[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Choroba wieńcowa u osób starszych
22
wrz

Choroba wieńcowa u osób starszych

Avanti Medic|

Seniorzy nierzadko zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego też czasami ciężko wykryć te, które mogą mieć negatywny wpływ na ich zdrowie i życie. Nietypowe objawy z pewnością może dawać choroba wieńcowa, czyli schorzenie niedokrwienne serca. Czym jest, jak ją rozpoznać i jak przebiega jej leczenie? Podpowiadamy. 


Choroba wieńcowa u osób starszych- czym się charakteryzuje

Choroba wieńcowa nazywana zamiennie chorobą niedokrwienną serca, to zespół schorzeń charakteryzujący się niedostatecznym zaopatrzeniem serca w tlen oraz zwężeniem tętnic wieńcowych. Ich najbardziej znane postacie to zawał serca i dusznica bolesna. Są to schorzenia niezwykle groźne dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego też ważna jest odpowiednia diagnostyka i zdecydowane działanie. 


Jak choroba przebiega u osób starszych?

Osoby starsze często zapadają na różne schorzenia często mające związek z wiekiem. Tak jest również i w tym przypadku, dlatego też choroba u seniora będzie miała inną specyfikację niż ta u osoby młodej. Stąd też konieczność jej odpowiedniej diagnozy, która wymaga konsultacji lekarskiej oraz zastosowania odpowiednich leków i profilaktyki. Często niektóre z objawów mogą być maskowane przez przyjmowane przez osobę farmaceutyki na inne schorzenia. Dlatego też każde podejrzenie choroby wieńcowej warto sprawdzić z pomocą wykwalifikowanego specjalisty. 


Przyczyny występowania choroby wieńcowej u osób starszych

Do głównych przyczyn problemów związanych z chorobą wieńcową jest miażdżyca, czyli stan, w którym w tętnicach żylnych odkładają się znaczne ilości cholesterolu. Proces ten zazwyczaj jest dość czasochłonny i często związany jednoznacznie ze starzeniem się. Dodatkowymi problemami nasilającymi te problemy z pewnością będą:

 • zła dieta,
 • mała ilość aktywności fizycznej,
 • używki- papierosy,
 • wysoka zawartość cholesterolu we krwi,
 • otyłość brzuszna, 
 • menopauza,
 • płeć męska, 
 • siedzący tryb życia.

Dodatkowo na stan ten wpływ mają schorzenia przewlekłe, takie jak między innymi: 

 • cukrzyca,
 • nadciśnienie itd.

Najczęściej na chorobę wieńcową zapadają mężczyźni po 40 roku życia. W przypadku seniorów częstotliwość zapadania na chorobę dla obu płci wygląda podobnie, a ilość występowania problemów rośnie wraz z wiekiem.


Objawy choroby wieńcowej u osoby starszej

Objawy choroby wieńcowej u seniorów to najczęściej promieniujący ból w klatce piersiowej rozchodzący się do ramienia, który dodatkowo wzmocniony jest przy wysiłku. Jednak nie u wszystkich osób będzie on widoczny. Inne objawy, które mogą świadczyć o tym stanie to:

 • duszność,
 • kołatanie serca,
 • nudności, złe samopoczucie.  

Ze względu na wiek i przyjmowane leki są to nierzadko jedyne obawy choroby, które mogą zostać pomylone z innymi dolegliwościami, stąd też często mylone są z nadciśnieniem czy cukrzycą. 


Jak rozpoznać napad choroby wieńcowej?

Ból w klatce obok mostka często odczuwany przez osoby starsze jako gniecenie, rozpieranie lub pieczenie promieniujące do gardła, szyi, barku z odczuciem drętwienia rąk. Inne towarzyszące temu symptomy to niepokój, zawroty głowy, duszności i najczęściej występują bezpośrednio po wysiłku fizycznym i ustępuje po jego zaprzestaniu. Czynniki potęgujące problemy to również stres czy chłód. Częstość napadów chorobowych jest zmienna, jednak najczęściej występują one kilka razy w tygodniu lub rzadziej. Każdy z nich wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. 


Diagnozowanie choroby wieńcowej 

Biorąc pod uwagę fakt niejednoznacznych objawów chorobowych, ich prawidłowe zdiagnozowanie szczególnie w przypadku osób starszych może być stosunkowo trudne. Aby móc je prawidłowo rozpoznać konieczne jest wykonanie badań, takich jak:

 • EKG serca, 
 • echo serca,
 • badania laboratoryjne.

 W przypadku osób młodych często wykonuje się również odpowiednie próby wysiłkowe, jednak w przypadku osób starszych mogą być one często niemożliwe do przeprowadzenia. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku z pewnością będzie tomografia komputerowa, czyli powszechnie znany kontrast. Nie powinien być on jednak przeprowadzany względem osób z chorobami nerek.


Jak przebiega leczenie osób starszych z chorobą wieńcową?

Leczenie objawów choroby wieńcowej wymaga wdrożenia odpowiednich zasad i działań, nie ograniczających się tylko o zastosowania środków farmaceutyków. Seniorzy, u których wykryto schorzenie niedokrwienne serca, powinni przejść na odpowiednią dietę oraz włączyć się do lekkich aktywności, takich jak, chociażby spacery. Odpowiednie leki powinny zostać dobrane według potrzeb pacjenta, najczęściej przepisywany kwas acetylosalicylowy oraz beta-blokery i ich dawkowanie powinno zostać dopasowane do indywidualnej sytuacji. Kwestie prawidłowego dobrania lekarstw warto powierzyć w ręce sprawdzonego medyka.


Czy można skutecznie wspomóc proces leczenia choroby wieńcowej? 

Istnieją skuteczne sposoby, które pozwolą zapobiegać chorobie wieńcowej oraz wspierać jej leczenie. To z pewnością rzucenie palenia oraz aktywny tryb życia. Dieta przeciwcholesterolowa pozwoli zahamować proces miażdżycowy oraz obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Warto zdecydować się na przyjmowanie małych dawek aspiryny oraz suplementowanie kwasu foliowego. Wszystko to może mieć wpływ na przebieg choroby oraz jej natężenie. Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty