W młodym wieku jest to najczęściej trądzik, w późniejszym czasie może pojawić się nadmierna suchość skóry, prześwitujące naczynia krwionośne i trądzik różowaty. U seniorów problemy skórne są przede wszystkim następstwem procesu starzenia się organizmu. Skóra z każdym kolejnym rokiem się zmienia, dojrzewa, a później się starzeje, czyli podobnie jak organizm. Zmniejsza się jej elastyczność, zwiększa skłonność do rogowacenia i występowania przebarwień. Problemy mogą być jednak znacznie poważniejsze…
„Róża z kolcami”
Tym razem jej pojawienie nie zwiastuje niczego dobrego i nie jest przyjemnością dla osoby, która otrzymuje ją od natury. Róża to choroba bakteryjna, powierzchowne zapalenie skóry, ale też tkanki podskórnej. W początkowym stadium objawia się podwyższoną temperaturą ciała i pogorszeniem samopoczucia. W miejscu ogniska choroby skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta i lśniąca. Podczas leczenia stosowane są antybiotyki, natomiast ewentualnymi powikłaniami po chorobie mogą być zapalenia naczyń limfatycznych i ropowica.
Stany zapalne i zapalenia grzybiczne
Osoby starsze należą do grupy osób z podwyższonym ryzykiem zakażenia drożdżakami. Jest to spowodowane przyjmowaniem leków na cukrzycę i miażdżycę, a także zaburzeniami hormonalnymi i otyłością. Zakażenie pojawia się najczęściej w miejscach stale wilgotnych, czyli w fałdach brzusznych, pod piersiami, ale również w okolicy krocza u osób mających problem z nietrzymaniem moczu. Oprócz leków zaleca się szczególną pielęgnację miejsc, w którym wystąpiło zakażenie.
Nieprzyjemne swędzenie
Zaczerwieniona skóra, świąd i pieczenie… to dolegliwości skórne mogące zwiastować poważne choroby. Jeżeli Twój podopieczny skarży się na świąd skóry, to konieczna jest konsultacja lekarza, ponieważ może być to objawem m.in. chłoniaka lub żółtaczki. Zdarza się jednak, że ma on podłoże psychogenne. Ważne jest, aby przy takich dolegliwościach odpowiednio często natłuszczać skórę, a jeżeli świąd jest następstwem problemów psychicznych stosować leki uspokajające.
Dolegliwości skórnych u osób starszych nie powinno się lekceważyć, nawet tych najmniejszych. Mogą nie tylko być objawem poważnych chorób, ale też bardzo szybko się rozprzestrzeniać na skórze. Ponadto, rany u seniorów goją się wolniej i wymagają szczególnej pielęgnacji, aby przyśpieszyć ten proces. Zawsze więc trzeba pamiętać, iż w starszym wieku odpowiednia higiena odgrywa niezwykle ważną rolę.
Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Professional Care 24