[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Dzień Babci i Dzień Dziadka w Niemczech
15
kwi

Dzień Babci i Dzień Dziadka w Niemczech

Avanti Medic|Praca

Uroczystości poświęcone babciom i dziadkom są silnie zakorzenione w polskiej tradycji. Święta obchodzone kolejno 21 i 22 stycznia są wyjątkowymi dniami, w których to celebrujemy obecność najstarszych członków rodziny. To znakomity moment na odwiedzenie seniorów, podarowanie kwiatów, wspólne spędzenie czasu przy rodzinnym stole. Nie wszędzie jednak Dzień Babci oraz Dzień Dziadka jest równie intensywnie świętowany. Wystarczy spojrzeć za naszą zachodnią granicę: w Niemczech uroczystości mają nieco inny charakter. Czym zatem charakteryzuje się Dzień Babci oraz Dzień Dziadka w Niemczech? Sprawdzamy to w niniejszym artykule.


Kiedy i jak celebruje się święto seniorów w Niemczech?

Omatag, bo tak brzmi niemiecka nazwa święta babci, to stosunkowo nowa uroczystość, o znacznie skromniejszej tradycji, niż Dzień Babci w Polsce. Dzień ten jest świętowany zaledwie od kilku lat, przy czym same uroczystości mają okrojoną skalę. Co ciekawe, w Niemczech w ogóle nie celebruje się Dnia Dziadka, co może być nie lada zaskoczeniem dla Polaków przebywających za zachodnią granicą. W przeciwieństwie do świąt seniorów w Polsce, Omatag wypada zawsze w drugą niedzielę października i jest świętem ruchomym. Skala wydarzenia jest wyraźnie mniejsza, ze względu na to, iż jest to wydarzenie jeszcze nieugruntowane w niemieckiej tradycji. W naszym kraju celebrujemy Dzień Babci i Dziadka w znacznie większej skali - odwiedzamy naszych dziadków, dajemy im prezenty i wspólnie wspominamy dzieje naszej rodziny, goszcząc się przy stole. W Niemczech święto babci ograniczone jest do złożenia podstawowych życzeń telefonicznych, ewentualnie odwiedzenia seniorki przez wnuczęta. Ta tendencja zmienia się jednak w stronę intensywniejszego świętowania uroczystości.


Z każdym rokiem dzień seniorów w Niemczech jest obchodzony huczniej

Dzień Babci za zachodnią granicą jest świętem z zaledwie kilkuletnią tradycją. Choć początkowo traktowano tą uroczystość bardziej jako ciekawostkę, to z czasem obchody dnia seniora zaczęły zyskiwać na swoim prestiżu. W ostatnich latach, nie licząc przestoju związanego z pandemią, niemieckie wnuczęta coraz chętniej rezerwowały stoliki w restauracjach, kupowały prezenty dla seniorów czy urządzały uroczyste przyjęcia w domu. Wszystko po to, aby uczcić wsparcie, które udzielają seniorzy najmłodszym członkom rodziny. Możemy zauważyć sytuację, która coraz bardziej przybliża się do wzorca znanego z Polski. Choć wciąż nie jest to święto obchodzone tak wystawnie, jak w naszym kraju, to z pewnością sytuacja jest rozwojowa. Być może już za kilka lat obchody Dnia Babci będą za zachodnią granicą równie reprezentatywne, jak i w Polsce.


Czego życzą wnuczęta swoim dziadkom w Niemczech?

W drugą niedzielę października (w 2021 roku będzie to 10. października) wnuczęta w Niemczech składają życzenia zarówno swoim babciom, jak i dziadkom. Zdarza się, że miłe słowa są kierowane także do niespokrewnionych seniorów, zamieszkujących najbliższą okolicę. Najwięcej jednak rozmawia się z własnymi dziadkami, życzy się im wszystkiego dobrego, a przede wszystkim zdrowia. Treść życzeń nie odbiega znacząco od tego, do czego przyzwyczailiśmy się w Polsce. Wnuki przygotowują także okolicznościowe kartki, z krótkimi, kilkozdaniowymi życzeniami. Spójrzmy, jak wygląda treść standardowych kartek okolicznościowych na Omatag. Życzenia przetłumaczyliśmy na nasz ojczysty język:

  • Kochana babciu, nie zmieniaj się i zostań taka, jaka jesteś teraz. Kochamy Cię bardzo mocno i życzymy nieustającego zdrowia. Twoje kochane wnuczęta, które życzą Ci wszystkiego najlepszego w Twoim uroczystym dniu. Karl i Johann
  • Babciu i dziadku, jesteście dla mnie bardzo ważni. W tym wyjątkowym dniu składam wam najlepsze życzenia: zdrowia, szczęścia i radości z wnuków. Bądźcie zawsze przy mnie i nie przestawajcie być szczęśliwymi osobami, bez względu na okoliczności. Eliza.
  • Dziękuję wam, dziadkowie, za to, że zawszę mogę się do was udać. Zawsze macie dla mnie czas, bez względu na to, jaka jest pora. Pozdrawiam was i życzę zdrowia oraz pomyślności. Wasz kochany wnuk, Martin.


Czy wypada seniorom złożyć życzenia w Omatag?

Z takim dylematem spotykają się osoby, które czasowo przebywają na terytorium naszych wschodnich sąsiadów. Dotyczy to m.in. polskich opiekunek, sprawujących nadzór nad podopiecznymi seniorami. Czy w drugą niedzielę października, czyli we wspomniany Omatag, wypada złożyć niemieckim seniorom życzenia? Zdecydowanie tak - jest to miły gest, który z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem starszych, a także wpłynie na poprawę komunikacji międzyludzkiej. Miłe życzenia wywołają nie tylko serdeczny uśmiech na twarzy seniora, ale pozwolą również lepiej się zrozumieć i zaprezentować się z dobrej strony. Warto, podczas składania życzeń, podkreślić wielką rolę świąt dedykowanym najstarszym przedstawicielom rodziny w Polsce. Mimo, iż Dzień Dziadka w Niemczech nie jest w ogóle celebrowany, to coraz częściej niemieccy seniorzy również załapują się na obchody święta Omatag. Można zatem w ten dzień złożyć serdeczne życzenia zarówno starszym kobietom, jak i mężczyznom.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty