Ci wypłacana pensja. To dla Ciebie poczucie bezpieczeństwa i gwarancja, że pracujesz legalnie i możesz skorzystać nieodpłatnie z pomocy lekarskiej. 


Zatrudnienie przez agencje to:

  • Podpisanie niemieckiej umowy o pracę (brak konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej)
  • Transport zarówno na miejsce wykonywanej pracy, jak też z powrotem, do kraju 
  • Zakwaterowanie bez żadnych dodatków kosztów 
  • Opłata składek chorobowej i socjalnej oraz należnych podatków
  • Ubezpieczenie NNW i OC
  • Umowa na czas nieograniczony
  • Pełne ubezpieczenie zdrowotne zarówno w Niemczech, jak też na terenie całej Unii Europejskiej 
  • Prawo do Kindergeld, zasiłku dla bezrobotnych i ubezpieczenia wypadkowego 
  • Należna emerytura po przepracowaniu 5 lat, wypłacana po osiągnięciu wieku emerytalnego

A Ty szukałeś już pracy jako opiekun osób starszych? Korzystałeś z którejś z tych możliwości? Pamiętaj, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo pracy i zatrudnienia oraz gwarancję stabilności jeszcze przed wyjazdem. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty