[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Bezpieczna praca za granicą. Jak zacząć pracować jako opiekun osób starszych?
15
mar

Bezpieczna praca za granicą. Jak zacząć pracować jako opiekun osób starszych?

Avanti Medic|Dieta

Każdego roku za granicę wyjeżdżają tysiące Polaków, którzy wierzą w lepsze zarobki zapewniające ich rodzinom godne życie. Młodzi ludzie decydują się na wyjazd, ponieważ wciąż poszukują swojej drogi, a poza tym są niedoceniani przez potencjalnych pracodawców oczekujących nie tylko odpowiednich kwalifikacji, lecz także dużego doświadczenia. Próbują więc swoich sił w innych krajach, przede wszystkim za naszą zachodnią granicą. Szczególnie kobiety wybierają pracę jako opiekun osób starszych. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób ją otrzymać. Czy wyjazd na własną rękę to dobry pomysł, czy może lepiej skorzystać z oferty agencji?


Przed wyjazdem za granicę pojawia się mnóstwo obaw – czy sobie poradzę w obcym miejscu, jak długo będę szukać pracy, czy wystarczy mi oszczędności na pierwsze kilka dni, czy zostanę zatrudniony legalnie i będę miał zapewnioną wypłatę wynagrodzenia. Każdy obawia się czegoś innego, jednak zawsze wywołuje to mniejszy lub większy dyskomfort. Najbardziej odważni wyjeżdżają „w ciemno” i często są opiekunami osób starszych bez zatrudnienia, pracując na czarno. Są też tacy, w przeważającej większości, którzy przyjęli pomoc agencji pracy. 


Wszystko po swojemu, nie zawsze bezpiecznie

Wyjazd za granicę to duże zmiany, do których trzeba się wcześniej przygotować. Towarzyszy temu stres wynikający z rozstania z bliskimi oraz trudności w adaptacji do nowego otoczenia. Organizując swój wyjazd na własną rękę, musisz zadbać o wszystko sam. Dodatkowo ponosisz wszelkie koszty związane z podróżą, zakwaterowaniem i życiem codziennym. To oznacza, że konieczne jest posiadanie całkiem niemałych oszczędności – budżetu na start. W znalezieniu pracy może Ci pomóc dobra znajomość języka obcego. Sam szukasz sobie pracy, chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne, kontaktujesz się z rodziną potencjalnego podopiecznego lub bezpośrednio z nim. Musisz więc swobodnie komunikować się w ich języku, aby dobrze zrozumieć warunki współpracy. 


W takiej sytuacji opiekun bardzo często dostaje propozycję pracy na czarno. Do jej przyjęcia skłaniają często wysokie zarobki, wyższe niż może zaoferować agencja, co jest spowodowane nieodprowadzaniem składek ZUS przez członków rodziny seniora. Nie ponoszą oni również żadnych kosztów związanych z ubezpieczeniem. Dla pracownika oznacza to, że nie są odkładane żadne pieniądze na jego emeryturę i rentę, zatem nie jest on zabezpieczany na przyszłość. Jeżeli dozna urazu na skutek wypadku czy innego zdarzenia, nie otrzyma żadnych pieniędzy ani jakiejkolwiek pomocy, ponieważ nie podlega ubezpieczeniu. Pozostaje mu liczyć na wsparcie rodziny swojego podopiecznego. 

Pojawia się również problem wypłaty wynagrodzenia za opiekę nad seniorem. Wielu opiekunów pracujących bez umowy miało trudności z wyegzekwowaniem zapłaty. Jeśli decydujesz się na takie warunki, musisz brać pod uwagę ryzyko, że nie otrzymasz stosownego wynagrodzenia. To powód do niepokoju, któremu towarzyszy stres oraz dyskomfort. Brak stabilności i bezpieczeństwa negatywnie wpływa na wykonywanie codziennych obowiązków. 


Praca na czarno w świetle prawa jest nielegalna, traktowana jako wykroczenie. Może się więc okazać, że będziesz zmuszony ponieść dodatkowe koszty związane z opłaceniem zaległego podatku.


Legalne zatrudnienie przez agencję

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wyjazdu do pracy za granicę za pośrednictwem agencji pracy. To firma, która przejmuje wszelkie obowiązki związane z organizacją wyjazdu oraz samym zatrudnieniem. Podpisujesz stosowną umowę i pracujesz na uzgodnionych wcześniej warunkach. Pomoc otrzymujesz już na etapie przygotowań. Agencja zapewnia Ci transport zarówno do miejsca pracy, jak i powrotem. Pokrywa również koszty z tym związane. Masz też pewność miejsca zamieszkania, więc nie musisz szukać noclegu. Jesteś ubezpieczony, a zatem w razie jakiegokolwiek wypadku czy urazu możesz liczyć na darmową pomoc medyczną. Agencja przejmuje na siebie odpowiedzialność, gdyby rodzina Twojego podopiecznego unikała wypłacenia Ci wynagrodzenia.


Praca na umowę gwarantuje też odprowadzanie wszelkich składek emerytalnych i rentowych oraz podatków. Zatrudnienie przez agencję w Niemczech daje Ci prawo do emerytury po 5 latach pracy, jednak zostanie ona wypłacana dopiero po osiągnięciu przez Ciebie wieku emerytalnego. 


Agencja oferuje również pomoc prawną, a także zapewnia legalne, bezpieczne zatrudnienie. Podejmujesz pracę tylko u sprawdzonych rodzin, więc nie musisz się obawiać nieprzyjemnych niespodzianek. Wiesz, ile zarabiasz, co pozwala Ci już wcześniej zaplanować wszelkie wydatki i oszacować oszczędności.


Chęć samodzielnego zorganizowania wyjazdu do pracy za granicą to duże ryzyko. Musisz bowiem dysponować budżetem na start, nie masz pewności zatrudnienia, a jeżeli pracujesz na czarno, pojawiają się obawy, czy naprawdę otrzymasz należne Ci wynagrodzenie. Podjęcie współpracy z agencją pracy eliminuje wszelkie problemy z tym związane. Otrzymujesz wparcie oraz legalne i bezpieczne zatrudnienie. 


Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Avanti Medic

Najnowsze posty