[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Dieta przy problemach z jelitami
31
paź

Dieta przy problemach z jelitami

Professional Care 24|Dieta

Bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunki to objawy problemów z układem trawiennym, które przy dłuższym występowaniu mogą spowodować brak apetytu, niechęć do jedzenia, a nawet doprowadzić do niedożywienia i poważnych braków witamin i minerałów w organizmie.


Jednym z czynników, które mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia w trakcie oraz po jedzeniu jest dieta. Pozwala ona (w niektórych przypadkach) załagodzić bóle brzucha, biegunkę oraz pozbyć się wzdęć. Zazwyczaj dieta jelitowa zakłada wyeliminowanie tych produktów spożywczych, które mogą działać na jelita drażniąco.


Przejedzenie a problemy z jelitami

Jednym z czynników, które należałoby wyeliminować z diety dla zdrowych jelit jest spożywanie nadmiernej ilości pożywienia. Obfite posiłki, w szczególności, kiedy jedzone są w pośpiechu, mogą sprawić, że w bardzo krótkim czasie w jelitach pojawia się bardzo duża ilość jedzenia, a to z kolei zaburza naturalny proces trawienia oraz przyswajania składników odżywczych. W takim przypadku niestrawione jedzenie zostaje przesunięte do jelita grubego, w którym dochodzi do zbyt dużej fermentacji, co w konsekwencji powoduje nadmierną produkcję gazów oraz wzdęcia i bóle brzucha. Przejedzenie sprzyja również biegunkom, które najczęściej nasilają się po posiłku i którym towarzyszą bóle brzucha.


Biegunka i bóle brzucha – dieta

Tego rodzaju dolegliwości można zniwelować poprzez wprowadzenie do jadłospisu produktów zawierających rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego. Ten typ pozwala na zagęszczenie treści pokarmowej poprzez wiązanie dużych ilości wody. Z tego powodu zaleca się włączenie codziennych posiłków takich gotowanych warzyw, jak: marchew, ziemniaki, dynia. Można zjadać owoce jagodowe, porzeczki, banany, morele (zarówno ugotowane, jak i w formie przecierów oraz musów). 


Komponując jadłospis warto również postawić na składniki z oczyszczonych produktów zbożowych, na przykład czerstwe pszenne pieczywo, jasne makarony, kasze drobnoziarniste oraz biały ryż. Dobrze jest skorzystać również z chudych mięs drobiowych oraz ryb, a także wprowadzić, o ile są tolerowane przez chorego, lekkie produkty mleczne. 


Istotnym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Lekarze zalecają w tym celu picie dużych ilości mineralnej wody niegazowanej oraz słabej herbaty. Przy zwalczaniu biegunki i bólów brzucha można wprowadzić także napary ziołowe, na przykład herbatki z rumianku, mięty, liści jeżyny lub suszonych jagód. 

Dieta w przypadku problemów jelitowych powinna być lekkostrawna, ale jednocześnie wysoko energetyczna oraz wysokobiałkowa. W codziennym jadłospisie powinno się ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów oraz błonnika pokarmowego.


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24

Najnowsze posty