[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Czarno to widzę, czyli praca opiekuna w Niemczech bez umowy
10
paź

Czarno to widzę, czyli praca opiekuna w Niemczech bez umowy

Avanti Medic|Praca

Każdy poszukuje stabilności na rynku pracy. Ważna jest dla niego umowa, ale też wysokie zarobki. Jeżeli istnieje szansa na lepiej płatną pracę, niektórzy są w stanie zrezygnować ze stabilności. Decydują się na pracę na czarno. Problem ten jest wciąż powszechny, zarówno w Polsce, jak też za granicą. Nie każda osoba wyjeżdżająca do pracy w opiece do Niemiec korzysta z pomocy agencji. Istnieje przekonanie, że pracując na czarno, możemy zarobić więcej. Jednocześnie jednak trzeba być świadomym, że taka praca nie gwarantuje wypłacalności „pracodawcy”. Może się okazać, że będziesz ciężko pracować i wywiązywać się ze swoich obowiązków, ale nie otrzymasz wynagrodzenia. Czy jesteś gotów podjąć takie ryzyko? 


Kara pieniężna. Możesz dużo stracić

Praca bez umowy jest w Niemczech, podobnie jak w Polsce, nielegalna. To oznacza, że występują bardzo poważne konsekwencje prawne. Jeżeli nie jesteś zatrudniony i pieniądze otrzymujesz do ręki, a nie na konto bez żadnego potwierdzenia, to nie jest to brak ryzyko, że nie zostaniesz przez to zidentyfikowany, jako osoba postępująca niezgodnie z prawem. Praca na czarno to nie tylko łamanie prawa przez osobę, u której pracujesz, ale też przez Ciebie samego. Ze względu na to, że problem wciąż istnieje, a możliwości weryfikacji takich osób są coraz większe, przeprowadza się wiele kontroli w tym zakresie. Jeżeli osoba nielegalnie zatrudniona, a właśnie niezatrudniona w ogóle zostanie zidentyfikowana, będzie pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Za taką nielegalną pracę w Niemczech grozi nawet 5 tys. euro kary, czyli ponad 20 tys. zł. 

Wszystkie te okoliczności sprzyjają nie tylko problemom finansowym opiekunów, ale też wysokiemu ryzyku utraty pracy. Osoba starsza czy też jej rodzina nie podejmują już kolejnego ryzyka współpracy z opiekunem bez umowy, obawiając się kolejnej kontroli. Dla nich to także konieczność zapłaty odpowiedniej kary. Przez to niejeden opiekun traci pracę. Zatem ryzyko jest duże, zamiast zarobić, możesz bardzo dużo stracić.


Bez ubezpieczenia, składek i innych udogodnień

Analizując konsekwencje pracy bez umowy, warto być świadomym, że w ten sposób tracimy szansę na wiele udogodnień, często mających ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. W takich okolicznościach opiekun nie jest ubezpieczony. Dla niego oznacza to brak darmowego leczenia. Za wszystkie wizyty u lekarza oraz badania musisz w takich przypadkach zapłacić. A wypadki chodzą po ludziach. Nigdy nie wiesz, czy podczas przesilenia wiosennego nie dopadnie Cię grypa czy też w trakcie przyrządzania obiadu poważnie się nie skaleczysz. Możesz też być poszkodowanym w wypadku, np. podczas jazdy na rowerze czy chociażby przechodzenia przez ulicę na przejściu dla pieszych. Nie można też wykluczyć sytuacji, że to Ty będziesz sprawcą. Wówczas zostaniesz poproszony o podanie numeru polisy i nazwy zakładu ubezpieczeniowego…i wtedy pojawi się problem. Wszystkie koszty związane z wypadkiem będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.


Inna bardzo nieprzyjemna konsekwencja dla opiekuna to niewypłacalność wynagrodzenia. Ciężko pracujesz, poświęcasz się, cały dzień spędzasz ze swoim podopiecznym, pomagając mu w codziennych czynnościach, wspierając go, przyrządzają obiad i sprzątając. Po miesiącu okazuje się też, że nie otrzymujesz za swoją pracę zapłaty. Jeżeli nie masz umowy, nie jesteś zatrudniony, nie ma żadnych dowodów, że pracowałeś u konkretnej osoby. To oznacza, że nawet zgłaszając niewypłacalność na policji, nie otrzymasz zwrotu należnych Ci pieniędzy. Co więcej, zostanie na Ciebie i Twojego „pracodawcę” nałożona kara pieniężna.


Nie ma umowy, nie ma składek

Kiedy jesteś zatrudniony, odprowadzane są od Twojej pensji składki socjalne i chorobowe. Dzięki temu, możesz korzystać z leczenia oraz z możliwości zwolnienia chorobowego. Ponadto, pracujesz na swoją emeryturę. Ważne jest, że po przepracowaniu 5 lat należna jest Ci emerytura, która zostanie Ci wypłacona po osiągnięciu wieku emerytalnego. Musisz też wiedzieć, że osoba zatrudniona i współpracują z agencją pośrednictwa pracy może skorzystać z wielu obowiązujących w Niemczech świadczeń, w tym Kindergeld, zasiłku dla bezrobotnych i ubezpieczenia chorobowego i zdrowotnego. Pracujesz legalnie, stabilnie i bezpiecznie.


Więcej udogodnień!

Decydując się na pracę na czarno i tym samym wyjazd za granicę na własną rękę, nie możesz mieć pewności otrzymania pracy zaraz po przybyciu na miejsce. Musisz przygotować się na kilka lub kilkanaście dni poszukiwań, a w tym czasie trzeba się jeszcze utrzymać w innym kraju. Potrzebujesz noclegu oraz jedzenia. Jeżeli podejmiesz się współpracy z agencją, otrzymasz nie tylko umowę o pracę na czas nieokreślony, ubezpieczenie, szansę na emeryturę, gwarancję wypłacalności i stabilność, ale też nocleg oraz przejazd wraz z pokryciem wszystkich kosztów z tym związanych. Przez cały czas będziesz mógł skorzystać z pomocy konsultanta, który jest do dyspozycji opiekunów w Niemczech. Nie jesteś pozostawiony sam sobie.


Zadbaj o siebie, swój komfort psychiczny oraz bezpieczeństwo pracy. Pracuj legalnie, za pieniądze, które wiesz, że z pewnością otrzymasz. Doceniaj siebie i swój wysiłek. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty